Interjúk

[Dolmen] Interjú

Szervusztok!  Végre megérkezett a rajongók és az industrial zene iránt érdeklődők nagy örömére első lemezetek, a „Kapaszkodj, amíg bírsz”.  Milyenek az eddigi reakciók? Teljesen elégedettek vagytok a végeredménnyel?

A hanganyagot alig egy hete hoztunk nyilvánosságra, így csak abban lehetünk biztosak, hogy azokhoz eljutott a lemez híre, akik egyébként is számítottak a zenekarra. Ugyanakkor az érdeklődők köre szerencsére folyamatosan bővül, a visszajelzések pedig azt mutatják, hogy a közönség veszi a lapot és érti, miről szól a [dolmen] zenéje.
A lemez készítése során rengeteg tapasztalatot szereztünk és elsősorban azoknak tartozunk köszönettel, akik tudásukkal és törekvésükkel pótolhatatlan segítséget nyújtottak az album elkészítésében. Az egyes technikai hibák és szakmai hiányosságok kiküszöbölésére majd egy következő alkalommal lesz csak lehetőségünk, de ez a lényegen nem változtat:
Mindannyian büszkék vagyunk a végeredményre.

Be tudnád mutatni a zenekar tagjait pár szóban? Ki milyen zenei háttérrel rendelkezik, milyen egyéb bandákban zenéltek, és hogy néz ki a közös munka? Esetleg röviden leírhatnád, ki milyen személyiség?

A formáció öt tagból áll: Écsi Ed Ádám basszusgitáros és Leindler Milán dobos alkotják a ritmusszekciót, gitáron pedig Juhász András játszik. Ők hárman hozzák a rock-alapot, amire az elektronika épül. A szintetizátort Szűcs Bálint kezeli, Udud Levente pedig a mikrofonnal együtt tartja kézben a produkciót.
A kreatív alkotófolyamat kiprovokálást legtöbbször a gitáros vállalja magára, a megvalósítás pedig eltérő arányban oszlik meg a tagok között.
A zenekar megmondók, kérdezők, javaslattevők, elintézők és együttműködők kötelékéből áll.

Kitől származik a [DOLMEN] név ötlete, és mit fejez ki? Megalitikus kősírtól, egy letűnt világ emlékétől kezdve a holtak világába nyíló átjáróig rengeteg mindent jelképezhet.

A dolmen név hangzása –történeti és kulturális háttere miatt- kelta misztikumhoz köthető, archaikus vonatkozást feltételez. Az elnevezés Leventétől származik, de teljesen más összefüggésben találja meg a párhuzamot:
Ezek a sziklamonstrumok voltak az első építmények, amivel az ember teret határolt el. Olyan tulajdonságokkal rendelkezik, melyekkel a zenénk is jellemezhető. Súlyos, masszív, egyszerű konstrukció. És valamivel keményebb, mint a Rolling Stones.

Ha industrial zenéről beszélünk, elsőre mindenkinek a Rammstein, esetleg az Eisbrecher vagy a Turmion Kätilöt jut eszébe. Ti miért döntöttetek emellett a műfaj mellett, és mennyire követitek a „stílust”? Mitől más, több a [DOLMEN], mint egy átlagos industrial zenekar? Milyen zenék, szűkítve a kört mely zenekarok hatottak rátok leginkább?

A [dolmen] zenéje nem határozható meg egyértelműen industrial-ként, még ha bizonyos általunk használt hangzások tekintetében valóban ez lehet a legmegfelelőbb jelző. A [dolmen] valójában egy alternatív metál zenekar, amire elsősorban az ezredforduló újhullámos előadóinak alkotatói szemléletmódja hatott. A „Kapaszkodj, amíg Bírsz” anyaga technikai értelemben nem veheti fel a versenyt az extrém metál zenékkel, ugyanakkor nem is köt minket a kortárs zenei trendek eszköztára. Így zenei inspiráció tekintetében gyakorlatilag bárhonnan meríthetünk. A rock-alap lüktetését a Rob Zombie, Rammstein , Black Label Society, a Prong és a Pantera előképe adja, olyan punk-disco-s megközelítéssel, mint a Killing Joke, a KMFDM vagy a korai Ministry. Elektronika terén az európai ebm, a Kraftwerk a Die Krupps vagy a NIN a legközelebbi hatás. A szimfonikus hangzások tekintetében olyan mai zeneszerzőket tekintünk mérvadónak, akik a klasszikus zene eszközeit használják (Hans Zimmer, Ennio Morricone).
A szintetizátor és az elektronika jelenléte egy részről háttérbe szorítja a hangszeres megoldásokat, de ezzel együtt szélesíti a zene értelmezési tartományát egy univerzális hangzásvilág létrehozása által. A [dolmen] folyamatosan használ a tömegkultúrával kapcsolatos asszociációkat, utalásokat és sokszor érezhető rajta szarkasztikus önirónia. Miközben annyira veszi komolyan magát, amennyire ez csak lehetséges:
Teljesen.

A szövegek magyar nyelven íródnak, formailag kvázi költőiek, tartalmuk pedig elgondolkodtató. Honnan származik az inspiráció?

Az inspirációt a mindennapi és nem mindennapi események feldolgozásának kényszere szüli, amihez rengeteg filmélmény és olvasmány is hozzájárul.

Nem gondoljátok, hogy a magyar nyelv használata hosszabb távon akadálya lehet az esetleges nemzetközi ismertségnek?  Vannak ilyen terveitek, vagy beéritek az ország nyújtotta lehetőségekkel?

A dalszövegek elsősorban a zenénk kulturális tényezőjét képezik. Fel sem merül, hogy úgy tekintsünk rájuk, mint egy termékre, aminek nemzetközi piaci viszonyok szerint kellene versenyképesnek lennie. Az alkotói szemléletmódot mindenképpen meghatározza a közeg, ahol az egyén szocializálódik, még ha az emberi kultúra végső soron egységes is.  Ez elválaszthatatlan.
Ezzel együtt a későbbiekben készítünk majd legalább néhány dalunkhoz angol nyelvű verziót, esetleg egyből két nyelven veszünk fel lemezt. De a magyar nyelv elsőbbsége akkor sem változik. Magyarországon a közönség magyar nyelven fogja hallani a dalokat.

Az ipari zenéknek jellemző témája a jövő alakulása, technológiai, társadalmi és kulturális szempontból egyaránt. Te, mint magánember mit gondolsz ezekről a témákról? Optimistán, vagy borúlátóan gondolsz a jövőre?

Figyelemmel kísérjük a közéleti eseményeket, tudományos újdonságokat és folyamatosan tájékozódunk a világ helyzetével kapcsolatban is, hiszen közvetve – de akár közvetlenül is- hatással lehet minden ránk és a környezetünkre. A tudomány és a technológia által bármilyen akadály leküzdhető, minden megvalósítható és csodálatos, ahogy ez a szemünk előtt történik. Ugyanakkor az emberiség minden vívmánya korlátlan hatalmú monopóliumok birtokában összpontosul, velük szemben pedig a nincstelenek milliárdjainak sorsa a kiszolgáltatottság.
Egy ilyen kiélezett helyzetben a jövő alakulásával kapcsolatban vakmerőség lenne feltételezésekbe bocsátkozni. Személyes hozzáállásunk ugyanakkor döntés kérdése.
A természet is harmóniára törekszik.
A többi ennek megfelelően szükségszerűen alakul.

Nem kerestetek kiadót az album megjelentetéséhez és terjesztéséhez?  Lehet majd kapni a korongot fizikai formában,  vagy marad a digitális formátum?

Nem kerestünk célzottan kiadót, terjesztőt vagy bármilyen támogatót a zenekar tevékenységéhez. Azt helyeztük előtérbe, hogy önállóan is működőképes legyen a gépezet. Ez bizonyítottan sikerült, de rengeteg háttérmunkát kíván, ami az alkotó tevékenységtől veszi el az energiát. Idővel mindenképpen szükségünk lesz egy szervre, ami átveszi az ügyintézéssel kapcsolatos tevékenységek irányítását.
Az album fizikai formátuma nyomdaipari remekmű. Digipack csomagolásban, a dalszövegeket és képeket tartalmazó 16 oldalas füzettel együtt lesz megvásárolható közvetlenül a zenekartól.

Koncertfronton mire számíthatnak a rajongók?  Esetleg több állomásos lemezbemutató turnét terveztek?

Több állomásos turné nem várható, de október 4-én a ShowBarlangban egy kihagyhatatlannak ígérkező metál bulit tartunk barátokkal, vendégekkel és persze a K.A.B. dalait is előadjuk méghozzá színpadra optimalizált hangzással, speciális verzióban.

Köszönjük az interjút!  Sok sikert, parázs hangulatú koncerteket! Valamit még mondanál az utolsó szó jogán?

Aki csak teheti, hallgassa meg minél hangosabban a lemezt és fejtse meg, miről szól a „Kapaszkodj, amíg Bírsz”!
Ha ez megvolt, akkor október 4-én a ShowBarlangban találkozunk.

WEBfacebook.com/DOLMENmusic

Kapcsolódó cikkek

[DOLMEN] – Kapaszkodj, Amíg Bírsz

Gwanath

Kőkorszaki industrial!

KMZ

Niburta, ScerrA, Ankh, Dolmen, Isatha – III. Niburthday – Koncertbeszámoló

Gwanath

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek