Interjúk

Blizzard interjú

Az ősi hold újra ragyog a Mecsek felettBLIZZARD INTERJÚ

30 éves a Blizzard, friss EP, hamarosan új album… A kérdésekre Lőcsey Csaba, a zenekar új frontembere válaszolt.

Szia Csaba!

Kezdjük rögtön a friss megjelenéssel: a napokban jött ki egy EP, amin két, eddig sosem rögzített ’95-ös dal szerepel. Mi volt az apropó? Miért pont most nyúltatok ezekhez a számokhoz?

Szia Krisz!

Először annyit hozzátennék, hogy ezek a dalok voltak rögzítve már valójában, csak majdnem 30 évvel ezelőtt, borzalmas minőségben, teljesen kiforratlan állapotban, pocsék próbatermi hangzással. Ez az első alkalom, hogy valódi stúdió munka után, kiváló minőségben napvilágot látott.
Az ok pedig nem más, minthogy idén 30 éves a Blizzard. Amikor csatlakoztam a zenekarhoz, akkor Onci (Frostdemon) pont arról beszélt, hogy szeretné egyszer felvenni ezeket a dalokat jó minőségben én meg mondtam, hogy a 30 éves évfordulónál nincs jobb alkalom és csináljuk meg azonnal.

Hangzásában hogyan viszonyul az EP a régi és az új Blizzard-világhoz? Próbáltatok hűek maradni az eredeti atmoszférához, vagy inkább mai fülre formáltátok őket?

Amikor az EP-n kezdtünk el dolgozni, a fő szempont az eredeti anyaghoz és korhoz(!) való hűség volt. Az egyetlen kivétel a hangzás volt, Onci mindenképpen tiszta, kásamentes, érthető hangzást szeretett volna.

A szövegek pl. egyáltalán nem maradtak fent, újra kellett Írnunk őket. Gábor (Typhon) írta az Ancient Moon szövegét, én a Godless Fire-t, de úgy, hogy figyelembe vettük, hol és milyen vokál volt régi felvételeken/videókon, és úgy írtuk meg a szöveget! Például a Godless Fire dalnál Onci emlékezett, hogy hol volt szöveg és körülbelül hogyan hangzott az ének, én pedig ez alapján illesztettem rá a szöveget. Nagyon érdekes munka volt. Gitárokban, dobokban mind lett újítva, frissítve, de a dal alapvetően ugyanaz maradt. Felismerhető, csak modern és letisztult. Onci nagyon sok időt fektetett a dob hangzásra, minden létező cin, tam, egyszóval a dob minden része külön ki lett mikrofonozva, hogy tökéletes legyen a hangzás. Az énekhangomat és magát a vokál stílust és hangzást is úgy találtam ki, hogy hű legyen 1995 zord, hideg mecseki hangulatához. A borító szintén a havas Mecseket ábrázolja, stílusa szándékosan archaikus, a BM legszebb éveihez híven. (a borító Grafit És Hamu munkája)

Ezúton is szeretnék köszönetet mondani az egyik legjobb barátomnak, Doboznak, aki óriási Blizzard rajongó, és már akkor hallgatta, amikor én még nem is ismertem. Ő szerettette meg velem a zenekart, legfőképp a Les Litanies De Satan albumot. Talán nem lennék a Blizzard énekese, ha ő nincs.

Mindkét dalban szépen kihallatszik a bőgő játék. Direkt kevertétek így?

Igen, egyrészt Onci (Frostdemon) ragaszkodik a nagyon jól érthető hangzáshoz, másrészt Szénási, az akkori basszusgitáros nagyon hangsúlyosan jelen volt a dalírásban akkor, és ezért is hallható sok bassz kiállás az EP-n. Így természetes volt, hogy a bassz több szerepet kapjon, mert sok eredeti Szenási téma hallható rajta. Andro sok díszítő bassz témát talált ki a dalokra, kár lett volna, ha nem hallatszik.

Mit gondoltak az eredeti dalszerzők az ötletről? Tetszett nekik a végeredmény? …vagy tudod, mit? Történetesen jó baráti viszonyt ápolok Terdik Zolival, a Blizzard egyik alapító tagjával. Mit szólnál, ha egyenesen őt kérdezném meg erről?

Kurva jó ötlet!

„Nos, sikerült könnyekig hatni velük. Nem is nagyon tudom, hogy mit mondjak, azon kívül, hogy mennyire jólesett ilyen minőségben hallani őket. Annak idején remélni sem mertem, hogy egyszer így megszólalnak, max. csak a fejemben hallottam, hallottuk. Nagyon egybe lettek rakva, gratulálok hozzá! Határozottan tetszik a basszusgitár erős jelenléte, ami a Blizzard markáns védjegye volt már a korai időkben is. Biztos vagyok benne, hogy erre Hell’s Armageddon (Szénási Robi) is erősen bólogatott, ha-ha! Néhol egészen olyan a hangzás, mint a Carpathian Forest – Black Shining Leather albumán, ami nálam igazán kiváló referencia. Külön öröm még számomra, hogy mindig is hűek maradtak az eredeti elképzeléshez, pedig akármerre is vihették volna. Azt gondolom, a Blizzard öröksége nem is kerülhetett volna jobb kezekbe! Nagyon hálás vagyok érte minden eddigi és jelenlegi résztvevőnek! Abszolút megtisztelő, hogy nekik köszönhetően ez a projekt egy valódi zenekarrá tudott fejlődni és még 30 év elteltével is életben van. Köszönöm!” – Terdik Zoltán „Equimanthorn”, a Blizzard egyik alapítója, egykori énekes/gitáros, dalszerző.

Az eredeti felállás: Equimanthorn és Hell’s Armageddon, 1996 körül

Idén ünnepli 30. születésnapját a Blizzard. Gondoltátok volna valaha, hogy három évtizedig aktív lesz a zenekar? Mit jelent ez számotokra?

30 évet nagyon kevés zenekar él meg, engem büszkeséggel tölt el, hogy még mindig itt vagyunk és nem vesztettünk erőnkből. Ha visszanézek a 30 évre, a sok tagcserére, rengeteg viszontagságra, azt kell mondanom, Onci becsülettel kormányozta a bandát az idő tengerén, legfőképp Övé az érdem, hogy a zenekar még létezik. 1998 óta ő vitte tovább a lángot.

Kérlek, mesélj egy kicsit a zenekar történetéről azok kedvéért, akik még nem ismerik mélyebben: mik voltak a főbb mérföldkövek, fontosabb korszakok?

A zenekar 95-ben alakult duó formában. Hell’s Armageddon (Szénási Robi) bass és gitár, Equimanthorn (Terdik Zoli) gitár /ének. Ebben a felállásban három demo készült. Ancient moon ’95, Land of Carpathian ’96, Anger of the Dying Nature ’97. A demo felvételeken kisegítő dobos Winterdemon (Képesi) dobolt. ’98-ban csatlakozott Frostdemon (Onci) a Blizzard-hoz, vele lett teljes értékű a zenekar. Equimanthorn 2000-ben távozott a zenekarból. Az első album a Broken Wings 2002-ben jelent meg, itt még kettes felállásban. 2003-ban csatlakozott Nameless (Pallos Gyula) a zenekarhoz (ének), majd 2004-ben Fetus (Futó Tamás, gitár). Ezzel a négyes felállással rögzítette a zenekar a második lemezét, a Les Litanies De Satant, ami az első nagy mérföldkő volt a Blizzard életében, nemzetközileg is elismert és szeretett album. A Disengaged-et Renfield-del (az akkori énekes, aki aztán 2024 vége fele kiszállt a zenekarból) vették fel, és ezen Gábor kimagasló dalírási tehetsége erősen érezhető. Amúgy véleményem szerint a Litanies az egyik legjobb magyar BM anyag. Oncinak tervei vannak azzal az albummal, jövőre lesz 20 éves évforduló…”

Úgy gondolom, a Disengaged from Life igencsak jól sikerült. Szerinted változtatott ez valamit a zenekar helyzetén, megítélésén az elmúlt három évben?

Hát igen, a Blizzard zenéje kiváló volt mindig is, Typhon borzalmasan jó gitártéma író, FrostDemon pedig a zenekar legrégebbi tagja a dobos, de ugyanakkor gitáros is, szóval a dalszerzés könnyedén ment. A Disengaged nemzetközi szintű lemez úgy gondolom, de nem kapott akkora figyelmet, mint amit megérdemelt volna. Úgy érzem, a zenekar nem tanúsított kellő figyelmet a változó időkre, és bizonyos szempontból kicsit hátrébb lépve szemlélte a színteret különböző okok miatt. Viszont most gyökeresen más a helyzet. Friss, újult erővel megyünk előre és rengeteg dolog van megtervezve már erre az évre is.

A zenekar életében többször voltak hosszabb csendek, visszatérések. Mit gondolsz, most mennyire stabil a formáció?

Én úgy látom, a zenekar legnagyobb része majdnem 10 éve stabil, szikla szilárd. Onci már 1998 óta aktív a zenekarban, mint gitáros és dobos is, Andró 2019 környékén csatlakozott, Pisnya 2016-ban és Gábor pedig 2011-ben.

A zenekar stagnált az elmúlt pár évben különböző okok miatt, de most rég nem látott erővel dolgozik az új albumon, koncerteken, évfordulón, ahogyan az EP-vel is tettük. Mindannyian évtizedek óta ismerjük egymást, barátok vagyunk, hála az Égnek minden rendben a zenekaron belül.

Októberre jubileumi koncertet is terveztek. Mesélnél erről egy kicsit? Hol lesz, mi várható, lesznek-e vendégek, különlegességek?

30. évfordulós koncertünk lesz a Lyukban a Feretrum, a Dvvad, és a Frost társaságában október 25-én. Insane Hellride szervezi, Facebook esemény:

BLIZZARD | FROST | FERETRUM | DVVAD @ Supersonic Blue Hell | Facebook

Másfél órás, teljes munkásságunkat felölelő koncerttel készülünk, vendégénekesekkel, lineáris időrendi koncepcióval, díszlettel. Fel is szeretnénk venni az eseményt majd és kiadni, mint koncert DVD szerűséget. Természetesen lesz külön merch az alkalomra az Empire Merch jóvoltából. Óriási buli lesz!

Már készül az új nagylemez is, amit még idén megjelentettek. Azt hallani, egy különleges koncepció köré épül – mit árulhatsz el erről?

Hogy a dolgok közepébe vágjak: Tulajdonképpen a lemez dalai már meg vannak írva, most finomítjuk őket, vokált találom ki rájuk, egy-két szöveg még hiányzik, de most, hogy az EP-vel végeztünk, gőzerővel állunk neki a munkának. Dalszerzés terén Gábor nagyon erős gitártémákat hozott, és 6 dal igazából már kész volt szerkezetileg, mikor én csatlakoztam. Én nem vagyok híve az összefüggéstelen albumoknak, amelyeknek nincs egy vezér motívuma, egy karaktere, egységessége. Ezért az elején felvetettem, hogy jó lenne, ha most ez az album összefüggő, koherens dalokat tartalmazna, amelyek egy egységes koncepcióra épülnek. Ebben mind megegyeztünk, de a kérdésre, hogy mi legyen a vezérmotívum, a válasz sokáig váratott magára. Én hiszek benne, hogy az organikus, természetes alkotás titka, ha a gyökereinkből merítünk és nem követünk trendeket.

A bergeni Black Metal zenekarok legnagyobb inspirációja kétségtelenül a Gyűrűk Ura, a Bergen körüli erdők és a szerepjátékok voltak, mint a Dungeons and Dragons. Csak, hogy pár példát említsek: Burzum (sötétséget jelent Mordor nyelvén, Burzum borító egy D&D kalandmodul borítója, a Spell of Destruction egy D&D varázslat. Gorgoroth egy hely Mordorban, az Immortal egy ő általuk kitalált Jégvilágra alapozta egész munkásságát, a téli, bergeni erdő adott nekik sugallatot Demonaz elmondása alapján. Erről sokat lehetne beszélni, de a lényeg, hogy történetesen – tőlük teljesen függetlenül – a pécsi és komlói Black metal szcéna nagy része is szerepjátékos volt, köztük Gábor és jómagam is. Nálunk, ahogy annak idején ott Bergenben a Szerepjáték, a Gyűrűk Ura és a Black Metal kéz a kézben járt.

Úgy döntöttük, visszanyúlunk a gyökereinkhez és ez fogja inspirálni az új albumot.

A magyar fejlesztésű M.A.G.U.S. nevű szerepjáték világában van egy író, Kornya Zsolt, akinek a művei szolgáltak múzsaként. Amikor a vezérmotívum megvolt, én és Gábor pár nap alatt írtunk vagy 5 dalszöveget, és a vokált is ráillesztettük. Az egész albumot átszővi a hangulata, mondanivalója az említett műveknek.

Zeneileg mire számíthatunk az új anyagon? Visszanyúl a klasszikus black metal hangzáshoz, vagy lesznek benne meglepetések?

Ez az album is más lesz, mint az előzőek, ez hagyomány a Blizzard-nál, de annyit elmondanék, hogy hangsúlyosabbak lesznek a drámai, érzelmes, kimondottan szomorú, melankolikus riffek. Szóval igen, tele lesz meglepetéssel. A vokál részek nagyon komplexek lesznek, sok sávval, kísérletezéssel…

A dalszövegek témavilága mennyire lesz személyes, filozofikus, vagy inkább a sötét atmoszféra megőrzése a cél?

A dalszövegek az említett kereteken belül mozognak, kegyetlen, fenyegető, sötét és halálvággyal teli. A dalszöveg írásnál a cél az volt, hogy hűen visszaadja Kornya Zsolt szörnyű vízióját Kránról, illetve tükrözze azokat a mély, inhumán fájdalmakat és halálvágyat, amiket a gitár témák hoznak.

Beszéljünk egy kicsit rólad is. Te vagy az új hangja a Blizzardnak. Hogy jött a lehetőség, hogyan csatlakoztál a zenekarhoz?

Előző év októberében csatlakoztam a Blizzard-hoz, és igazából én jelentkeztem, bár sokan javasoltak Oncinak. Az előző énekes kilepett, így magától értetődő volt a dolog. Igazán baráti kapcsolatban Gáborral voltam. Andróval együtt zenéltem még a Malediction-ben, mielőtt kiköltöztem Angliába, de mindenkit ismertem a zenekarban. Ennek ellenére volt hivatalos meghallgatás, megtanultam 4 dalt és elmentem próbára, ahol meghallgattak. Mindenkinek tetszett, szóval Onci annyit mondott: „Üdv a csapatban!’”. Erről eszembe jutott, hogy előtte Gábor küldött át egy új dalt és annyira tetszett, hogy ott helyben írtam rá egy dalszöveget. Ezt a dalt azóta játszottuk többször is koncerten, a közönség minden alkalommal imádta. Ez a dal a Last Dawn, és természetesen az új albumon fog megjelenni.

Mennyire volt nehéz beilleszkedni egy három évtizedes múlttal rendelkező formációba? Volt benned félsz vagy inkább inspiráció?

Nem volt nehéz egyáltalán, de meg kellett értenem, hogy itt van egy összeszokott csapat Oncival az élen, és nem lehet minden úgy, ahogy én szeretném, haha. Viccen kívül, nagyon jó a viszony, mindenben együtt döntünk, a zenekar kimondottan demokratikus. Nekem ez megtiszteltetés, hogy hazánk egyik legrégebbi Black Metal zenekarának a tagja vagyok, és nagyon ösztönöz, hogy vigyem előre a szekeret. Megtaláltam a helyem és pozícióm szinte azonnal.

Korábban Angliában éltél. Mennyire hoztad haza a kinti tapasztalatokat, hatásokat? Ezek mennyire érvényesülnek most a Blizzard-ban?

12 évet éltem kint Angliában és a fő indok amiért hazajöttem, az a zenélés hiánya volt. Csak barátokkal vagyok hajlandó együtt zenélni, ezért kint nem zenéltem, nem is nagyon lett volna rá lehetőségem, a dobolást is abbahagytam akkor. Előtte a Malediction frontembere voltam, szóval nekem kimaradt 12 év, amit most gőzerővel pótolok a Blizzard-nál.

Ha már a Malediction szóba jött – a death, vagy a black metal műfaj áll hozzád közelebb?

Természetesen a Black Metal. Az életem legmeghatározóbb része, kiválóan definiálja azt, aki vagyok, életem minden percében jelen van. Viszont a csajom szerint jobban áll nekem a Death Metal, bármit is jelentsen ez, haha 😀

A Blizzard-ban a Menhir nevet használod. Honnan jött ez és mit jelent?

A történelem a legrégebbi hobbim, a Menhir pedig egyfajta álló kő. A töri szeretetemet jelképezi és a sziklaszilárd elhivatottságomat a Black Metal felé!

Ha most visszanézel az eddigi zenei utadra, hol helyeznéd el benne a Blizzard-ot? Milyen szerepe van ennek a zenekarnak számodra emberileg, zeneileg?

Sajnos 12 év kimaradt a zenélés terén az életemből, de egyértelműen állíthatom, hogy a Blizzard a legszignifikánsabb. A Malediction volt az első komoly zenekarom, de mielőtt az alkotásban is tevékenyen tudtam volna részt venni, kiköltöztem Angliába. A Blizzard gyerekkorom része volt, abból a földből született, ahol én nevelkedtem, minden tagja jó barátom és zeneileg annyira passzol hozzám, hogy nekem ez megtiszteltetés, hogy hozzátehetek valamit a zenekarhoz. Mind a Mecsek árnyéka alatt élünk…

Személy szerint pedig az alkotást mélyen spirituális dolognak tartom, jelenleg, ebben az életszakaszomban ez a legfontosabb.

Hogyan működtök együtt a zenekarban? Van egyfajta munkamegosztás, hierarchia, vagy inkább demokratikus a működés?

Gábor és Onci hozza legfőképp a riffeket, Pisnya a dal szerkezetével szokott mókolni, illetve gitár fronton segít az alkotásban, én írom a szövegeket és rakom össze a vokált, bár Gábor is írt párat, amit használunk is az új albumon. Andrót senkinek nem kell bemutatni, az ő hatalmas tapasztalata és zeneismerete óriási segítség dalírásban, illetve ő intézte a zenekar koncertjeit, dolgait. Minden megoszlik és mindennek van felelőse, mint egy jól működő munkahelyen.

Hogy telnek a próbák, dalírások? Kialakult már egy közös alkotói kémia köztetek?

Ahogy fentebb is említettem, Gábor hoz valami jó riffet, Oncival dallá formázzák Pisnya és Andró segítségével. Én meghallgatom, és amilyen érzést vagy gondolatot kivált, abból születik a szöveg. Viszont sokat segít, hogy jelenleg egy koncepció mentén kell szöveget írnom, így kisebb a merítés téma szempontból. Amikor ráérzek, onnantól leülök és a szöveg egyszerűen kijön belőlem pár óra alatt. Utána próba, próba, próba, tempó beállítás, finomítás, stb.

Mennyire változott meg a zenekar energiája az új felállással? Érezhető frissülés, új lendület?

Nagyon érezhető a friss vér hatása a többiek elmondása szerint is, a lelkesedésem jó hatással van mindenkire.

Milyen jövőbeli tervek vannak még idénre a lemezen és a jubileumi bulin kívül? További koncertek, fesztiválok?

A társaság fele nem szeret koncertezni, szóval kevesebb koncertünk lesz. Szlovéniában játszunk idén, illetve a jubileumi bulin és talán decemberben, ha jól emlékszem. A fesztiválok idén kimaradnak.

Hogy látjátok most a hazai Black metal színteret? Vannak új bandák, akik inspirálnak vagy akikkel szívesen együtt játszanátok?

A Blizzardot semmilyen hazai zenekar nem inspirálja, de vannak zenekarok, akiknek a munkásságát szeretjük, szívesen fellépünk velük, stb. Persze ez tagonként változik, hogy melyik zenekarokról beszélünk. Hogy egy párat említsek: Niedergang, Feretrum, Lidérc, Ahriman.

és ha már három évtizednél tartunk: szerinted mi az, ami a Blizzardot életben tartotta ennyi éven át?

Őszintén? Onci.

Mit üzennél azoknak, akik most hallanak először a Blizzard-ról? Milyen élményre számítsanak?

A Blizzard A Mecsek felett süvítő havas szelek zenéje, a Hold a felhős égen, a fekete rengetegek csendje. Hamisítatlan Magyar Black Metal.

Köszönöm az interjút! További sok sikert kívánok a zenekarnak!

Mi is köszönjük!


https://www.facebook.com/blizzardblackmetalhungary

https://www.instagram.com/blizzardblackmetal

Kapcsolódó cikkek

Lowland Fest 2022 – Koncertbeszámoló

Gyrsee

Blizzard interjú

Gyrsee

BLIZZARD – Disengaged from Life

Equimanthorn

BLIZZARD – Les Litanies De Satan

Menegroth

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek