Kiadó: Nuclear Blast
Weboldal: http://amorphis.net/
Kiadás éve: 2011
Stílus: Epic Melodic Metal
Brief Sum: The band’s brand new album is not a big surprise, as they’re ‘just’ standing up to the well-accustomed Amorphis standard, putting pure quality right onto our table. Some years ago they’ve put the standard high, and although they didn’t top that performance, they aren’t below it, either. The tracks on the album – regardless of the conceptions by which they were written, their content and stories – bring up indescribable emotions, being a candy not only for the ears, but also for the soul.
Nem kívánok részletes biográfiai felvezetést alkalmazni, de el kell ismerni, hogy a finneknek volt egy nehéz korszakuk. Az új évezred első felében úgy tűnt, hogy totálisan kiégetté, motiválatlanná váltak a zenészek. Ahogy a lemezek megjelentek sorra, a gyanú kezdett bizonyossággá válni. Félő volt, hogy a földbe áll a zenekar, ha nem történik valami a háza táján. Elsőre nem is gondolhatta volna senki, hogy mennyit jelent egy frontember csere. Amióta Tomi Joutsen csatlakozott a bandához, azóta az Amorphis másodvirágzását éli. Tomi hamar bebizonyította, hogy nemcsak egy kitűnő torok tulajdonosa, de igazi karizmatikus egyéniség. Kétség sem férhet hozzá, hogy színpadra termett.
Persze botor dolog volna egyes egyedül csak az énekes személyével letudni a „feltámadást”. Esa Holopainen és Tomi Koivusaari anélkül, hogy eldobták, megreformálták volna a zenekar tipikus ismertetőjegyeit, képesek voltak új szint vinni az Amorphis miliőbe. Továbbá a billentyűk mestere, Santeri Kallio is oroszlánrészt vállalt abban, hogy napjainkban a banda minden arra fogékonyt elkápráztasson. Az Eclipse óta még elkötelezettebb a zenekar a finn folklór, a finn teremtéstörténet, a Kalevala népszerűsítése mellett. Soha még nem volt ennyire jó marketingje a Kalevalának. Ráadásul, ami tovább emeli a banda renoméját, az az epikus, magasztos megfogalmazás, amely egy ilyen értékes kulturális gyűjtemény legautentikusabb tolmácsolásaként szóba jöhet. Semmi bajom a humppa csapatokkal, de egy nemzeti eposzhoz mégis egy emelkedettebb, művészibb gondoskodás szükségeltetik.
Számomra megdöbbentő, hogy az előző lemezek különböző hősei után, még csak most jutottunk el a főhőshöz, Vejnemöjnenhez és az ő viselt dolgaihoz. Ez nekem körülbelül olyan mintha a Honfoglalás ismertetésekor Tas, Huba, Töhötöm után még úgy „mellékesen” Árpádra is kitérnének. Tudom, ez a példa lesarkított, de akkor is kissé furcsa számomra ez a sorrendiség. Érvelésemet ráadásul még a lemez címe is alátámasztja. De bevallom, ezen nem sok múlik, mert a lemez dalai függetlenül attól, hogy milyen koncepció mentén születtek, milyen mondanivalóval, történetiséggel bírnak, szinte leírhatatlan érzéseket szabadítanak fel, nem csak a fület, de a lelket is simogatják. Rengeteg harmónia, melódia követi egymást, de ahogy megszokhattuk azért még feltűnnek karcosabb témák is. A lemezfelvétel két részben zajlott: a zenei alkotások a Sonic Pump stúdióban, az ének sávok pedig a Nightwish basszerosának, Marconak a házistúdiójában lettek rögzítve. Hovatovább ezek csak száraz tények és túl sok izgalmat nem okoznak, mert nyugodtan kijelenthetem, ezúttal sem sikerült elrontani az album keverését, hangzását.
Ideje lenne már valami komolyabb negatívumot is megemlítenem, de nem igazán tudok kiemelni egyetlen szemöldökráncolásra késztető momentumot sem. Előállhatnék most azzal, hogy óriási meglepetést nem okozott a zenekar az új lemezükkel, mivel „csak” hozzák a jól ismert Amorphis színvonalat, újra leteszik a minőséget az asztalunkra. Néhány éve magasra tették a lécet, amelyet ha jelenleg nem is überelnek, de legalább nem is alatta teljesítenek. Akiknek a pulzusa felgyorsult eddig minden egyes Amorphis lemez megjelenése előtt, azoknak a The Beginning Of Times is óriási élmény lesz. Akiket pedig hidegen hagyott ez a zenekar, azoknak az aktuális anyag sem fog mézesmadzagként funkcionálni. Hol van már a The Karelian Isthmus halálmetálja, a First Doom, a Black Winter Day? Már más idők járnak, nem csak a zenészek, de mi is öregebbek lettünk, és bölcsebbek(?).
SAMPLE:
MySpace link
Tracklist:
1. Battle For Light 5:35
2. Mermaid 4:24
3. My Enemy 3:25
4. You I Need 4:22
5. Song Of The Sage 5:26
6. Three Words 3:55
7. Reformation 4:33
8. Soothsayer 4:09
9. On A Stranded Shore 4:12
10. Escape 3:51
11. Crack In A Stone 4:55
12. Beginning Of Time 5:50
13. BONUS TRACK Digi / 2LP: 13. Heart’s Song