Interjúk

Vrag interjú

A Vrag létezésének kezdete teljesen 2010-re nyúlik vissza, tehát megközelítőleg 15 éve működik! Elsőként azt szeretném megkérdezni, hogy mai napig teljesen egyedül csináltál mindent az összes műnél? Gondolom ezt így akarod továbbvinni, mert ezt csak a tiéd?

Így igaz, akkor jelentkeztem először kézzel fogható anyaggal, de valójában már a kétezres évek elején megvolt a Vrag gondolata, sőt néhány téma és dalkezdemény akkoriban el is készült, de csak 2010-re jutottam el odáig, hogy az egész testet tudjon ölteni. Hogy a kérdésedre is válaszoljak, igen, a mai napig mindent egyedül csinálok, a zenét, a szövegeket és a felvételeket, és ebben a tekintetben nem is akarok változtatni. A Vrag én vagyok.

Elsőként a 2010–13 közötti időszakról szeretnék beszélni veled. Demó és split készült minden mennyiségben. Nekem úgy tűnik itt még egy picit máshogyan gondolkodtál a Vrag létezésével kapcsolatban. Nyilván ugyanúgy elszánt voltál és komolyan gondoltad, csak mintha nem mertél volna belevágni egy teljes albumba stb., mert az mégiscsak más! Mi az igazság, mennyire gondolom rosszul, vagy jól 🙂 ? Mit mondanál még ezekről az évekről?

Ez mind olyan régen volt már, és annyi minden történt azóta, hogy mindenre nem fogok emlékezni, de az igaz, hogy akkoriban mindenről másként gondolkodtam, de totál más világ is volt. Azt sem tudtam mi az a közösségi média, hogy létezik Spotify, hogy miként lehet legyártatni egy CD-t vagy pólót. Mindent magam fedeztem fel lépésről-lépésre. Emlékszem, még annak is örültem, amikor egy külföldi kiadó másolt kazettán és fénymásolt borítóval megjelentette a demómat, mert akkoriban már az is nagy szó volt. Ezerrel ment még a cserélgetés, zenekarok jelentkeztek a világ minden tájáról, hogy cseréljünk, segítsünk egymásnak. Ma ilyen már egyáltalán nincs. Kellemes nosztalgiával emlékszem vissza azokra az évekre, pláne abban a tekintetben, hogy a WitcheR is akkor bontogatta a szárnyait és a kettő együtt kezdett el növögetni. Érdekes mai szemmel visszanézni, hogy honnan indult ez a sztori és hová jutott, köszönöm neked, hogy eszembe juttattad, az ember hajlamos néha elfelejteni az ilyesmit. Hogy nem mertem annak idején belevágni a nagylemezbe? Inkább azt mondanám, hogy ismertem a korlátjaimat és végig akartam járni a szamárlétrát, amiről a mai zenekarok többsége elfeledkezik.

A többi időtartamot szintén megbontanám. Az első két album a „Mourningwood” és a „Remete” a mostani Vrag-hoz képest kissé másabb. Véleményem szerint közelebb van a Burzum világához, mint a későbbi anyagok. Ezen kívül az is megfigyelhető, hogy kezdetektől fogva egyértelműen érezhető a fejlődés és az egyéniséged kibontakozása! Teljesen meghatott és még jobban tűzet adott ennek a 2 lemeznek a hírneve?

A két lemez kapcsán mindenről beszélhetünk szerintem, csak „hírnévről” nem. A Harcom volt az első olyan anyag, ami eljutott a szélesebb közönséghez, de nem szaladok ennyire előre. A Bánaterdő lemez mai szemmel kész katasztrófa volt a megjelenés szempontjából. Egy orosz kiadónál jelent meg, amivel nem is lett volna gond, de eleve felkerült rá két extra dal a megkérdezésem nélkül, ezen felül nulla promóciót kapott az egész, szerintem a legyártott példányok több mint fele még mindig ott van eladatlanul a kiadónál. A Remete esetében pedig egy tipikus első próbálkozás volt. Az volt a Filosofem Records első megjelenése, és bár az utolsó darabig elfogyott, fogalmam sem volt arról, miként kell promózni egy lemezt, így bár sikerült vele egy újabb szintre jutni, azért nem volt akkora mozgás körülötte, mint a Harcomnál. Hogy a korai munkáim közelebb vannak-e a Burzumhoz vagy sem, én belső füllel nem tudom megítélni, de határozottan jól esik ezt hallani, hiszen Vikernes nagybetűs Művészete minden szempontból óriási hatással volt rám. Azt viszont én is érzem, hogy ami ezt követően jött, az egy kicsit más Vragot mutat.

Szóval 2017-től már elég sokan várták a folytatást, mert addigra már bizonyítottad a rátermettségedet. Elkészült a „Harcom” és az lett addig minden idők legjobb Vrag átokszórása! Te miért neveznéd ezt a legjobbnak, vagy nem akarsz különbséged tenni a többihez képest?
Mennyire gyorsan fogyott a CD?

Örülök neki, ha így gondolod, ha az új lemezt nem vesszük még be a képletbe, akkor én is azt mondanám, hogy 2017-ig ez a legjobb Vrag, nem kérdés. Mind a dalírás, mind a felvételek minősége, mind a promóció terén egy új szintre sikerült jutni ezzel az anyaggal, és ez természetesen meg is látszott az eladásokon, illetve az online lejátszások számán is. A Spotify-on például a mai napig közel 17 ezren játszották le csak a címadó dalt.

Egyébként ezeknek a daloknak az elkészítésénél történtek változások? Mennyire kísérleteztél többet az ötletekkel, mire megvalósult minden? Azért kérdezem, mert itt elég nagy szintugrást lehet észrevenni!

Használhatnék itt hangzatos szavakat, hogy ez és az történt, de valójában nincs titok. Egyszerűen fejlődtem a hangszeremen, rengeteget fektettem a saját stúdiómba és nagyon sok időt töltöttem el azzal, hogy megtanuljam a stúdiózás alapjait, hogy ne csak találomra tekergessem a gombokat, hanem tudatosan tudjak alkalmazni egy EQ-t vagy egy kompresszort. Mikor felvettem az első számot, csak akkor döbbentem rá arra én is, hogy itt sikerült szintet lépni, és ez hozott magával mindent: új logót, professzionálisabb megjelenést, sőt akkor kezdtem el igazán nyitni az online világ felé is.

Azóta eltelt 3 év és itt vagyunk a jelenben a pokol kapujában, jön a negyedik album „Rendületlenül” címmel. Az eddig közzétett 1 dal alapján azt mondom ismét sikerült szintet emelni. Azonnal hatnak a gonosz dallamok és szívesen hallgatja meg az ember újra és újra. Nekem a hangzás is jobban tetszik. Nyilván az egész albumot hallani kell, de erős a gyanúm, hogy übereled a nem gyenge előző kiadványt. Mikor kezdődött a munka ezzel kapcsolatban és milyen élmény volt összeállítani rendületlenül ezt az egészet?

Ismételten köszönöm a hízelgő szavakat! Konkrétan a dalírás párhuzamosan zajlott a Harcom lemez megjelenésével és gyakorlatilag ahogy az kijött, már el is kezdtem rögzíteni a dalokat, szóval mondhatjuk bátran, hogy ez egy hároméves ciklus volt. Összességében egy nagy utazás volt az egész, aminek részeként ki tudtam adni magamból a bennem felgyülemlett dühöt és gyűlöletet.

A többi dalról mit mondanál, valami ilyesmi leírás illik rá: merengős részek, erőteljes, epikus, atmoszférikus és dallamos black metált adsz át nekünk, sötét és gonosz lelkeddel?

Folytatnám a fenti gondolatmenetet: ennyire dühös és gyűlölettel teli lemezt még soha nem készítettem korábban. Az egész lemez szinte végig tempós és szélsebes, merengősebb részeknek most nem igazán jutott hely, a dallamoknak és az epikusságnak viszont annál több. Van egy dal, ami akár egy Dark Funeral albumra is felkerülhetne, annyira gyors lett. Ez jött most belőlem…

A borítót is érdemes megemlíteni, mert az egy igazi grafiti, vagy minek is mondják?
Miben gondolkodtál amikor agyaltál a front coveren és hogyan jöttél rá, hogy ez lesz a tökéletes illeszték? Milyen lesz a CD booklet belülről, mit tartalmaz?

A borítót Pénzes Balázs barátom készítette, akivel a WitcheR világa kapcsán annyira megtaláltuk a közös hangot, hogy úgy döntöttem kipróbálom a Vragnál is. Ahogy Balázstól megszoktam, rögtön profizmussal, teljes lelkesedéssel vetette bele magát a munkába. A cél az volt, hogy megidézzük ezzel a borítóval a 90-es évek black metalját, főleg a korabeli Burzumokat, Kittelsen munkáit. Amikor megláttam, hogy Balázs mit alkotott, rögtön tudtam, hogy ez az én borítóm. A tőle megszokott módon egy grafittal készült rajzról van szó, semmi idióta AI, semmi egyéb ügyeskedés, ez a nyers múltidézés a maga valójában. Az egész booklet ezt a vonalat követi, az volt a cél, hogy ezen a téren is megidézzük egy kicsit azt a korszakot, ami a legközelebb áll hozzám. A booklet dizájnját ismét a Vérhantra bíztam – ő készítette valamennyi Filosofem Records kiadvány esetében a bookleteket –, és mivel a múltidézés volt a cél, most egyszerűre vettük a figurát. Ott vannak a szövegek angolul és magyarul – Szele Zoltán barátom fordításában –, néhány extra grafika Balázstól, pár fotó és ennyi.

Többen tudják, hogy más zenekarban is kiválóan teljesítesz (Frozen Wreath, Witcher), de talán a Vrag mindig egy kicsit többet nyújthat, mert ez csak a tiéd. Te hogyan érzed?

Én belülről egy kicsit másképp látom ezt. A WitcheR mindegyik formációmon felül áll, ez nem vitás. Ez igényli a legtöbb munkát – gyakorlatilag minden nap van valami tennivaló vele – és törődést, mert óriási követőtábort sikerült felsorakoztatni magunk mellé a 15 év alatt, ami koncertezés nélkül, saját promócióval még mindig kissé hihetetlen számunkra, de egyre nagyobb a keménymag, akik értékelik a legapróbb extrákat is, legyen szó akár egy exkluzív tartalomról a közösségi oldalon, akár egy extra ajándékról egy megjelenés mellé, ha CD-t vagy pólót rendelnek. Kreatív oldalról is sokkal nagyobb kihívás, mint bármi más, hiszen egy képzett zenész van az oldalamon, aki lemezről-lemezre egyre magasabbra teszi a lécet, amihez nekem is igazodnom kell, de ugyanúgy 100 százalékig benne vagyok a dalokban, mint a Vrag esetében. Karola és köztem nincsenek ego-kérdések vagy viták, egy dalt vele megalkotni nekem ugyanannyira személyes, mintha egy Vrag lenne. Nyilván a Vragba nincs beleszólása senkinek, ez a szabadság pedig némileg extra, de a WitcheR-t és a Frozen Wreath-et is ugyanannyira a magaménak érzem. Utóbbit még úgy is, hogy csak a szövegekért és az énekért vagyok felelős.

Egyébként a másik két említett zenekartól mikor várható újabb kiadvány? Melyik következik most? Milyen tervek vannak? Melyikhez vannak most leginkább ötletek?

A sorban a következő a WitcheR lesz, ott már majdnem kész az új lemez, jelenleg az énekkel és a borítóval dolgozunk. Várhatóan 2025 őszén lesz belőle kézzel fogható dolog, és akkor jöjjön egy kis exkluzív infó: a lemez címe nagy valószínűséggel „Öröklét” lesz. A háttérben aztán ezerrel készül már az új Frozen Wreath lemez is, ami 2026-ra van betervezve. Egyelőre még nem hallottam róla szinte semmit, de bízom annyira Zoliban, hogy ismét valami nagyot alkot. A szövegi koncepció már összeállt a fejemben, szóval ismét egy konceptlemez lesz, és megintcsak egy nagyon nehéz témát fogunk boncolgatni vele. A többi egyelőre a jövő zenéje, 2027-ben menetrend szerint új Vragnak kellene érkeznie, vannak is eltéve számkezdemények, de konkrétum egyelőre nincs a fejemben, most minden erőmmel az új Vrag promóciójára és a következő WitcheR lemezre koncentrálok.

Azt szeretném megkérdezni, hogy mik voltak a legjobb élmények a 3 zenekar/project kapcsán az eltelt 15 évben?

Nehezet kérdezel, hiszen amikor a Vrag elindult, simán örültem annak is, ha egy külföldi kis szobakiadó másolt kazettán 66 példányban megjelentette a demómat. Akkor éppen az volt a legnagyobb élmény. Mai szemmel azt mondanám, hogy a Harcom lemez megjelenése utáni robbanás, az nagyon emlékezetes maradt. Egy kicsit olyan volt, mint amikor a WitcheR esetén megjelent A gyertyák csonkig égnek lemez. Rendelések tömege zúdult rám, mindenhonnan jöttek a kritikák, az interjúk, a gratulációk, a követők. Akkor éreztem először azt, hogy talán ezt a projektet is a jó útra tereltem.

Aztán ott a WitcheR. Annyi megszámlálhatatlan élmény van itt, hogy nehéz csak néhányat kiemelnem. Az imént említett A gyertyák csonkig égnek lemez megjelenése utáni felhajtást mindenképpen ide sorolnám, hiszen előtte kicsit bizonytalan volt a jövőnk, de miután ilyen sokan kezdtek érdeklődni a munkánk iránt, egy akkora löketet adott nekünk, ami még ma is gyakran ad extrát. Aztán ott az első vinyl megjelenése, amit azóta még jó pár követett, de az első saját vinylt kézben tartani elképesztő élmény volt. De kiemelhetném a Lélekharang megjelenése utáni időszakot, amikor késő éjszakákba nyúlóan csomagoltuk a tonnányi rendelést, vagy a klipforgatásokat, de nagyon természetfeletti élmény minden fotózás is például.

A Frozen Wreath esetében még nincs ilyen sok élményem, de az utolsó lemezhez készült klip forgatását mindenképpen kiemelném, hiszen profi körülmények között rögzítettük azt a videót, egy nagyon exkluzív helyszínen – szó szerint úgy feszítettem fel a hely ajtaját, hogy bejussunk –, de a túl személyes témák miatt ott a szövegírás is élmény nekem mindig. Még ha nem is ez a megfelelő szó itt…

Köszönöm a válaszokat! Nekünk mindig kellenek a kincseid, keresni fogjuk folyamatosan!

Én köszönöm a megkeresést és azt, hogy évek óta támogatjátok a zenekaraimat. Akinek megtetszett valamelyik kiadványunk, bátran keressen minket e-mailben vagy a közösségi oldalainkon, a lemezek többsége folyamatosan elérhető.


Facebook: https://www.facebook.com/vraghun

Instagram: https://www.instagram.com/vragofficial

Bandcamp: https://vraghungary.bandcamp.com

e-mail: filosofemrecords@gmail.com

Angol nyelven elérhető itt: https://kronosmortusnews.com/2024/11/16/vrag-interview/

Kapcsolódó cikkek

Rendületlenül címmel megérkezett a Vrag új dala!

KMZ

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek