Lemezismertetők készítésében meglehetősen következetes vagyok. Ha beérkezik egy új anyag, azt a sor végére sorolom és a bent lévőkre koncentrálok. Ettől a gyakorlattól csak a legindokoltabb esetben térek el! Ilyen kivételnek tekinthető most a hazai old school heavy metal Detox első albumának bemutatása, amelyet néhány nappal ezelőtti megjelenése óta egyszerűen nem tudok kikapcsolni, így inkább megosztom gondolataim a benne rejlő csodákról.
Az 1992-ben Tamásiban alakult brigád nem volt túl aktívnak mondható lemezkiadás terén, hiszen csak néhány demót vettek fel. A mostani, Túl hideg ez a föld lényegében ezt a 9 régi (1994–1996 között Detox és Monument néven rögzített), valamint 1 teljesen új dalt tartalmazza. Ámbár mementót idéznek, mindazonáltal a bandától ne holmi recsegős feketedoboz hangzásra és archív felvételekre kell számítani, ugyanis a jelenlegi stúdió felállás – Könnyű Tamás (ének), Szomoru „Siska” Tibor (dob), Sajtos Sándor (basszusgitár), Márkó Zoltán (gitár) – újra vette az egykori számokat is. Az eredmény pedig magáért beszél!
A Légrádi Antal emlékének ajánlott Túl hideg ez a föld mind a 47 perce zeneileg meglehetősen egységes, komplex képet mutat. A dallamvilág nagyjából a korai Pokolgép, Kalapács, Ossian vonalon mozog. Hard rock és heavy metal gitárok, lendületes dobok, továbbá rendkívül erős vokális teljesítmény jellemzi. Szövegvilágát tekintve a kép sokkal kevésbé mondható homogénnek, s leginkább talán a szentimentalizmus szóval jellemezhető. Könnyű Tamás, Márkó Zoltán és Bodnár Mihály melankolikus és elégikus dalszövegei főként az érzelmek köréből születtek, ekként az elvágyódás, a szerelem, a szakítás, az újrakezdés és az elmúlás témái mind helyet kaptak a szövegkönyvben.
Kezdésnek előbb az öt Detox szám érkezik, ebből is elsőnek rögtön a címadó dal hallható. A Túl hideg ez a föld harci dühe egyenesen a heavy metal hőskorába sodor, messzire a nyomasztó, háborúktól sújtott földtől, ahol unalmas életek millió tengődnek napról-napra. A középtempóban hömpölygő folyam dísztelen, nyers ütések kíséretében erélyes vokált fejleszt, mialatt a riffelés és a vagány gitárszólók megállíthatatlanul sodornak előre. A robbanás előtti katonás, pergő ütések a fullasztó, statikus homályból a szabadba parancsolnak miközben a Könnyű által énekelt dalszöveg megidézi a gondolat szabadságát. Az elvágyódás érzetét erősíti a Turbuczné Megyesi Ildikó (Dark Life Art) tervezte különleges borító is. A csillagokból emberi arcot formáló kép lényegében Te magad vagy kedves hallgató, aki kézzel-lábbal menekülni akarsz ebből a hideg, kietlen világból, döntéseid mégis fogva tartanak itt. Az erős kezdést követően a Tébolyult álmok kicsit visszavesz a tempóból. Sejtelmes hangokkal és H. P. Lovecraftot citálva indít, utána kecses szólófüzér és dobpergés vezeti fel a számot, hogy azután szépen elforogjon. A mixből a szólók kissé kiemelkednek, visszaadva a ’90-es évek hangulatát. Sajnálom, hogy a Detox kizárólag erre a kis nosztalgiázásra állt össze, ekként soha nem fogják koncerten énekelni ezt a különleges szerzeményt, amit egy sikoly zár le. Ha az egész kompozíció nem is, de az alap dallamtextúrában valahol a Betarice és a Pokolgép megszólalását hozza az Engedj el!.. A szakításról harsogó vokál dinamikája mellett a zsíros basszer és a könnyed szóló nagyon eltalált, noha a szám közti leállás ebben az esetben indokolatlan. A tempós játék kéz a kézben halad az egyenes és őszinte farmermellényes thrashes rapiditás szorongó gravitációjával, ugyanakkor szemben áll a statikus lassításokkal. Az Engedj el!.. mellettez jellemzi a Féktelen vágyakat is, viszont ott tényleg kegyetlenül eltalált. Ez egy olyan szerzemény, amely nem ér véget a hangszerek elnémulásával. Órák, napok és talán hetek múlva is benne élsz és foglalkoztat! Aki volt már igazán szerelmes, hagyták el, hogy azután tégláról téglára építse ujjá lelke várkastélyát, az azonnal érezni fogja e mű terápiás erejét. Minden tekintetben a Túl hideg ez a föld egyik legerősebb sávja ez a közel 5 perc, hiszen a riffelés, mi több, a vokál egyaránt itt a legemlékezetesebb! A félidőhöz közeledve az Idegen csendül fel. A tiszta, fémes akkordok, lassan, lépcsőzetesen vezetik fel az egyébként középtempós tételt, amelynek basszusvonala elsőrangú légkört teremt. A dob és a vokál érdesebb, thrashes beütése pedig csak tovább erősítik a kivételes atmoszférát, ami végül a címadó szám hangulatát idézi vissza.
Ráfordulva a Monument korszakra, ennek számai következnek. A második kanyart a Monument lágy akusztikusgitár és szaxofondallamai, illetve puha cinjei és tompa ütései nyitják. A személyes halálról, valamint az időnek ettől független, apatikus tovahaladásáról szóló kis opusban Könnyű Tamás mellett Hauszer Beáta áll a mikrofonnál. Kettejük szóló és kóruséneke garantáltan minden érző lelket megindít! A lezárásban katonásan szóló pergődob jelzi, hogy ezúttal is egy komoly üzenetet kaptunk. Életünk megismételhetetlen egyszerisége és végessége emlékeztessen rá, hogy ne vegyünk semmit túl komolyan, mert mindössze pillanatok vagyunk az idő végtelen folyójában. Elődjével szemben Az őrült nemzedék ugyan gyorsabb, de inkább témázgatósabb szerzemény, kellemes gitárszólóval, duplázóval. Habár nem egy síppal, dobbal, nádihegedűvel dolgozó darabról van szó, azért egyáltalán nem rossz. A Szép és a szörnyeteg szintén egy fantasztikusan egyszerű, csuklós szám, amelyben a gitármű dominál. A basszus mennydörgő, a dobolás néha géppuskaszerűen kalapál. Itt sem éreztem szédítő intenzitású forgószelet, viszont az ének reszelője azért hasítja a mixet, míg a lassabb szakaszok már-már súrolják az epikusságot. Bodnár Mihály vendégéneke feldobja a Nézz körül sivárabb zenei környezetét. Tipikus terepjárós nóta, amelynek értékét a hangerő adja. Szinte üti a hallójáratokat, mint valami földremegés.
Utolsó számként egy újabb koncertdal, az Igaz hittel zárja a CD-t. A gitárok húzásában és általában a kivitelezését tekintve engem a Words of Blood egyik-másik dalára emlékezet. A rock/metal életérzést modern hangszereléssel dicséri, továbbá nem lép túl saját határain, ekképpen nem üt el a többi 9 alkotástótól. Külön tetszik, hogy pozitív üzenetével emelkedett, egyben könnyed befejezést ad az itt-ott mélabús albumnak.
A Túl hideg ez a föld nemcsak egy tüzes, intenzív heavy metal lemez, amelyet a műfaj rajongói élvezni fognak, hanem egy olyan album is, amely kiemeli, hogy a Detox megélte a múlt hevay metálját. Őszintén sajnálom, hogy létezésük és művészi kreativitásuk bizonyítékaként csupán ezt az egyetlen korongot hagyják hátra! Ha őszinte érzelmekre, esetleg egy kis melankóliára vágysz, akkor valamelyik nyári estéden az italod mellé, pörgesd le bátran!
A zenekar szabadon letölthetővé tette az albumot, szóval ne habozz: link
Kiadó: –
Kiadás éve: 2023
Stílus: Heavy Metal
Web: @facebook
Tracklist:
- Túl hideg ez a föld
- Tébolyult álmok
- Engedj el!..
- Féktelen vágyak
- Idegen
- Monument
- Őrült nemzedék
- Szép és a szörnyeteg
- Nézz körül
- Igaz hittel (Bónusz 2023)
Pontszám: 10