InterjúkTop

Ódon interjú

Az Ódon projekt létrejötte valamikor 2020 környékére tehető.
Néhány információt elárulsz magadról és hogy mi az előzménye, miért is érezted ennek a jó dolognak a megvalósítását szükségesnek?

Szervusz! Igen, az Ódonnal 2020-ban kezdtem el foglalkozni. A korábbi, Legenda nevű projektem szellemi utódjának tekinthető, de túl sok idő – 10 év – telt el a kettő között. 6-7 évig egyáltalán nem foglalkoztam zenéléssel, más dolgok kerültek az előtérbe. Aztán egy ponton eljutottam oda, hogy úgy éreztem, megcsináltam a „feladatokat”, amiket elvártam magamtól, belül mégis üresnek érzem magamat. Hiányzott, hogy olyasmit hozzak létre, ami nélkülem sosem jönne létre, és ekkor fordultam vissza a zenéhez.

Az első EP felvételénél csak a korábban megírt, de fel nem vett Legenda dalokat szerettem volna megvalósítani, de végül ezek is elég sok kiegészítésen, módosításon estek át, ami végül is ennyi idő után nem meglepő.

Milyen hangszereket használsz az Ódon zenéjében? Session zenész ötlete felmerült benned?

Mivel a hangszeres tudásom a gitárra és basszgitárra korlátozódik, ezek a hangszerek vannak csak ténylegesen feljátszva. A dobhoz és más hangszerekhez vst-ket használok.

Ez lehetővé teszi, hogy a hegedűtől a kürtökön és sípokon át egészen egzotikus népi hangszerekig mindenfélét használjak.

Ha lesz nagylemez, ott a dob feljátszásához jó eséllyel már igénybe fogok venni session-zenészt. Azt sajnos nem látom realisztikusnak, hogy a sok egyéb hangszert is mind ember játssza fel.

Mi uralkodik rajtad, amikor elkezdesz zenélni? Mitől lettél pogány kedvelő és dicsőítő?

Ma már nem jellemezném magamat „pogányként”, legalábbis abban a formában, amit ez általában jelent. A zenén rajta maradt ez a jelző, mert a hangulatvilágában továbbra is egyfajta ősi ködbe vesző szilajságot és mitikus monumentalitást próbálok kifejezni, de a pogányságot mint identitás képező tényezőt már nem érzem magaménak.

Amikor az ember fiatal és keresi az identitását, akkor általában keres egy ideológiát, ami nagyjából egy hullámhosszon rezeg az érzés- és gondolatvilágának fő elemeivel. De ha nem hagyja abba a keresést, akkor idővel túlnő ezeken a kategorizálásokon.

Hogy azért válaszoljak is a kérdésre: a pogányság számomra valamikor egy tisztább, bátrabb és a transzcendenssel mélyebb kapcsolatot ápoló világ szimbóluma volt, és ezek továbbra is meghatározó értékek számomra.

Hogy mi uralkodik rajtam, amikor zenélek, erre nem tudok válaszolni. Annyit tudok mondani, hogy a zenét tartom a kommunikáció legtisztább, legmélyebb formájának. Nem fogalmakkal dolgozik, nem tudod „elmagyarázni”, mitől működik, mégis olyan erőteljes érzéseket képes közvetíteni, amilyeneket a szavak soha. Éppen ezért azt érzem, ez a legőszintébb – és egyetlen – módja, hogy igazán megosszam a belső világomat másokkal.

Leginkább egyfajta viking balladákat hallunk, amiben éppúgy benne van a gyűlölet, mint az érzések irányába fújó dallamok! Te hogyan írnád körül a zenét? Mit takar az Ódon művészete?

Erre nehéz válaszolni, mert bármilyen művészet alapvetően a befogadói oldalon nyer jelentést – például amit te írtál, máris teljesen más, mint amit én mondanék. Mindenesetre amikor zenét írok, az a célom, hogy kirepítsem a hallgatót a hétköznapi élet felszínes valóságából, és valamilyen magasztosabb érzést ébresszek fel benne.

A hangzásvilágot tekintve szeretem a monumentális, hömpölygő témákat, a dallamvezetésben pedig visszanyúlni a hagyományos és népi dallamvilághoz.

2020 novemberében jelent meg az első EP „Régi sebeink – Our Old Wounds” címmel! 2 track hallható és csak digitális formában jelent meg. Az epikus utazásod első fejezete mekkora hallgatóságot mutat a Bandcamp-en? Ez a szinte egyáltalán nem promotált anyag mennyire érte el az erre fogékony embereket?

Elég kevéssé, haha. Ahogyan te is említetted, nem igazán foglalkoztam promócióval, egyszemélyes projektként pedig koncertek sincsenek, ahol mások elé kerülhetne a zene, úgyhogy minimális számú emberhez jutott el az anyag.

Annak idején ezt egyfajta tesztként gondoltad, vagy teljesen határozott elképzelésként már akkor tudtad, hogy lesz folytatás… ? Értek meglepetések a néhány feedback kapcsán?

Nem igazán volt mit tesztelni, mert nincs meghatározott célom a zenéléssel; egyszerűen időnként belső szükségletként lép fel bennem, hogy zenét írjak, és ilyenkor nekiállok. Azt sosem tudom, lesz-e folytatás, csak sejtem, hogy ez az alkotási vágy időről időre újra fel fog törni bennem.

Ami kevés feedbacket kaptam, az jobbára pozitív volt – ebben nem találtam meglepőt, mert ha én magam nem tartanám jónak a zenét, nem adtam volna ki.

2022-ben csak az „Halottaink / Our Fallen” single-t kaptuk tőled. Az elkezdett út folytatódott. Több mint 12 perces dal és könnyedén fellelhető a streaming platformokon. Mit fűznél hozzá és miért csak egy single-t akartál elénk tárni?

Mire a Halottaink single megjelent, valójában már majdnem kész volt a mostani EP-n hallható új dal is – eredetileg az lett volna a terv, hogy együtt jelennek meg. A single-et azért adtam ki, mert váratlan magánéleti események miatt nem tudtam, mikor lesz lehetőségem újra zenével foglalkozni, viszont szerettem volna hallgathatóvá tenni az anyagot. Most, hogy elkészült az EP, meg is fogom szüntetni az elérhetőségét.

Nem olyan régen jelent meg a második EP „Örök ballada / Eternal Ballad” címmel! Újabb 2 epikus dal a megismert pagan / atmospheric black metal stílusban. Az ének-vokál terén női szereplő is felbukkan Török Flóra személyében, a zenében pedig új elemek is hallhatók. Milyen „átdolgozási” formán ment keresztül az Ódon kompozíciók 2.0-ja, amit az EP-n hallunk? Miből hallunk többet vagy, kevesebbet?

Ami valószínűleg mindenkinek egyből feltűnik, hogy az új anyag hangzása sokkal jobb lett, mint az elsőé. A keverést is magam végzem, és ennek az anyagnak ilyen szempontból már jóval nagyobb felkészültséggel álltam neki.

Emellett az új EP-n több a tiszta ének, és mindent egybevetve azt gondolom, némileg pozitívabb, reménytelibb az egész hangvétele, mint a korábbi anyagé. Ez nem volt kifejezett szándék, én is csak utólag látom így; most ez jött belőlem.

Szokás szerint ismét csak „lazán” digitális formában jelent meg. Elképzelhető, hogy lesz valaha fizikai formátum? Mennyire követelik tőled? Esetleg kiadónál próbálkoztál? Mennyire akarsz független maradni, mindentől és mindenkitől?

Ha találok kiadót, biztosan lesz fizikai formátum – én mindenképpen örülnék neki, a szememben egy lemezhez hozzátartozik az artwork, a szövegkönyv. De a kiadókeresés egyszemélyes projektként kicsit ördögi kör: a legtöbb kiadó elvárna valamilyen meglévő ismertséget és hallgatóbázist, mielőtt befektet egy kiadványba, ez esetben viszont éppen egy kiadó támogatása az, ami több emberhez tudná eljuttatni a zenét. Úgyhogy egyelőre nem tudom, mikor jut el idáig a dolog.

Kettő EP után adja a kérdés magát, hogy lassan jönnie kell egy teljes hosszúságú lemeznek is. Igaz még most jelent meg az EP, de már lehet van elképzelésed a következő kiadványról! Gondolkodtál már ezen?

Igen, már írom a következő anyagot, ami a terv szerint nagylemez lesz. Erről viszont egyelőre nem mondanék többet, mert még a folyamat elején vagyok, rengeteg minden változhat, mire beérik a dolog.

Esetleg fellelhető vagy más projektben, zenekarban, vagy nem vagy az a típusú ember aki 666 bandában tevékenykedik?

Nincs pillanatnyilag más projektem vagy zenekarom. Zenélni csak teljes odaadással tudok, ami mentálisan nagyon sok energiát vesz ki belőlem, ezt pedig egyszerre csak egy dologba tudom becsatornázni.

Van olyan dolog amiről még beszélnél, csak nem kérdeztem meg, amit szívesen megosztanál az olvasókkal?

Nem jut eszembe ilyesmi.

Személyedről mit árulsz el? Mennyire vagy zárkózott? Mennyi időt töltesz zenéléssel, gyakorlással?

A magánéletemben nem mondanám magamat kifejezetten zárkózottnak, de ezt teljesen elválasztom a zenei tevékenységemtől. Azt szeretném, hogy amit az Ódonban megvalósítok, az álljon önmagában, legyen független a „személyemtől”, ezért magamról nem szeretnék beszélni.

Utóbbi kérdésedre válaszolva, minden nap kezembe kerül a gitár, de nagyon változó, hogy mennyit foglalkozom a zenéléssel. Van, hogy hónapokig nem írok egy új témát sem; aztán rám jön, és hetekig fel sem állok mellőle.

Egyébként van valami távoli célod, ami jó lenne ha megvalósulna?

Örülnék, ha a nagylemez már fizikai formátumban is megjelenne. Ezen túlmenően csak azt szeretném, hogy eljusson a zene azokhoz az emberekhez, akik számára jelentene valamit. Ehhez valószínűleg szükség lenne egy profibb kiadóra.

Végezetül pedig, azt szeretném tudni, mit kívánsz az embereknek új év alkalmából 🙂 ?
Köszönöm a válaszokat!

Bátorságot és őszinteséget önmaguk és mások felé.


https://odonband.bandcamp.com/

Kapcsolódó cikkek

Ódon – új EP megjelenés

KMZ

Ódon – Régi sebeink EP

KMZ

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek