Koncertbeszámolók

Topfest 2008 – Slayer – Koncertbeszámoló

2008. június 27-28. @ Szlovákia, Zelená Voda, Nové Mesto Nad Vahom

Az idén már ötödszörre megrendezett szlovákiai Topfest idei fő fellépője az amerikai thrash legenda Slayer volt, így semmi sem tarhatott vissza attól, hogy tiszteletemet tegyem a fesztiválon. A hosszas szervezés eredményeként két kocsival vágtunk neki az útnak.

Sajnos az út nem volt teljesen sima, a tervezett három órás útból majdnem 4 és fél lett, köszönhetően egy komolyabb balesetnek és a Pozsony utáni dugónak. Így mikor végre megérkeztünk a fesztivál parkolójába, már színpadon volt a cseh Divokej Bill, akiknek a nevével már évek óta szórakozunk, ha már a zenéjük nem nyerte el a tetszésünket. Alighogy kikászálódtunk a kocsiból és elmentünk volna a jegyekért hatalmas zivatart kaptunk a nyakunkba. Körülbelül két perc alatt bőrig áztunk, és sajnos a jegyeket is egy konténerből osztották, ami körül semmi fedett hely nem volt, így a sorban állás közben is élvezhettük az égi áldást. Szerencsémre a sajtós sor teljesen üres volt, így körülbelül két perc alatt már a karomon tudhattam a karszalagot, majd fotóztam egy kicsit a sorban állókat és a látogatók által elfogyasztott ipari mennyiségű italosüveg-halmokat. A bejutás is hamar megvolt, az eső is elállt, minden adott volt egy hatalmas bulihoz.

Maga a fesztiválterület (körülbelül a hazai VOLT fesztiváléval azonos méretű) a megjegyezhetetlen nevű Nové Mesto nad Váhom szélén elterülő tóparti kempinget takarja. Három különböző méretű színpad, rengeteg ital és ételstand, pólóárusok és egyéb szolgáltatások várták a szórakozni vágyókat. Az árak a hazaiaknál alacsonyabbak voltak: Egy korsó sör ára 250Ft körül mozgott, röviditalok fél decije 500Ft-ba került; ételek közül a hot dog és pizzaszelet már 200Ft-ért elérhető volt, de az elmaradhatatlan húsos zsemlét, gyros-t, sültkolbászt és hasábburgonyát is megfizethető áron kínálták a kereskedők. A fesztivál legnagyobb hiányossága azonban az idegen nyelven beszélő személyzet teljes hiánya volt. Egy összetett mondatot már sem angol sem német nyelven nem bírt értelmezni a megkérdezettek egyike sem, így a Slayer sajtótájékoztatóról is lecsúsztam (minden tájékoztatás egy A/4-es szlovák nyelvű falragasz volt a VIP részleg bejáratánál) és egyéb felvilágosítást sem nagyon tudtak adni.

Szerencsére az eső után csak a kempingező-helyek egyes részei lettek sárral elöntve, a színpadok előtti rész épségben maradt. A gyors terepfelmérés után már bele is hallgattunk a Para zenekarba, akik dallamos punk-szerű muzsikával bírták táncra a közönséget. A szlovák ének azonban nem nyerte el egyikünk tetszését sem, így inkább az egészségügyileg sokkal hasznosabb pólócserét valósítottuk meg. Útközben felfedeztük a többi színpadot is, a kisebbikhez, mely a Finlandia nevet viselte, az átöltözés után vissza is tértünk. Ez a kis színpad méreteiben és zenei profiljában leginkább a Sziget Zúzda színpadára emlékeztet, viszont sokkal szebb környezetben, a Zelena Voda tó partján kapott helyet. Este 8 órakor, amikor a Pathology Stench színpadra lépett még sokan fürdőztek a tó langyos vizében. A banda jóféle death metal muzsikát játszott, Metal című számuk címe egyöntetű tetszést aratott a jelenlévők között.:)

A Pathology Stench végén elindultunk a nagyszínpad felé, hogy Slayer előtt még éhségünket csillapítsuk és minél jobb helyet foglaljunk az általunk legjobban várt koncertre. A kiadós étkezés után megérkeztünk a nagyszínpad előtti térre. A színpad előtt egy kereszt alakú kifutó és a keverőpulthoz vezető „szervizút” választotta ketté a tömeget. Még a keverőpult mögött is táncoltak és tapsoltak a szlovák Desmod dalaira. Mint megtudtam a banda anno heavy metal zenekarként indult, most azonban maximum pop-rocknak nevezhetjük a zenéjüket, számomra amolyan szükséges rossznak tűnt, az összekötő szövegekből sem értettem egy hangot se, de a közönség láthatóan vette a lapot.

Negyed 11-kor végre levonult a Desmod legénysége és megkezdték átalakítani a színpadot a Slayer fellépéshez. Már Dave Lombardo dobcuccának a betolását is hatalmas ováció fogadta, nem is csoda, a Slayer első alkalommal járt északi szomszédainknál. Este 11 előtt nem sokkal bejátszották a Darkness Of Christot és a banda színpadra robbant a Disciple-lel. A hangzás körülbelül a szám közepére már teljesen tökéletes volt, hiába, egy vérprofi csapattól nem is vár mást az ember. Szerencsére a Slayer koncertjének idejére kikapcsolták az idióta fényjátékkal operáló színpad mögötti lcd panelt, így nem lett Megasztár feelingű háttérvetítése a bandának. A fények is a zenéhez hasonlóan iszonyú gyorsan villogtak, nagyszerűen megkomponált fényshow kísérte a klasszikus és még kevésbé klasszikus számokat. A füsttel sem fukarkodtak, tényleg földöntúli hangulatba kerülhetett az ember, ahogy hallgatta a zenét, és nézte a sűrű füstben, villódzó fények között az ezerrel zúzó zenészeket. Sajnos a kifutó miatt a színpad még az első sorokból is elég távolinak tűnt, de ezt kompenzálta, hogy Tom Araya többször is előrejött, onnan vezényelve a közönséget, akik néha még az énekes szerepét is átvették a mestertől. Kerry King és Jeff Hanneman sosem tartoztak a színpadot felszántó gitárosok közé, de ezen a koncerten szokásuktól eltérően több túrát is tettek a színpad ellentétes oldalaira. Dave Lombardo szinte teljesen eltűnt a dobcucca mögött, de pontosan hozta a témáit és az Angel Of Death kiállását is jól hozta.

A program inkább a klasszikus számokra épült, de helyet kapott a 70 perces műsorban az utolsó két lemez néhány dala is. Az alap Seasons In The Abyss kimaradt, de hallhattuk a Die By The Swordot, Captor Of Sint és Chemical Warfare-t egyéb nyalánkságok mellett. Sajnos a mellettem zúzó Motörhead pólós részeg szlovák úriember többszöri kérésére sem játszották el az általa nekik tulajdonított Whiplash-t! Az Araya által neves egyszerűséggel csak altatódalnak titulált Dead Skin Mask tökéletesre sikerült. A refrént végig a közönség énekelte, Tom Araya pedig a rajongók gyűrűjében, a kifutón állva basszusozott és üvöltött együtt a közönséggel. A koncert végén ismét elrepült a halál angyala, egy végső nagy zúzásra késztetve az embereket, majd a műsor végén még kiszórtak a tagok egy nagy halom pengetőt és dobverőt és valamivel több mint 70 perc után elhagyták a színpadot.

Setlist: Darkness Of Christ (intro), Disciple, Cult, Chemical Warfare, War Ensemble, Jihad, Die By The Sword, Spirit In Black, Captor Of Sin, Dead Skin Mask, Hell Awaits, South Of Heaven, Raining Blood, Mandatory Suicide, Angel Of Death

A Slayer után még meghallgattuk a hazánkban is rendszeresen koncertező Konflikt zenekart. Látszott rajtuk, hogy tetszik nekik az összegyűlt nagy tömeg, lendületesen adagolták a punkrockot, de sajnos az ideióta hátteret már visszakapcsolták, elég viccesen hatott ez a fajta zene a „megasztáros” díszlet előtt! Hajnali kettő körül még tettünk pár kört a fesztiválon, belenéztünk a Nové mapy műsorába is, de hajnali háromkor inkább a sátorállítás mellett döntöttünk. Sajnos fél 7-kor a nagy meleg hatására felébredtem, így mivel a többiek még mind aludtak körbejártam még a fesztivált. Voltak, akik még nagyban mulatoztak, de szép számmal ébredeztek már a fesztiválozók, hiszen egy ilyen rendezvény sosem alszik, mindig történik valami. Miután lebontottuk a sátrat és felébresztettük a csapat álomszuszék tagjait, hazafele vettük az irányt, rengeteg élménnyel és emlékkel gazdagodva. Ha tehetjük, még visszatérünk!

Kapcsolódó cikkek

Slayer, Anthrax – Koncertbeszámoló

Mountain

Slayer, Lamb Of God, Anthrax, Obituary – Koncertbeszámoló

Gyrsee

KME videók: InnerWish, PsychoganG, Slayer, Dimlight, Mother Feather, Metal Church, Destruction, Morte Incandescente, Jaded Heart, Mystic Prophecy

KMZ

Slayer, Anthrax, Kvelertak – Koncertbeszámoló

Cryonus

SLAYER – Repentless

Cryonus

A Slayer felfedi a »Repentless« album artworkjét

KMZ

A Slayer bejelenti a »Repentless« limitált Metal Eagle változatát!

KMZ

A Slayer kiadja ‘When The Stillness Comes’ című új számát

KMZ

SLAYER – Show No Mercy

Dr. Feelgood

Hot News: Slayer – signs exclusive worldwide deal with Nuclear Blast / debuts brand new song

KMZ

Topfest 2013 – Koncertbeszámoló

Darkjedi

Hot News: R.I.P. Jeff Hanneman

KMZ

Slayer, Megadeth – Koncertbeszámoló

Darkjedi

SLAYER – Seasons In The Abyss

A honlap alapértelmezése

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek