Kiadó: Inferna Profundus
Weboldal: www.argharus.net
Kiadás éve: 2009
Stílus: Black metal
(scroll down for English Version)
Manapság nem túl gyakori az a jelenség, amelyet az ARGHARUS-nál is tapasztalhatunk, nevezetesen, hogy több demó, kislemez és egyéb ilyen-olyan szereplés után jelentkeznek a debütáló lemezükkel. A litván zenekarról sokat nem tudni, azt sem, pontosan kik a tagjai. 2004-ben alakultak egyébként, és a nálunk is bemutatásra került LUCTUS zenekarral volt eleddig egy megosztott kiadványuk mindössze. De azért ez még olvasatomban mindig jobb, mint mondjuk 3-4 myspace albumot kiadni…. De ez egy más téma, ne erről szóljon a recenzió.
Hanem arról, amit a négytagú Black Metal zenekar tálal 8 dalban. Azt mindenképpen elsőként említeném meg, hogy a műfajt a technikásabb végéről fogják meg, ha egyáltalán beszélhetünk ilyenről. Ebből a szempontból mondjuk az újabb kori ABIGOR-ral állíthatóak párhuzamba némiképpen (az osztrákoknál azonban szerintem közérthetőbb, könnyebben befogadhatóbb, amit játszanak). Szerencsére azonban a technikás attitűd nem megy a műfaj rovására, nem progresszív BM-ról van tehát szó. Dinamizmus, bizonyos fokú őrület, illetve extremitás jellemzi a sok témát felvonultató albumot. Minden azonban eléggé élvezetesen kerül bemutatásra, nem esik szét a dolog egyáltalán. A tehetség tehát kétségbevonhatatlanul ott van a birtokukban, és jól is használják ki azt. Persze lesz még majd hová fejlődniük, néhány (egyébként jó) ötlet, ritmusképlet, többször is előkerül itt-ott, ezen majd változtatni kellene. Az említett bizonyos fokú őrület egyébként leginkább a vokál megoldásokban jelenik meg, néhol egészen bizarr, csihari témákat halhatunk. Az unikum jellegüket az is tovább fokozza, hogy anyanyelvükön énekelnek, viszont így sajnos a koncepciójukról semmit sem tud meg a hallgató, hacsak nem beszéli a litván nyelvet.
Érdekes, modern, de nem kimondottan futurisztikus, sötét felhangokkal telített lemez ez, amely a tömegtermelésből kiemelkedik mindenképpen. Csak abban bízom, hogy a nagy dömpingben nem fog elsikkadni, mert kár lenne érte. Érdemes ezért tenni valamit, mert nem rajtuk múlik a dolog innentől fogva…
——————————–
ENGLISH VERSION:
Recently, it’s not a frequent phenomenon, experienced at ARGHARUS as well, that bands come up with their first full length after some demos, EPs and other appearances. There’s little info on this Lithuanian act too, we don’t even know the exact line-up. Anyway, they formed in 2004, and they released a split CD with countrymen LUCTUS, who were also reviewed here. But even this is better than to release 3-4 full-length myspace albums… But that’s another story, so let’s focus on this review here instead.
So what we have here on this eight-tracker of this Black Metal act. I’d point out at first that they take the genre from the technical end if we can speak about that thing at all. From this aspect, they can be put into parallelism with recent ABIGOR (but ARGHARUS is a bit easier to digest than the Austrian guys). Fortunately, however, the technical playing does not ruin the genre so it’s not progressive BM. Dynamism, certain dementia, and extremity characterize the album consisting of several themes. All is served with class, and the result is coherent. The talent is in their hands, and they use that well. Of course, there will be room for progression since there are some themes, rhythms that are used here and there more times, so they should improve in some aspect. That mentioned certain dementia is expressed mainly in the vocals, here and there we can hear quite bizarre Csiharesque themes. Their uniqueness is further increased by the fact that they sing in their native tongue. But this way their concept cannot be known unless you speak Lithuanian.
It’s an interesting, modern but not futuristic record filled with Dark overtones that stands out from today’s mass production. And I truly hope it won’t be lost there. It’s worth doing something against that. And this thing does not depend on them…
Tracklist:
1. Dievopi
2. Mano Ligos – Tavo Ligos
3. Be Pavadinimo
4. Plei’tas
5. Kre’ianti Kontrol’
6. Broli’ko Kapo Sindromas
7. Viskas Perniek
8. Prakalba – Atmatas