A kérdésekre Bárdos Tamás válaszolt.
2024 augusztusában járunk a Roses Of Thieves pedig 2023 őszén alakult! Rengeteg tagcsere, egy teljes album és külföldi koncerten is túl vagytok. Magyar zenekarként ez egészen gyors tempó, de véleményem szerint nem véletlen, mert minőségi muzsikát játszotok. Folk metál stílusú és helyenként modern köntösbe bújtatva zenéltek! Beszélnél 2023 őszéről hogyan alakult meg az akkori felállás és milyen problémák adódtak a társakkal? Mi volt az értékrend, elvárás egy-egy új tag kapcsán?
2023 őszén alakult meg a Roses Of Thieves, egy olyan időszakban, amikor mindannyian szerettünk volna valami újat és egyedit alkotni. Az első felállás hamar bebizonyította, hogy a közös zenei érdeklődés mellett szükség van közös értékrendre és elvárásokra is. A tagcserék azért történtek, mert néhányan nem érezték úgy, hogy hosszú távon képesek lennének elköteleződni a zenekar mellett. Voltak, akik inkább hobbi szinten akarták folytatni, míg mások komolyabb terveket szövögettek. Az új tagok kiválasztásánál fontos volt, hogy ne csak zenei tudásuk legyen kiemelkedő, hanem értékrendjük is passzoljon a zenekar küldetéséhez: minőségi zenét alkotni.
Mennyire viselt meg a rövid „átjáró ház” a zenekaron belül? Mennyire volt egyszerű pótolni a veszteséget?
A tagcserék természetesen nem voltak egyszerűek, és egy-egy zenész elvesztése mindig nehézséget jelentett. Azonban az előbb említett közös értékrend és elköteleződés prioritást élvezett a zenekarban, így kénytelenek voltunk tagcserékhez folyamodni. Az átmeneti időszakban nehéz volt megtalálni az egyensúlyt, hiszen minden új taggal új dinamika alakult ki. Ez persze frusztrációval járt, de egyben lehetőség is volt arra, hogy megerősítsük a zenekart. Ahogy új tagok csatlakoztak, egyre jobban formálódott a közös hangzásunk, és egyre inkább éreztük, hogy most már egy olyan csapat vagyunk, amely képes együtt dolgozni és alkotni.
A jelenlegi tagság miben ért egyet, milyen utat kezdtetek el közösen járni? Minél nagyobb népszerűség és minél több koncert?
A jelenlegi felállásban, mint már említettem, teljes az összhang. A Roses Of Thieves-ben nem az a legfontosabb, hogy minél gyorsabban növeljük a népszerűségünket, hanem hogy olyan zenét hozzunk létre, ami igazán megszólítja az embereket. Természetesen örülünk a sikernek és annak, hogy egyre több koncertlehetőséget kapunk, de számunkra az elsődleges cél, hogy hitelesek maradjunk, és hűek legyünk a saját művészi elképzeléseinkhez.
Igaz nagyon új formáció a Roses Of Thieves, de nekem az a véleményem, hogy kissé szerények vagytok és még kell a bátorítás a folytatáshoz! Az 1 év történését hogyan éltétek meg, mert a múltban még egyáltalán nem kellett nagyobb közönség előtt szerepelni és bizonyítani? Szerintetek a több koncert megoldja a zenekar bátorítását? 🙂
Az első év rengeteg kihívással telt. Sok mindent kellett gyorsan megtanulnunk, és valóban voltak pillanatok, amikor szükségünk volt bátorításra. A koncertezés tapasztalata segít abban, hogy egyre magabiztosabbak legyünk, és úgy érezzük, hogy a közönség is támogat bennünket ebben az úton.
Nagy segítség volt ebben, hogy idén júliusban Németországban, Lengyelországban és Szlovéniában zenélhettünk az Alestorm zenekar előtt. Egy új zenekar életében mindig nagy kihívás az első néhány fellépés, hiszen ilyenkor dől el, hogy a közönség hogyan fogadja a zenét, de állíthatjuk, hogy egyértelműen pozitívan csalódtunk a nyári koncertjeinken.
Kinga és Dominik előéletéről mit érdemes tudni? Azon kívül, hogy mindenki fontos és feltehetően együtt döntötök, kit nevezhetünk meg a zenekar ügyeinek intézésében és ki a fő dalszerző a csapatban?
Kinga és Dominik mindketten gazdag zenei múlttal rendelkeznek, különböző formációkban játszottak már korábban. Kingának már gyerekkorában felfigyeltek ének tudására, első színpadi fellépésére 9 éves korában került sor. 2002 és 2011 között végezte zeneiskolai tanulmányait a Böhönyei Magán Zeneiskolában, a Marcali Zeneiskolában és a Kaposvári Liszt Ferenc Zeneiskolában. A zeneiskolai évek alatt is már több felkérést kapott közreműködésekre, többek között a Balkan Fanatictól is; emellett több tehetségkutatóban is részt vett, köztük az országosan ismert X Faktorban és Dunakanyar Hangjában (utóbbiban 2. helyezést ért el), 2022 őszén pedig az Arany Violin Díj énekverseny döntőjében ért el első helyezést.
Dominiknak is már gyerekkorában megmutatkozott kiemelkedő tehetsége, ennek köszönhetően a sajnálatos módon 2021-ben elhunyt Babicsek Bernát, a Paddy And The Rats egykori harmónikása lehetett a mestere. Édesapja és mentora ad neki mai napig erőt, akik sajnos már nem lehetnek köztünk, viszont ők bíztak legjobban a zenei munkásságában és kitartásában, ezért sem szeretné őket cserben hagyni.
„Gateway To Utopia” címmel megszületett az album. Az időt nézve nagyon egyszerű volt és gyorsan összehoztátok. Te mit mondanál erről, mennyire ment gördülékenyen? Mikor készültek a dalok, hol vettétek fel, ki volt a hangmérnök? Ezeket a döntéseket mivel érvelnétek, hogy ez volt a legjobb számotokra?
A „Gateway To Utopia” album létrejötte valóban gyors folyamat volt, de nem a véletlen műve. A dalok nagy része már korábban megszületett, így amikor stúdióba vonultunk, csak finomítani kellett azokat. A producerálást Dominik mellett Kökényes Dániel, az AWS zenekar gitárosa végezte, a hangmérnök Simon István volt. Első albumként sokat vacilláltunk, hogy ki töltse be a felvétel során ezen pozíciókat, viszont érezzük, hogy jól döntöttünk, mivel Dani pontosan értette, mit szeretnénk elérni, és maximálisan támogatta az elképzeléseinket, István pedig az elképesztően alapos munkájával kihozta a felvételekből azt a hangzásvilágot, amit elképzeltünk.
Nagyon jó dallamok, csodás énekhang és folkba hajló harmóniák. A zene néhol vad metálos, de nagyrészt a kellemes, lágy simogató érzés fogad, sőt helyenként egészen populárisba hajló a modern megoldások miatt! Ti mit mondanátok a 10 dalról?
Az album 10 dala mind egy-egy külön világot képvisel, de összességében egységes hangulatot teremtenek. A vadabb metálos részek és a lágyabb folk dallamok harmonikus egységben vannak jelen, ami tükrözi a zenekar sokszínűségét. Szerettük volna, hogy a dalokban egyszerre legyen meg a hagyományos és a modern zene ereje, ezért is használunk akusztikus hangszereket, mint például hegedűt és harmonika, amit beépítettünk a gitárok és dobok keményebb hangzásába. A populárisabb elemek szándékosan kerültek bele, hogy szélesebb közönséget is elérjünk, de mindig ügyeltünk arra, hogy a zene autentikus maradjon. Sokszínűségünk az, amivel sokakat el tudunk érni, és ráhangolni őket arra a vonalra, amit képviselünk.
A „Blunderbuss” dal készült el először, ha jól tudom. Ez adta meg az irányt és ezt helyeztétek középpontba amikor a többi szerzeményt készítettétek? Egyértelműen mindenki hasonló dalokat akart? Ki mit szeretett volna előtérbe helyezni? Miből akart többet hallani? 🙂
A „Blunderbuss” valóban az első dal volt, amit írtunk, és nagy hatással volt az album többi dalának irányvonalára. Amikor ezt a számot megírtuk, éreztük, hogy megtaláltuk azt a zenei stílust, ami igazán kifejezi, amit mondani szeretnénk. A „Blunderbuss” kemény, energikus és egyben dallamos is, ami tökéletesen összefoglalta a zenekar hangzásvilágát. Egyaránt hallható benne hegedű-harmonika szóló, metál kiállás, szintetizátorok és sokféle zenei elem. Ez lett az a mérce, amihez a többi dalt is igazítottuk.
Az életben a legfontosabbak között szerepel számotokra a szeretet, szabadság, szerelem és hogy kiálljunk magunkért? Ki írta a dalok szövegét?
A dalok szövegeit főként Dominik írta. Az előbb említett értékek azok, amelyek mindannyiunk számára fontosak, és amelyekre a dalok is épülnek. A szövegek nemcsak egyszerű történeteket mesélnek el, hanem mélyebb üzeneteket is hordoznak, amelyek arra ösztönzik a hallgatót, hogy gondolkodjon el a saját életén és az általa fontosnak tartott értékeken.
Azt hiszem egyfajta szerencse is kellett az ismeretségen túl, hogy sikerült az Alestorm zenekarral koncertezni és előttük fellépni Lengyelországban és Németországban. Ez nagyon jó élmény és tapasztalatszerzés lehetett. A rajongók arcát hogyan láttátok a színpadról? Milyen volt ez a 2 este? Kerestek többen póló és CD vásárlás gyanánt?
Az, hogy az Alestorm zenekarral léphettünk fel Lengyelországban és Németországban, óriási megtiszteltetés volt számunkra. Ezek az esték olyan élményeket nyújtottak, amiket sosem fogunk elfelejteni. A színpadra lépve éreztük a közönség izgatottságát, és láttuk, hogy kíváncsian várják, mit hozunk. A rajongók reakciói igazolták, hogy a zenénk képes átlépni a határokat, és más országokban is megszólítani az embereket. A koncertek után többen jöttek oda hozzánk, hogy vásároljanak pólót és CD-t, ami azt mutatja, hogy a zene tényleg elérte a célját. Nagyon jó érzés volt látni, hogy a munkánk gyümölcse beérik, és hogy a közönség is támogat minket. Ez egy olyan érzés, amit nehéz szavakkal elmondani, ez az, amit át kell érezni.
Ezen felül Szlovéniában is játszottatok egy teltházas bulin ahol az Alestormon kívül a nagyszerű Elvenking csapata is ott volt. Ez volt a harmadik fellépésetek a „nagyok” előtt. Itt már nektek is könnyebben ment minden? Melyik fellépést éreztétek a legjobbnak a három közül?
A szlovéniai koncert valóban különleges volt. Nem csak a „nagyok” előtt volt a harmadik fellépésünk, hanem a zenekar életének is a harmadik fellépése volt, így egyértelműen állíthatjuk, hogy a lehető legjobb bemutatkozása volt ez a zenekarnak. Az első két fellépés segített abban, hogy jobban összpontosítsunk Szlovéniában és teljes mértékben átéljük a fellépés minden pillanatát. A közönség reakciói itt voltak a legintenzívebbek, és mi is ezt az estét éreztük a leginkább felszabadultnak és sikeresnek.
Az Alestorm barátsága máskor is segítheti a zenekart? Kaptatok tőlük jó tanácsokat? Szeretnétek több külföldi lehetőséget?
Úgy gondolom, hogy a velük való barátság valóban sokat segíthet nekünk a jövőben. Az, hogy ilyen nagy nevű zenekarokkal léphetünk fel, nemcsak tapasztalatot, hanem kapcsolatokat is hoz számunkra. Rengeteg jó tanácsot adtak nekünk, különösen a turnézás és a zenekar menedzselése terén. A srácok elképesztően lazák és ezzel együtt vérprofik, bőven lesz mit tanulnunk tőlük.
Nagyon szeretnénk több külföldi koncertet szervezni, hiszen úgy látjuk, hogy a zenénk külföldön is jól fogadott. Ezért mindent megteszünk, hogy tovább építsük a nemzetközi kapcsolatrendszerünket.
A kezdő lépések nagyon jók és kellően értékesen töltöttétek a megszerzett lehetőségeket. Hogyan tovább? Milyen tervek vannak? Elképzelhető, hogy külföldön többen ismernek jelenleg, mint idehaza? 🙂 Egy új klip az album népszerűsítése céljából megfordult a fejetekben?
Jelenleg azon dolgozunk, hogy minél több fellépési lehetőséget kapjunk, mind Magyarországon, mind külföldön. Azt is észrevettük, hogy talán külföldön jobban ismernek minket, mint idehaza, ami részben annak köszönhető, hogy az Alestormmal való turné során sok új rajongót szereztünk. Ezért is fontos számunkra, hogy itthon is minél több koncertet adjunk, és megmutassuk a hazai közönségnek is, mire vagyunk képesek. Ennek érdekében ősszel lesz egy kisebb belföldi koncertsorozatunk.
Egy új klipet leforgattunk már az albumon lévő Can’t Look Back c. számhoz, ami hamarosan megjelenik. Emellett egy új albumon is dolgozunk már, de ez a jövő zenéje.
Köszönöm a válaszokat! Örülök, hogy Magyarországnak van egy csodás female folk bandája, érték amit képviseltek!
Öröm számunkra, hogy Magyarországon is egyre többen figyelnek fel ránk, és reméljük, hogy a Roses Of Thieves zenéje még sokakhoz eljut majd.
Köszönjük szépen a lehetőséget!
FACEBOOK: https://www.facebook.com/rosesofthieves
INSTAGRAM: https://www.instagram.com/roses_of_thieves
Angol nyelven elérhető itt: https://kronosmortusnews.com/2024/08/24/roses-of-thieves-interview