Kiadó: Rising Records
Weboldal: facebook.com/bleedfromwithinband
Kiadás éve: 2010
Stílus: Deathcore
A Galosgow-ból származó Bleed From Within május 10-én adta ki második nagylemezét a Rising Records gondozásában, méghozzá Empire címmel. Eddig még csak hallomásból ismertem a zenekart, de úgy éreztem most már ideje közelebbről is felfedeznem őket, ha már headliner bandaként turnézzák körbe Európát. A stílusukat szintén nehéz pontosan behatárolni, ami már egy pozitív jelző, de valahol a death metal és a deathcore között mozognak, némi metalcore-os elemmel karöltve. A zenéjük összetételében érezni még az európai és az amerikai hatásokat egyaránt. Először valami tucat metalcore bandára számítottam, de szerencsére bebizonyosodott, hogy ez nem így van, mivel a tömegzenénél jócskán többet nyújtanak.
Az első négy számra akár úgy is lehet tekinteni, mint egy fajta bemelegítés, amiben a szaggatott témák, tördelések és hangulatos dallamok dominálnak agresszív hörgéssel nyakon öntve. Szerepet kapnak még az egyszerű kissé hardcore-os riffelések, az északi modern metal bandákra jellemző hosszú szaggatások és a melankolikus kiállások. A legjobb példa erre a második és a harmadik szám a The Novelist, valamint a Last Of Our Kind. Az ötödik szerzemény, viszont már kegyetlenül az arcunkba csap. Ez az Emperor nevezetű dal, amiben teljességgel kiteljesedik az agresszív, brutális hangulat, méghozzá olyan The Black Dahlia Murder szerű formában. Megindulnak a folyamatos bleast beat-ek és tuka-tukák iszonyatos tempója, valamint helyet kapott egy igazán dallamos szóló is. Ezután egy picit visszavesznek a tempóból, de pihenésre azért még nem adnak lehetőséget a Dishonour című számmal, ami számomra kissé Bring Me The Horizon-osra sikeredett. A break down-ok és robbanások után szinte észre se vesszük, de már újra itt egy embertelen szerzemény a Vanity. A szám iszonyatos thrash-es riffeléssel indul ezzel útjára engedve a dobok fenevad gyorsaságát. Ebben a számban teljesednek ki igazán a death metal és a metalcore eleminek összessége, méghozzá hatalmas energiát szabadítva fel a hallgatóban. Ez egy tipikus olyan dal, amire koncerten az emberek képesek lehetnek a legelvetemültebb módon megőrülni, és erre igaz a következő The Healing is, mivel ez a két szám szinte egymásba mosódva váltja egymást. Azonban ebben a szerzeményben már van lehetőség a pihenésre a dallamos, fejrázós részeknek köszönhetősen.
Az ezt követő Empress-ben újra indul a halálos tempó a technikás, dallamos riffekkel együtt. Ebben a számban is kiválóan jelennek meg amerikai modern death metal-os témák, az arc szaggatós tördeléssel együtt a végén, amit az énekes igazán erőteljes hörgése tesz teljessé. A tízedik Welcome To My World-ben már minden teljesen összekeveredik a végére, s ezáltal okozva felemelően eszeveszett hangulatot. Majd a Nothing Left To Lose-ban üvölti le utoljára a hajunkat Scott Kennedy, a maga rettentően agresszív hang leejtésével.
Az album összessége meglehetősen változatos, ami egy percig sem hagy unalmas pillanatot a hallgató számára. A felsorolt stílusok folyamatos keveredése is nagyszerűen fokozza a zene hangulatát és az ember kedélyállapotát egyaránt. Az Empire hangzása szintén kiváló, a gitárok teljes erővel szakítanak, a dobok pedig arcátlanul keményen teszik oda mély dübörgésüket. A zenészek teljesítménye és zenei tudása, úgy vélem kiválóan tükröződik ezáltal az igényes és hibátlan albumon keresztül. A már dicsért énekes hörgése is nagyszerű, mivel folyamatosan váltja a magas és mély hangfekvésű irtózatos üvöltést, ezzel megadva ezt az agresszív alaphangulatot. Véleményem szerint egy újabb érdekes albummal lettünk gazdagabbak idén, amiben zseniálisan keverednek a modern metal zenei stílusok és a különböző brutális hangulatok.
Tracklist:
1. This Is Our Legacy
2. The Novelist
3. Last Of Our Kind
4. The Weaker One
5. Emperor
6. Dishonour
7. Vanity
8. The Healing
9. Empress
10. Welcome To My World
11. Legion