Interjúk

Törzs interjú

A Törzs a természet erejét és szépségét felhasználva egy csodálatos post-rock zenét nyújt.
A trió felállás nem most kezdte a zenélést, hanem valamikor még a Carbovaris pop-rock együttessel 2009 környékén!
Ti is innen számoljátok a zenei múltatok, vagy talán még ezelőtt is volt már valami ilyesmi az életetekben?
A természet már a 2000-es években is vonzott és sokat jártátok, ismerkedtetek a helyekkel?

Dani: Somával még általános iskolából ismerjük egymást, és már ott is zenéltünk együtt, már a Carbovaris előtt is. A Carbó fontos lépés volt az életünkben, gimis-egyetemista éveinkben rengeteg örömet szerzett nekem. Csomó lehetőséget kaptunk. Aztán ahogy felnőttünk, más lett az érdeklődésünk zeneileg, meg emberileg is sokat változtunk. Mikor a Carbót befejeztük, Somával szinte rögtön elkezdtünk új szám ötleteken dolgozni, aztán Zsombor is csatlakozott hozzánk és nemsokára kijöttünk az első Törzs lemezzel, a Magasra fellel. Gyerekkorunk óta sokat járunk a természetbe, ott érezzük igazán jól magunkat, ezért is volt sokszor, hogy ott vettünk fel, forgattunk, vagy koncerteztünk.

Egyébként szerinted valaha lehet Carbovaris folytatás? Hiányzik valamennyire a brit pop-rock vonal, vagy már teljesen kiéltétek magatok ezen a téren? 🙂

Dani: Nem hiszem. Ez nyilván 4 emberen múlik, hiszen négyen voltunk a Carbóban, de nem merült fel, hogy folytatni szeretnénk. De szuper emlék!

Rátérve a lényegre a Törzs 2014-ben debütált a „Magasra fel” című albumával. A lemez egy kisfilmmel együtt jelent meg, az első koncertre pedig egy budapesti art moziban került sor. Azért ez nem szokványos kezdés! Így terveztétek, vagy egyszerűen csak így hozta a sors? Milyen volt számotokra a 2014-es év?

Soma: A Bem Mozi az egyik törzshelyünk volt akkoriban, de csak mint kocsma működött, a moziterem konkrétan lánccal-lakattal le volt zárva, és egyáltalán nem használták. Megkértük őket, hogy hadd szervezzünk oda egy koncertet, vetítéssel. Garajszki Peti operatőr barátunk vezetésével készítettünk egy kisfilmet a lemezhez. Ebben a fő szál az volt, hogy bemutassuk a mindennapok és a természet közötti különbséget. A vetítés nagyon jól sikerült, jó érzés volt a vászon alatt sötétben játszani.

A második albumot „Földön” címmel pedig a rajongók crowdfunding támogatásával oldottátok meg 2016-ban. Ez szintén nem túl gyakori dolog MO-on, viszont nagyon jó módszer. Talán kettő legyet ütöttetek egy csapásra. Ugyanis elkészült egy újabb kiadvány és már előre tudtátok, hogy jók vagytok, mert eleve a rajongók adták a pénzt, akik ezzel egyértelműen megmutatták, hogy mennyire is szeretnek titeket, pedig ez itt nem Amerika 340 millió lakossal! Szerintem abszolút büszkék lehettek erre. Mi a véleményetek erről? Milyen érzés volt ez számotokra? Mennyivel másabb így stúdióba vonulni és felvenni az album dalait?

Dani: A Földön tényleg egy közösségi lemez volt, az a csapat dobta össze a stúdiózásra a pénzt, akik jártak a koncertjeinkre, barátaink, családunk, haverjaink, törzset hallgatók. Nagyon jó érzés volt, és a lemezbemutató is különleges élmény volt. Külön szuper, hogy az egyik támogatónk akkor Szijártó Tamás volt, aki most a dobosunk! Köszi Tamás.

Tamás: Carbo óta ismerem és kedvelem Daniékat és zeneki munkásságukat, így természetesen támogattam őket az elején. A sors fintora, hogy most a Törzs zenekar tagja lettem és ott függ a próbaterem ajtaján a “Földön” album támogatói poszterem (amiről meg is feledkeztem).

Jött a harmadik és a szokásotokhoz híven ismét nagyon egyedülálló dologgal rukkoltatok elő. A „Tükör” című albumot 2019-ben a Baradla-barlangban vettétek fel. Honnan jött az ötlet? Mennyire ismertétek ezt a helyet előtte? Ebben az időszakban ennek volt a legerősebb hívó szava a természetben számotokra? 🙂

Soma: Azért is szerettem volna, hogy itt vegyük fel a lemezünket, mert ott nagyon jó természetes reverb van, meg mert elképesztően jól néz ki. Gyerekként jártunk ott szerintem utoljára. Mivel ez egy nemzeti parki terület, engedélyt kellett kérni a használatára, ami beletelt egy kis időbe, de szerencsére megkaptuk. Az ott készült lemezre és videófelvételre nagyon büszkék vagyunk.

Ez volt az első teljesen instrumentális albumotok. Miért döntöttetek a vokál elhagyása mellett? Egyébként nekem is az a véleményem, hogy ez a zene előnyére vált, mert így még jobban rátud koncentrálni a zenehallgató a hangszerek vad lebegésére, vibrálására. Milyen változásokat mondanál még a „Tükör” album kapcsán a korábbi évek dalaihoz képest?

Soma: Volt Ábel barátunk Népszínház utcai lakásában egy koncertünk, ez egy harmadik emeleti lakás nappalija. Ott nem volt hangtechnika, így szimplán nem tudtuk az éneket sem kihangosítani. A koncert nagyon jó élmény volt, és utána megbeszéltük a srácokkal, hogy igazából sokkal jobban élvezzük így a zenélést. Aztán a Tükörnél arra gondoltunk, hogy jó lenne minél kevésbé előre behatárolni, hogy mire asszociál a hallgató, ezért nem kaptak címet sem a dalok.

Lassan eljutottatok a Pelagic Records kiadóhoz, ha jól tudom a social media és barátok segítségével. Nevezzük inkább egyfajta bevonzásnak. 🙂 Talán segített a természet ereje ebben is!
Az új album a „Menedék” címet kapta, ami 6 év után érkezik május 16-án az említett kiadói támogatással. Mi történt ebben a hosszú időben? Hogyan kezdődött minden a „Menedék” kapcsán? Hogyan „pakoltátok” össze mindezt? 🙂

Dani: Azt, hogy a Pelagic kiadó kiválasztott minket, a menedzserünknek, Varga Balázs Zérónak köszönhetjük. Ő mutatta meg a zenénket a kiadó vezetőjének, akinek szerencsére felkeltette az érdeklődését, és úgy döntött, befogad minket. Ez hatalmas megtiszteltetés, nagyon jó zenekarok vannak ennél a kiadónál. A posztrock és posztmetál színtér legjobb kiadója.

Az album címe a „Menedék”, mit takar a zene kapcsán? Kinek ad ez menedéket? Szerinted kiket vonz arra a helyre? Az 5 dalnak mi a közös pontja? Mire figyeljünk? 🙂

Soma: A próbaterem és az együtt zenélés volt nekünk az elmúlt időszakban az a dolog, ahova elvonulhattunk a világ bajai elől. Rengeteg aggasztó dolog történik körülöttünk, amivel mi is sokat foglalkozunk. De kell legyen egy olyan hely, ahol ezeket el tudjuk engedni, és olyan élményben lehet részünk, amit nem árnyékolnak be ezek a folyamatok. Nekünk ez a zene, a Törzs, a Menedék. Reméljük, hogy azoknak is hasonló érzés lesz majd, akik meghallgatják a lemezt.

Áprilisban volt egy 10 állomásból álló európai turnétok. Milyen élményekkel lettetek gazdagabbak? Mennyire dobott a zenekar hangulatán így lemezmegjelenés előtt?

Tamás: Az egész utazás óriási élmény volt – a sok autópályázás és benzinkúti megálló ellenére is. Nagyszerű klubokban léptünk fel, és mindenhol hihetetlenül kedves emberekkel találkoztunk. A közönség nyitottsága is nagyon inspiráló volt. Még azokon az estéken is, amikor csak előzenekarként léptünk fel az Oh, Hiroshima előtt, úgy éreztem, valódi érdeklődéssel fordultak felénk, és sikerült őket bevonni a Törzs világába. Nagyon megható volt megtapasztalni, hogy voltak, akik kimondottan a Törzs koncertje miatt érkeztek – ez tényleg sokat jelentett nekünk. A zenekaron belül végig megmaradt az összhang és harmónia, ami rengeteget adott az egész turnéhoz.

Május 31-én pedig lemezbemutató koncert lesz a Turbinában. Mennyire lesznek vizuális hatások? Milyen estére készüljenek a rajongók? Hosszú lesz ez az este? Lesz esetleg valamiféle meglepetés is?

Dani: A lemezbemutatón egy nagyon izgalmas kolozsvári zenekar, a Musspell lép majd fel, akik elszállós, melankólikus dream popot játszanak. Mi egy hosszabb szettel készülünk, egyben eljátszuk a teljes új lemezt, és hozunk régi dalokat is.

Kicsit még mindig maradjunk az élő fellépéseknél. Augusztus végén a Pelagic Fest-en való szereplés egy újabb fontos esemény lesz számotokra Hollandiában. Több nagyszerű zenekar is fellép ebben a 2 napban. Itt az új album dalain kívül mást is játszotok? Szerinted mennyire lehet ez majd a legjobb élmény kategóriába sorolható emlék?

Soma: Nagyon örülünk, hogy felléphetünk a Pelagic Festen, ez tényleg a poszt-zene egyik legfontosabb eseménye. Elképesztő zenekarok mellett játszhatunk, ez önmagában hatalmas dolog. Játszunk majd az új lemezről, és a Tükörről is dalokat.

Mennyire szoktatok tervezni? Mennyire szoktak bejönni a tervek és mennyire tesztek meg mindent az eléréséhez, vagy szinte eddig mindig bevonzotta magát minden jó a zenekar számára?

Dani: Pár évente van hogy leülünk és egész konkrét célokat, vágyakat, álmokat megfogalmazunk. Ezeknek a nagy része szerencsére már megvalósult, úgyhogy itt az ideje egy újabb ilyen tervezésnek.

Köszönöm a válaszokat. Remélem egyre nagyobb lesz a rajongói tábor és sikerül a közös rezonancia sokáig! 🙂


https://torzs.bandcamp.com
https://www.facebook.com/toerzs
https://www.instagram.com/torzstorzs
https://www.youtube.com/torzs

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek