Lemezismertetők

AHNENGRAB – Omen

Kiadó: Einheit Produktionen

Weboldal: www.ahnengrab.de

Kiadás éve: 2012

Stílus: Pagan / Black metal

Brief Sum: Ahnengrab brilliantly embeds heavy metal themes into black music carpet, or inversely sometimes. This duality gives the real excitement of the album. The direction is exciting but I missed catchier refrains; of course not in the foreground, but behind the noise curtain.

A 2006-ban alakult német csapatról nem sok információt lehet fellelni. A dallamos pagan/black vonalban utazó formáció 2008-ban kiadta debütáló lemezét, és idén elkészült a folytatás. A többi talán annyira nem is lényeges.

Míg az első lemez borítója, a szokásos fantasy festmény, rovásírásos logóval, addig az új alkotás, mely Omen címen fut, más logóval és black metalosabb képpel rendelkezik. Még formálódik a zenekar.

Akusztikus hangszerek játékával kezdődik a lemez. Gitár és hegedű kettőse töri meg a csendet, de nem kapnak sok időt, mert komoly reszeléssel belevág a banda. A ritmusszekció keményen,  feszesen, a gitárosok komolyan dolgoznak. Ha egy klasszikus metal orgánumú énekes egy sikollyal kezdene bele az első versszakba, nem csodálkoznék, de nem így történik. Egy rekedtes, black felé hajló hang tölti be az ének szerepét. Persze a dallamosság határán mozogva.

A lemezen több helyen érezni azt, hogy ez nem is annyira extrém zene. A riffek és a dallamvilág inkább heavy csapatokat juttat eszembe, ezt az érzést erősítik az ízes szólók is. Az éneken kívül azért találni itt black metalos megoldásokat is. E két hatás kettőssége jellemzi a dalokat. Néha az egyik, néha a másik kerül jobban előtérbe egy egy nótán belül.

A harmadik dal, a Die das Light nie sehen werden, talán az egyik legizgalmasabb nóta. Itt hallhatjuk, hogy van potenciál az ötösben. A tiszta hangzás ellenére is sikerül elcsípniük, ha csak pár ütem erejéig is azt a tömör zenei káoszt, aminek elengedhetetlennek kéne lennie, főleg az ilyen extrém csapatoknál.

A negyedik tételt egy személyes élmény miatt említem meg. Ugyanis itt tudatosodott bennem először, hogy bizony az Ahnengrab németül adja elő verseit. Itt pár tisztább sor is becsúszik, ami már minden kétséget eloszlat.

A Feuer Kapitel című dal két részre osztva van jelen. Nyugodtabb ritmusban fogant, mint az előtte található Furcht. Az igazi élet az első rész végén lévő gitárkiállástól kerül belé, mikor is pár strófa erejéig az elején lévő komorság enyhül. A második részt elsuttogott sorok nyitják, a feloldás ismét az előző rész módján érkezik. Nagyon heavy-sek, aztán persze a pörgő dobok széthasítják ezt a képzetet, majd a következő téma ismét erősíti. Így megy ez a lemezen végig. Egész jó kis dal kerekedik ki az utolsó percekre.

A Wind folkos dallammal kezdődik. Nem egyedi eset, hogy ezek feltűnnek a lemez dalaiban. Igazából kicsit feleslegesnek tartom. Szerencsére nem viszik túlzásba, már ha a felbukkanást magát nem érezzük egyből annak.

Az Oment egy cím nélküli intró vezeti fel. Ennek ellenére a címadó nem használja ki az előtte lévő betétet, inkább saját kezdést kreál magának. Talán itt a legerősebb a black metal hatás. Egész jól kitöltik zajos zenével az űrt. Persze ezt nyolc percen keresztül nehéz lenne folyamatosan megtenni, szükség van a különböző hangulatváltozásokra. Jó címadóként valódi keresztmetszetét adja a nóta az egész lemeznek.

Ez után már csak egy hosszúra nyúlt intró van hátra. Vonósokra hárul a feladat, míg a zenekar már pihen. Kicsit terjedelmes, kicsit felesleges, de lehet csak én nem értem a lényeget.

A bemutatkozó lemezhez képest nyugodtabb, arányosabb az album, valószínűleg ők profibbnak titulálnák. Szerintem hiányzik belőle az a fajta merészség, ami fellelhető az előző anyagon. A letisztultság az izgalom halála.

Amiben jó az Ahnengrab, az a heavy témák black csomagolásban. Ha zsenialitásában nem is, de jellegében a Wintersun jó közelítés lehet a törekvések megértésében. A mérleg szerintem inkább a könnyedebb irányba billen, kicsit lehetne még durvítani. Ugyanakkor pár igazán fogós, melodikus témát bele kéne ágyazni ebbe a zenei szőnyegbe. Nekem sokadszori meghallgatás után sem sikerült visszaidéznem konkrét pillanatokat a lemezről. Ez a tény döntött az alacsonyabb pontszám mellett. Jó az irány, de nálam még kevés ahhoz, hogy igazán vágyjak a pár hónap múlvai meghallgatására.

SAMPLE:
MySpace link

Tracklist:

1. Intro / Seek for the Past
2. Ruinen
3. Die das Licht Nie Sehen Werden
4. Gleich Einem Stein
5. Furcht
6. Feuer Kapitel I – Entfacht
7. Feuer Kapitel II – Flammenheer
8. Ermattend’Glanz im Niedergang
9. Wind
10. –
11. Omen
12. Outro

Pontszám: 7

Kapcsolódó cikkek

Hot News – Einheit Produktionen: Winter 2011 / 2012 News!

KMZ

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek