Hírek

Atari Teenage Riot: a Fekete Zajon játszik a digital hardcore legenda

Augusztus 16-án, a 3+1 napos Fekete Zaj Fesztivál első napján érkezik Budapestre az Atari Teenage Riot zenekar. A német digitális hardcore csapat a rendszerváltás utáni Berlin underground kultúrájának terméke, de radikális zenei megoldásaik és protestmozgalmi megközelítésük a 21. században is remekül működik: legutolsó albumukon a digitális kor aktuális kérdéseire hívják fel a figyelmet.

A DJ-ként is ismert, hazánkban is többször járt német Alec Empire 1992-ben alapította az Atari Teenage Riotot. Az Alexander Wilke-Steinhof néven született előadó Nyugat-Berlinben, az akkori Európa egyik pezsgő kulturális központjában nőtt fel, és már tizenéves korától fogva zenével foglalkozott: a rap és a klasszikus zene mellett kezdetben főleg a punkokkal szimpatizált. A ’90-es években újraegyesülő fővárosban egymás mellett létezett punk, a techno és rave szubkultúra, kiegészülve a radikális szélsőballal, az anarchistákkal, a házfoglalásokkal, az induló zöldmozgalmakkal és a globális társadalomkritikával.

Ebben a közegben született meg, és a fenti adottságok ismeretében értelmezhető az Atari Teenage Riot neve és zenéje: az akkoriban már DJ-ként is tevékenykedő Alec a mainstream irányba mozduló elektronikus zenéktől távolodva, a korábbi punk gyökerekhez visszatérve találta meg az új zenekar hangzását, kiegészítve mindezt kegyetlen, politikus, társadalomkritikus szövegekkel, és a legsúlyosabb ipari és zörej-effektekkel. Az ATR digital hardcore-nak is nevezett stílusa tehát pontosan képezi le a két évtizeddel ezelőtti Berlin underground világát – nem is csoda, hogy szinte azonnal kultikus hőssé avatták őket.

Az együttes három lemezt adott ki a ’90-es években, de Alec korántsem korlátozta tevékenységét a zenekarra: több mint egy tucat különböző művészneven vesz részt kisebb nagyobb zenei projektekben, szóló és koprodukciós munkákban – több mint 20 nagylemezen, és számos mozifilmben is szerepelt.

Az ATR zenei és ideológiai szempontból a japán, német és amerikai gyökerekkel rendelkező Nic Endo 1997-es csatlakozásakor jutott el a csúcsra: az akkor 21 éves lány producerként is sokat tett a bandáért, ami azonban az alapító tag Carl Crack halála után 2000-ben feloszlott.

A 2010-es újjáalakulást követően az ATR a kontinens számos nagy fesztiválján szerepelt, nem egyszer több tízezer rajongó előtt. A 2011-es Is This Hyperreal? című új lemez pontosan ugyanazt a típusú álláspontot képviselte, mint ami alakulásakor is jellemezte a zenekart: a lemezt „a Google korszak legjobb protest albumaként” ünnepelték, mely referál a WikiLeaks ill. az Anonymous tevékenységére, és foglalkozik a hackerekkel, a kiberterrorizmussal, az internetes cenzúrával, az elnyomottak számára biztosított új kommunikációs lehetőségekkel, és persze a rendőrállam legmodernebb megnyilvánulási formáival is. A teljes album meghallgatható a zenekar hivatalos Youtube csatornáján. A Black Flags című számhoz pedig egy vírusvideót is készítettek, aminek első változatán feltűnik Julian Assange és az Occupy Wall Street felvételei is, valamint több tucat szimpatizáns beküldött videója: http://youtu.be/nAD82J6QMPU

A történetnek magyar vonatkozása is van, ugyanis tavaly a budapesti Tits & Clits nyerte a Collapse Of History című számra kiírt remixversenyt – 130 beérkezett pályamű közül választották ki a magyar electro-house formációt, melynek munkája így rákerült az ATR hivatalos kislemezére is. A remix videója itt látható: http://youtu.be/raE5TnAYrZ8

A 3+1 napos, 60 fellépőt felvonultató Fekete Zaj Fesztivál első napján, augusztus 16-án játszik majd Budapesten az Atari Teenage Riot, a Dürer Kertben. Ugyanezen a színpadon szerepel majd a vashulladékokból kreált hangszerein játszó Vatafaka, a brutális zörejeket a trance pszichedelikus pulzálásával vegyítő First Aid 4 Souls, valamint a funeral partykat és végtelen éjszakákat szuggesztív színpadi megjelenéssel, zajjal, káosszal, kimért és merev dallamokkal túlélő Hangmás. A program színfoltja lesz Freak Fusion Cabaret színes varieté műsora, mely a múlt századi vándorcirkuszok misztikus világát idézi meg némi sötét humorral fűszerezve, látványos zsonglőr-, akrobata-, légtornász- és burleszk táncjelenetekkel, a hazai underground cirkuszi élet krémjeivel. A Fesztivál teljes programja megtalálható a http://feketezaj.tumblr.com oldalon.

A Negative Art bemutatja: Fekete Zaj Fesztivál 2013
2013. augusztus 16-17-18. péntek-vasárnap
Budapest, Dürer Kert (4 színpadon)

Fellépők: Atari Teenage Riot, Vágtázó Halottkémek, Andy Cairns (Therapy?), Psycho Mutants, Alba Hyseni Project, Volkova Sisters, Tej, Hangmás, Kobza Vajk Group & Thomas Gundermann, Képzelt Város, Chiki Liki tu-a, Kontrollzé, Shapat Terror, Yellow Spots, Grabanc, The Moon and the Nightspirit, Médeia Fiai, Barbears, The Trousers, Kollaps + további zenekarok hamarosan.

Jegy- és bérletárak:
Bérlet: augusztus 15-ig 8000 Ft, augusztus 16-tól és a helyszínen 9000 Ft.
Napijegy: augusztus 15-ig 3000 Ft, augusztus 16-tól és a helyszínen 3500 Ft.
Jegye kaphatók a Wave-ben, a CD Pincében és a Dürer Kertben, valamint megrendelhetők átutalással az info@rnrticket.hu címen. Kaphatók továbbá országszerte a Tex és a Ticketportal hálózatában.

Fekete Zaj Ráadás nap
2013. augusztus 19., hétfő
Budapest, A38 Hajó
Jello Biafra & The Guantanamo School of Medicine

Kapcsolódó weboldalak:
http://feketezaj.tumblr.com
http://www.atari-teenage-riot.com/

https://www.facebook.com/feketezaj

Kapcsolódó cikkek

Fekete Zaj – Péntektől kaphatók a 2019-es fesztivál bérletei

KMZ

Feltámadt a Fekete Zaj – Augusztusban jön a megújult fesztivál

KMZ

VHK, ETA és Jello Biafra a Fekete Zaj Fesztiválon

KMZ

Jelentkezz zenekaroddal a Fekete Zaj Fesztiválra!

KMZ

Pár órán belül kapunyitás a Fekete Zajon

KMZ

Egy hónap múlva Fekete Zaj – Ulver, Woven Hand koncertek és létszámstop

KMZ

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek