Azagtoth
1. Megadeth: Dystopia
2. Testament: Brotherhood Of The Snake
3. Desaster: The Oath Of An Iron Ritual
4. Metallica: Hardwired… to Self Destruct
5. Inquisition: Bloodshed Across The Empyrean Altar Beyond The Celestial Zenith
6. Sodom: Decision Day
7. Anthrax: For All Kings
8. Abbath: Abbath
9. Destruction: Under Attack
10. Andartar: Hamvakból EP
Cryonus
Amikor elkezdtem a KronosMortus-ra írni, több cél is lebegett a szemem előtt. A zenehallgatás sajnos egyre nehezebben megy, munka, család, miegymás, és az egyik ötlet az volt, hogy így legalább rákényszerítem magam arra, hogy nekiüljek, és rongyosra hallgassak egy-egy albumot. Csúnyán hazudnék, ha azt mondanám, hogy teljesen sikertelen volt a dolog, de messze elmaradtam a saját elvárásaimtól, pedig hallgatnivaló akadt dögivel, lásd a kollégák listáit.
Nem vagyok mindenevő, és hajlamos vagyok leragadni annál, ami egyszer megtetszett. Sokszor előfordul, hogy valami zeneileg annyira mély nyomot hagy, hogy utána képes vagyok „megbocsátani” teljesen vállalhatatlan dolgokat is – vegyük csak Olve Eikemo és az Abbath nevű zenekar esetét.
Alapvetően black metal-t hallgatok, de igazából bármit meg lehet velem etetni, amiben van fantázia, tempó és valami zenei mondanivaló. Zenélek hatéves korom óta, és emiatt picit olyan vagyok, mint az az ember, akinek csak egy kalapácsa van és hajlamos mindent szögnek nézni – én a gitárt hallom az albumokban, és lehet, hogy a világ legszuperebb dobosa üti a legszebb és a legtrükkösebb dolgokat, én azt vagy meg fogom hallani, vagy nem.
Szóval egy rövid és elfogult listát fogok bemutatni arról, hogy mi tetszett tavaly; mint az olimpián, csak a dobogósokat, és még egy ráadást a végére. A Dark Funeral végre új albummal jelentkezett, ami zeneileg csodás, a keverése is remek, ők vitték a pálmát. A Winterfylleth itt működik a szomszédban (Manchester-ben), pici zenekar, náluk csak a zene számít, úgyhogy külön öröm, hogy a tavalyi év végén új albumot jelentettek meg. Azt hiszem, az Ancient-et nem kell bemutatnom, hosszú-hosszú évek óta vártam erre az albumra (meg arra, hogy végre élőben lássam őket). Plini nem metál, viszont baromi jó instrumentális zenét játszik, olyan technikai színvonalon, hogy csak úgy pislog az ember; a Brutal Assault-on láttam őket kora délután, és a közönség tombolt, amikor játszottak – ismétlem, nem metál.
Tehát így alakult az idei lista:
1. Dark Funeral: Where Shadows Forever Reign
2. Winterfylleth: The Dark Hereafter
3. Ancient: Back to the Land of the Dead
Ráadás: Plini: Handmade Cities
Dehumanizer
1. Fates Warning – Theories of Flight
2. Anthrax – For All Kings
3. Crowbar – The Serpent Only Lies
4. Prong – X – No Absolutes
5. Glenn Hughes – Resonate
6. Testament – Brotherhood of the Snake
7. Crippled Black Phoenix – Bronze
8. The Defiants – The Defiants
9. Spiritual Beggars – Sunrise to Sundown
10. The Wounded Kings – Visions in Bone
11. Redemption – The Art of Loss
12. Spiritus Mortis – The Year is One
13. The Dead Daisies – Make Some Noise
14. Trees Of Eternity – Hour Of The Nightingale
15. Neurosis – Fires Within Fires
16. Last In Line – Heavy Crown
17. Monster Truck – Sittin’ Heavy
18. Thunderstone – Apocalypse Again
19. Raging Speedhorn – Lost Ritual
20. Treat – Ghost of Graceland
Menegroth
Ismét eljött az idő egy kis év végi összegzésre. Sorrendet most sem akarok felállítani meg a „top” lemezek számát sem feltétlenül akartam meghatározni. Sok anyagot sajnos nem tudtam meghallgatni, de ez minden évben jellemző. Így álljon itt egy kis lista 2016 legtöbbet hallgatott lemezeiről egy rövidke gondolatmenettel.
Vindland – Hanter Savet: A francia csapat nagyon meglepett első lemezével. Olyan mintha a „Windir”-t összekevernénk az „Immortal”-al. „Black/viking” ahogy kell.
Thrawsunblat – Metachthonia : Kanadából egy igazi „folk/black” anyag. Remek hangulattal az év lemezborítójával.
Revocation – Great Is Our Sin : Modern mégis a gyökereket nem elfelejtő „death/thrash” csapat újabb riff gyűjteménye!
Omnium Gatherum – Grey Heavens : A „Beyond” után egy újabb jó anyag a finnektől. Északi hangulat, őszinte zenélés.
Myrath – Legacy : Párját ritkító igazi „orientál metal”. Hatalmas slágerek az arab varázs szőnyegén.
Moonsorrow – Jumalten Aika : A kedvenc lemezem a „Verisakeet” hangulatát idézi az új cucc. Így nem is kérdés „pagan” metal vonalon betöltött pozíciója.
Insomnium – Winter’s Gate : Egyben hallgatós csodálatos északi muzsika!
In Flames – Battles : Magam is meglepődtem ezen! Semmi bajom az új modern dolgaikkal, de eddig nem tudtam hova tenni őket annyi remek anyag után. Az utóbbi évtizedben felejtősek voltak nálam, de az új korong most betalált. Ki érti ezt?
Dark Tranquillity – Atoma : Most is totál rabul ejtett a lemez egész hangulata. Tipikus, de még is mindig működő zenei eszencia, amit messziről felismerni. Ennyi év után is az élvonalba.
Crematory – Monument : Szintén nem gondoltam, hogy nálam valaha is labdába rúghatnak, de a teljes vérfrissítésen átesett csapat egy nagyon erős hagyományőrző, de mégis modern anyaggal állt elő.
Avantasia – Ghostlights Tóbiás megint megmutatta ki az úr a háznál. Több szereplős történetben, dalok tekintetében nehéz felvenni vele a versenyt.
Gojira – Magma : Egy újabb szintet léptek előre, amit ez a korong is kiválóan prezentál. Élmény hallgatni a sok zenei fordulatot egy egyedi stílusú csapattól.
Borknagar – Winter Thrice : Megint nem tudtak hibázni. Progresszív sok törődést igénylő igazi zenei csemege, hatalmas énekesekkel, szintén egyedi ízekkel, semmivel össze nem téveszthető északi muzsika.
Thy Catafalque – Meta : Szavakat nehéz találni, ezt hallani kell.
Sin of God – Aenigmata : Az első anyag után ismét tarolnak. Felső ligás „death metal” anyag nagy adag zeneiséggel és kreativitással.
Asphyx – Incoming Death : Az öreg hollandok nem tudnak hibázni. Ez ismét egy fejleszaggató anyag, ahogy kell.
Saint-Savin
Amon Amarth – Jomsviking
Savage Machine – Event Horizon
Demmer/Shermann – Masters of Evil
Testament – Brotherhood of the Snake
Ereb Altor – Blod Ilt Taut
In my Embrace – Black Waters Deep
Bornholm – Primaeval Pantheons
Akela – Farkasmesék
Fekete Sereg – Hollók földjén
Agregator – Túlontúl (újrakiadás)
Listámat próbáltam úgy összeállítani, hogy mely albumok forogtak legtöbbet a lejátszómban a 2016-os évben. Nagyjából ezt takarja a sorrend, de lehet bizonyos pontokon bizonyos alkalmakkor átvariálnám, de most éppen így néz ki.
Számomra az év lemezét egyértelműen az Amon Amarth készítette. Elsőségét a decemberi magyarországi koncerttel csak erősítette. A másodi helyre felkapaszkodó Savage Machine mint nagy reménység jutott fel. Még csak lemezelőzetesekkel jelentkezett, de power metaljában rejlő erő és frissesség miatt méltóak ezen pozícióra.
Ezután három öreg harcos következik, Demmer/Shermann a tőlük várható zenei világban alkotott nagyot, A Testament 29 év után is képes volt zseniális lemezt készíteni. Az Ereb Altor kicsit kakukktojás lehet, ugyanis ez a lemezük egy feldolgozás album, mégis itt a helye a listán, mert képesek voltak úgy átformálni az eredeti Bathory dalokat, hogy azok másmilyenek lettek, de alapvető szellemiségük nem változott.
Az In My Embrace dallamos death metalja nagyon az én ízlésem szerint való.
Úgy jött ki, hogy a lista végére magyar csapatok kerültek. A Bornholm alkotása az első pillanattól fogva megtetszett, szemben a várt Akela albummal, aminek kellett pár alkalom, hogy ráérezzek az ízére. A Fekete Sereg hatalmas kedvenc nálam, így biztos volt, hogy felkerül a listámra, annak ellenére, hogy az énekkel továbbra sem vagyok kibékülve, de nem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy hatalmas nóták születtek ismét.
A listám végére bónuszként felkerült régi nagy kedvencem az Agregator Túlontúl című művének újrakiadása. Nem vagyok nagy híve a régi, a megjelenési kor lenyomatát viselő hangzás modernizálásának, mert így valami elveszik a hangulatból, de egész jól sikerült az anyag, meg lehet vele a hangfalakat döngetni.
Remélem adtam pár ötletet az Olvasóknak.
ST. Toma
Top 10 folk/pagan/viking metal nagylemez 2016-ban:
1. Equilibrium – Armageddon
2. Khanъ – Знамение (Omen)
3. Moonsorrow – Jumalten Aika
4. Lagerstein – All For Rum And Rum For All
5. Grimner – Frost Mot Eld
6. Huldre – Tusmørke
7. Acyl – Aftermath
8. Song of Chu – Yan Huang
9. Macaria – A Strings’ Dramedy
10. Skálmöld – Vögguvísur Yggdrasils
+1: Månegarm – Nattväsen (re-issue)
Top 5 folk/pagan/viking metal kislemez 2016-ban:
1. E-an-na – Jiana EP
2. Rumproof – Black Flag in the Sky EP
3. Storm Seeker – Pirate Scum EP
4. Myrkvar – Plunder en Brand EP
5. Sakramant – Čortaŭ Skarb EP
+1: Finsterforst – #YØLØ EP (paródia + LP hosszúságú)
Top 10 egyéb metal lemez 2016-ban:
1. Rotting Christ – Rituals
2. Strandhugg – Kyn EP
3. Heroic – Barbár
4. Black Sequoia – Eternal Perfection EP
5. Zuhatag – Season I EP
6. Hacktivist – Outside The Box
7. Bornholm – Primaeval Pantheons
8. Gorgon – Titanomachy
9. Sabaton – The Last Stand
10. Raubtier – Bärsärkagång
+1: Dubioza Kolektiv – Happy Machine (a metalos részek okán)