2024. december 7. @ Miskolc, Corner Stage
December első bedolgozós szombatjának estéjén a miskolci Corner Stage felé vettem az irányt, hogy megnézzem a Zord, az Atomic és a Lepillantóküllő koncertjét. Az est az októberben elhunyt városszerte ismert és kedvelt metálikon, Bredács Péter „Bredó” tiszteletére az „In memoriam Bredo” nevet kapta. Bredó olyan zenekarokban játszott, mint a Megtorlás, a Nightmare vagy a Marilyn. A Corner a kedvenc miskolci koncerthelyszínem, főleg a családias hangulata és a profi hangosítás miatt. Több műfajú koncerten voltam már fent, és a hangosításra sose lehetett panasz, ami szerintem nagy szó. A hely kb. száz fő befogadására képes, és az itallapon is talál mindenki kedvére valót, sőt a whiskey kedvelői még különlegességeket is.
Az estét a Lepillantőküllő nyitotta, akik a klasszikus felállással csaptak a húrok közé, már szépszámú közönség előtt. A Jakab Viktorka, Csoma Sándorka, Csibi Attika és Szilágyi Tomika alkotta négyes, ha jól tudom, harminchárom év után lépett újra így együtt színpadra. Egy-egy ilyen visszatérés rizikós dolog, de a Küllők lazán vették az akadályt. A feszes thrash/crossover alapokat magabiztosan hozták, és együtt volt a zenekar a tempóváltásoknál is. Ha nem ismerném a bandát, simán elhittem volna, hogy egy sűrűbben koncertező zenekarról van szó. Aki még nem hallott a Küllőről, annak elárulom, hogy egy bulizenekarról van szó, a dalszövegek főleg óvodai mondókák, de vannak saját ötletek is, a zene pedig a már említett thrash/crossover, amire el is indult egy kis lökdösődés. A koncerten az 1992-es demó hét dala csendült fel. Jó volt ezektől az arcoktól hallani az olyan gyöngyszemeket, mint a „Kellemes víziót!”, „Dödölle”, „Mákgubó” vagy az „Ovithrash” (Minden idők legjobb dalcíme!). A programjukban helyet kapott egy feldolgozás is, stílushoz illően az S.O.D.-től a „United Forces”, amiben Deni vendégeskedett énekesként. Szilágyi Tomika azt ígérte, hogy harminc év múlva újra fellépnek majd, de azt hiszem, többek nevében írhatom, hogy egy-egy ilyen év végi Küllő koncertnek sokan örülnénk.
SETLIST:
Bőrönd Ödön
Digi Dagi…
Mákgubó
Ovithrash
Kellemes Víziót
Dödöle
United Forces (S.O.D. feldolgozás)
Apa-Cuka
Dödöle
A koncert utáni átszerelés idejét, aki akarta, a Metal Ör Die Records kínálatában való kutakodással is tölthette. Volt minden, többek között a Metal Ör Die Records leányvállalata, a Jancsibohóc Rekordsz által 2015-ben kiadott Lepillantóküllő CD is, amire Szilágyi Tomika egy másik felállással rögzítette a dalokat. (A CD bookletjében olvasható az „Akikért a Küllő szól…” kezdetű kiáltvány nagyon elgondolkodtató!)
Az est második fellépője az Atomic, a Küllővel ellentétben egy sűrűn koncertező zenekar. A 2018-as újraindulást követően egypárszor már keresztül-kasul koncertezte az országot a Szilágyi Tomi, Perényi Deni, Gyurcsán Szabi és Takács Zolcsi alkotta zenekar, és az idei évben pár kelet-európai országba is elvitték a B.-A.-Z. Area thrash metalt. Mivel októberben már adtak egy koncertet a Cornerben, így most egy speciális set-list-tel készültek a srácok, ami a koncertet nyitó „New Inquisition” után kizárólag első lemezes dalokat tartalmazott és a 40. születésnapra összerakott Medley-t. Mint ahogy írtam, egy folyamatosan koncertező zenekarról van szó, így nem meglepő módon nagyon egyben volt a produkció, és nem csak az olyan dalok, mint a „New Inquisition”, „The Border” vagy a „Spin”, amik a koncertprogram szerves részét képezik, hanem az olyan ritkábban előkerülőek is, mint a „Forced, Infuriated”. A Medley pedig a hab a tortán, ami olyan klasszikusokat tartalmaz, mint a „Gyilkos rózsa”, „Haláltábor”, „Temető”, „Death Metal” vagy az én kedvenc Atomic dalom, a „Cápa”. Ráadásként pedig előadták a Lepillantó küllő „Hová mégy, te…?” című dalának Mese-Metálos és Nesze! Metál-os változatát.
SETLIST:
New Inquisition
Forced Infuriated
Spin
Slashing Dreams
The Border
Medley
Hová mégy, te…?
Egy kb. 20 perces átszerelés után csapott a húrok közé az est utolsó fellépője, a Zord. Az eredetileg Miskolcon alakult banda a huszonnegyedik évében jár, amiből mindet aktív koncertezéssel töltötte, már amikor azt lehetett. A Perényi Deni, Lipcsei András, Ormay Péter, Osztrolucki Csaba és Mazgon Dániel alkotta ötös rögtön két szélsebes új thrash dallal nyitotta az estét, amik majd a következő, remélhetőleg, minél hamarabb érkező, negyedik lemezen fog szerepelni. Mindkét dal erős, de ettől még becsülöm a srácok bátorságát, hogy három lemezzel a diszkográfiájukban rögtön két, a nagy közönség számára ismeretlen új dallal kezdik a koncertet. Három dalban (Peripheria, Wry, Thorns & Wounds) a banda korábbi énekese Blaskó „Scream” Krisz is újra színpadra ált korábbi társaival erősítve az estén amúgy is jelen lévő összetartást. Mint ahogy írtam, a Zord is az aktívan koncertező zenekarok táborát erősíti, így a produkció minőségére itt sincs ok a panaszra, a zenekar egyben van, hiba nélkül szállították a gyors témákat. Mazgon Dániel hiába csak tavaly csatlakozott a zenekarhoz, az együtt letolt koncerteknek meg van az eredménye, a Zord szerves részét képezi ő is. Ráadásnak megkaptuk a harmadik lemez klipes dalát a „H-Mob”-ot is.
SETLIST:
Sixty-Heath
Anythin’
Lone Death
Sudden Hell
Peripheria
Wry
Thorns & Wounds
Sweet Noise
The Thundersmith
H-Mob
Az emlékest jelleget a zenekarok Bredóról való megemlékezése mellett erősítették a Jakab Viktor által kiragasztott Bredót ábrázoló fényképek, valamint a temetésen elhangzott megemlékezések tartalmazó oldalak is. Nem ismertem személyesen Bredács Pétert, persze hallottam én is történeteket róla, de ezek a képek és megemlékezések segítettek abban, hogy kicsit jobban megismerjem.
Úgy gondolom, hogy egy emlékestről eleve nem szabad olyat írni, hogy nem jól sikerült, de jelen esetben nem kell szépíteni a dolgot, mert egy remekül sikerült estéről beszélhetünk, amin két ereje teljében lévő zenekar, a Zord és az Atomic mellett a három évtized után újra összeállt Lepillantóküllő profi koncertjeit élvezhette az, aki ellátogatott. Nyugodj békében Bredács Péter!