Lemezismertetők

CORONATUS – Fabula Magna

Kiadó: Massacre Records

Weboldal: www.coronatus.de

Kiadás éve: 2009

Stílus: Gothic metal

 

 

 

A dobos Mats Kurth által alapított német, de mára már inkább nemzetközi összetételű bandának a harmadik stúdió albuma a karácsony előtt megjelent Fabula Magna. Váltás történt a basszusgitárosi és az egyik gitárosi poszton is (előbbit egy amerikai srác Todd Goldfinger, utóbbit egy iráni, Aria Keramati Noori töltötte be), de a legfontosabb változás, hogy a rockosabb, alt szólamokat éneklő, kiváló hangú Ada is elhagyta a csapatot, helyére a 19 éves Lisa került, így a harmadik lemezen a harmadik énekesnőt köszönthetjük ebben a beosztásban.
Érdekes, hogy a kiadó egyik kísérőlevelében gothic, másikban pedig heavy csapatként jellemzi a Coronatust, én úgy vélem, hogy mára inkább az utóbbi az igaz, de természetesen ott vannak zenéjükben a női énekesekkel felálló bandákra általában jellemző gótikus és szimfonikus elemek is. A keverésért és masterért a producer Markus Stock felelt a Tonstudio E-ben, a misztikus hangulatú, de némi erotikus töltést is hordozó borítót pedig Lukasz Jaszak-nak köszönhetjük.

Billentyűs, szimfonikus, áriás és narrátoros intróval, a Preface-el indul az album. Az ezt követő Geisterkirche igazi, áriázós, szimfonikus elemekkel telepakolt operametal dalként indul. Az énektémák váltott súllyal oszlanak el a két énekes hölgy között, miközben kíséretként szaggatott riffelést és akusztikus gitárt is hallhatunk. Kellemes hangszerelésű tétel. A jófajta acapella kórussal nyitó Tantalos-t végig Lisa altja határozza meg, és amire még érdemes odafigyelni, az a hegedű játéka, szólója. A Wolfstanz egy tempós, végig sodró lendületű, helyenként őrlésbe hajló, harapós tétel adalékként megjelenő zordabb hangvételű férfi énekkel és zsíros hangzású gitárkiállással. A lemez egyik legjobbja. A Der Fluch-t ígéretes harmóniák vezetik fel, majd szögletes, kipontozott gitárjáték és a szellősebb, basszusra és/vagy billentyűre épülő részek alatt is sortűzként ropogó lábdobok jellemzik. Énekben itt is Lisa-é a „főszerep”, a recsegős német szavak és az ének mélyebb tónusa miatt pár pillanatra a Sabaton is beköszön, úgyhogy ez is egy kedvemre való darab. A Flying By Alone-ban kontrajáték, sodró kétlábgép és szaggatott riffelés váltja egymást, viszonylag sok szerepet kap a hegedű, egészen emlékezetes a kapkodós szóló és hangulatos a zongorás zárás is. Vízcsobogás és Carmen éteri hangja vezeti be a Flying szellemében fogant Kristallklares Wasser-t, melyben tangóharmonikát is hallhatunk. Ez utóbbinak illetve a dal végén felhangzó kurjantásoknak köszönhetően némi oroszos atmoszféra is felüti a fejét. Tetszetős szerzemény. Hagyományosabb hangvételű és felépítésű metal nóta a How Far Would You Go, némi zakatolással és férfi énekkel, valamint a megszokott és elvárható minőségű vokálokkal. Kissé zaklatottan indul a hegedűvel bőven spékelt Der letzte Tanz, melyben újra hallhatóak táncos, kontrázós ritmusok is. A hegedű talán lehetne benne hangosabb, kaphatott volna picit meghatározóbb szerepet. A középtempós, be-belassulós Est Carmen egy egyszerű, de jó melódiákkal és gitárszólóval fűszerezett dal, a Blind pedig egy akusztikusan induló, de behúsosodó, érzelemdús lassú nóta finom énekmegoldásokkal. A lemezt a dobpergéssel, majd kétlábgépes témával megtámasztott szaggatott riffeléssel nyitó Josy zárja, melyben bárzongorás, kissé sanzonos hangulat is megjelenik. A viszonylag könnyed tétel végén a szövegmondás és a zongorajáték leheletnyit rajz- vagy burleszk filmeket idéz.

Két éve a Within Temptation előtt, a PeCsaban nagyon bejött nekem a csapat mind zenéjét, mind megjelenését, mind előadását tekintve. Ennek megfelelően az új anyagot is érdeklődve vártam. Az szerencsére hamar kiderült, hogy sem az új hangszeresekkel, sem Lisával nincs semmi gond, bár belőle még olykor érezhetően hiányzik a rutin és a magabiztosság, de ezeket az idő hamarosan orvosolni fogja.
A srácok jól hallhatóan fejlődtek dalszerzés terén. Ez a változatos, nem szokványos hangszereket (hegedűt, tangóharmonikát) is hozó hangszerelésből, a két énekhang adta lehetőségek jobb kihasználásából és a jól megkomponált együtténeklésekből is érezhető. Annak ellenére, hogy igazán különleges megoldásoknak, pillanatoknak így is ritkán lehetünk tanúi. Ez azonban szerencsére semmit nem von le a zene értékéből, összképéből. Figyelemre méltó, hogy a hegedű használata hol folkos elemként jelenik meg a zenében, hol pedig komolyzenei hangszerként a gitárral vagy a mellé játszik új szólamot.
Jellemző a dalokra a sokrétű építkezés, a „bújkáló”, nem rögtön a figyelem középpontjába kerülő dallamok alkalmazása, így későbbi hallgatások alkalmával is bukkanhatnak fel érdekességek. A digipak változat két bónuszához sajnos nem volt szerencsém, de a Fabula Magna azok nélkül is teljes értékű, a korábbiaknál kicsit kevésbé sötét hangulatú, kiváló album. Az egyetlen dolog, amit én kicsit nehezen emésztek, az a német nyelvű dalok túlsúlyba kerülése, de persze megértem a zenekart is.

SAMPLE:
MySpace link

Tracklist:

1. Preface
2. Geisterkirche
3. Tantalos
4. Wolfstanz
5. Der fluch
6. Flying by alone
7. Kristallklares wasser
8. How far would you go
9. Der letzte tanz
10. Est carmen
11. Blind
12. Josy

Pontszám: 9

Kapcsolódó cikkek

KME videók: Brooks, Undawn, Ozone Mama, Coronatus, Hopelezz, Kadinja, Anavar, Adept, C.in.C

KMZ

A Coronatus bejelenti hetedik stúdióalbumát

KMZ

Érdekes év a Coronatus számára; változások és újdonságok

KMZ

Coronatus – Towards Horizon Videoclip

KMZ

Hot News: Coronatus – reveal album artwork and track list

KMZ

Hot News: Coronatus are currently writing new material for their upcoming album!

KMZ

Coronatus – Vor Der Schlacht Videoclip

KMZ

Hot News: Coronatus – Digital Compilation

KMZ

Hot News – Coronatus: „Terra Incognita” tracklist available

KMZ

Coronatus – Fernes Land Videoclip

KMZ

Coronatus Interjú

Southpeace

Within Temptation, Coronatus, Ideas – Koncertbeszámoló

Morhguel

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek