Lemezismertetők

ALBATROSS – Dinner Is You EP

Kiadó: Demonstealer Records

Weboldal: @ Facebook

Kiadás éve: 2010

Stílus: Power / Heavy

 

 

 

 

2007-ben Raja Dasgupta basszista (Workshop, Old Monks) szólóprojektjeként indult az Albatross: Raja az irodalmat és a metal zenét szerette volna ötvözni egy közegben. Egy évvel később bevonta a munkálatokba Rajarshi Bhattacharyya gitárost (Workshop, Apollonian Quest), majd Jay Thacker dobost (Colossus) és Jimmy Alexander gitárost (Moksha), így végül körvonalazódott a project felállása, és megkezdődtek a munkák. A kislemez koncepciója a Kuru-szindróma köré épül (ez egy kannibálokat sújtó betegség), illetve annak hátborzongató meséje a történet középpontja. Producerként volt szerencséjük megnyerni Andy LaRocque-t, aki nem kisebb nevekkel dolgozott többek között, mint a King Diamond, a Death vagy az Illwill, így aztán tavaly megjelent ez a kislemez. Jimmy Alexander időközben úgy döntött, nem tudja folytatni a közös munkát, ezért az élő fellépéseken Mrudul Kamble vállalta fel ezt a szerepet.

Első hallgatásra egyből a nyolcvanas évek végi thrash metal zenék ugrottak be, gondolok itt a Mekong Delta vagy a Voivod zenekarokra többek között, bár az Albatross nem épít a zenei szerkezeteibe annyi progresszív elemet, a hangzás valahogy mégis ezeket a bandákat idézte fel. Jól kidolgozott, ötletes elemeket vonultatnak fel mind a négy track során, a koncepciós munkának meglett az eredménye. A nyitó Great Plague of the 21st Century egy intro tulajdonképp, bevezető a rémségek és borzongások birodalmába, ódon könyvek illata idéződik fel az óvatos, telt hangokon, az ének pedig mintegy mondókaszerűen adja elő a bűvölet reményében a történet elejét…egy élmény ez a majdnem kettő perc. A The Dining Table” folytatja a sort, teljes zenekari megszólalásban, ütős fém-riffeken, mély, határozott dobtémákkal, jól átgondolt zenei szerkezettel, amiben a klasszikus jegyek egymás után kerülnek elő, és az énekes is megvillantja a magas hangokat rendesen – miközben más helyeken teljesen más hangot üt meg – változatos, karakán orgánum rejlik a srác torkában, ez nem kétséges. A történet pereg tovább, és szervesen kapcsolódik ebben az egészben a történetmesélés és a hozzá való pontosan eltalált műfaj és előadásmód – ez az amire felkapja az ember a fejét, és leesik az álla.

Az In the Court of Kuru szintén acélosan izmos témákat hoz egy darabig, haragos lüktetéssel, kőkemény témákkal, egymásba fonódó tempóváltásokkal, apró kis betétekkel, amitől az egész kap egy horror hangulatot, egy adag sötét tónust a múlt eleven rémségeiből. Itt is színesen változatos az ének mindvégig, ahogyan az alatta feszülő egységes kompozíció is – sietős dallamok zuhannak át némi atmoszférikus könnyedségbe, hogy utána mindez megmerüljön a fém folyékony sikolyában. A szóló nekem bejött, pedig őszintén megvallom, hogy már nagyon rég nem követem tudatosan a heavy/power/thrash metal színteret, mégis akad egy-egy gyöngyszem köztük, és nemcsak a sablon tekerés megy le. A záró Among the Cannibals a leghosszabb a korongon, a maga majdnem tíz percével. Jól szétszabdalt vonalvezetés indul útjára, és itt a dal elején valahogy nem érzem elég erősnek az éneket, de azután rendben összeáll a kép. A súlyosabb témák viszik a prímet, a dob is odateszi rendesen magát, jó kis futamok szaladnak a húrokon és a bőrökön, itt is csak a korábban is dicsért precíz, ötletes munkát és a pontos, dinamikus játékot tudnám kiemelni mindenképp, nemigen van ebben negatívum, de ha mégis, az annyira minimális, hogy nem tudja elrontani az összképet. Ebben a nótában is megvan a kellő határozottság, az erős motívumok az elkötelezettség ösvényén. Ez egy kihagyhatatlan kislemez, remélem hogy lesz majd folytatás, minimum hasonló kaliberrel

Tracklist:

1. The Great Plague of the 21st Century
2. The Dining Table
3. In the Court of Kuru
4. Among the Cannibals

Pontszám: 9

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek