Lemezismertetők

EQUILIBRIUM – Erdentempel

Kiadó: Nuclear Blast

Weboldal: http://equilibrium-metal.net

Kiadás éve: 2014

Stílus: Epic Folk / Viking Metal

Brief Sum: The new longplayer of the epic folk/pagan metal pioneers from Bavaria, Equilibrium raises a duality in me: the songs are very well-made and complex; the playful “Caribbean” and “Oriental” folk and other experimental elements add extra energy and Erdentempel is much stronger than its direct predecessor, Rekreatur. On the other hand there are some unnecessary slowdowns without real epic touch – I think the powerful elevated tempest fits Equilibrium much more!

 

Négy évvel legutóbbi nagylemezük és majd’ egy évvel beharangozó kislemezük, a Waldschrein EP után végre elérkezett az idő, hogy a bajor folk/epikus metal horda újabb albumot adjon a rajongóknak. A várakozás izgalmát azonban beárnyékolta, hogy nem sokkal a megjelenés dátumának nyilvánosságra hozása után az is kiderült, hogy az Equilibriumot elhagyják a Völkl-testvérek, azaz az örökké mosolygó basszerlány, Sandra, aki a zenekar arcának volt tekinthető és a gitáros Andreas, aki néhány dalszöveg megírásában is közreműködött. Okként pedig a szakmai véleménykülönbség és a csapat zenei irányvonaláról alkotott eltérő nézet voltak megjelölve.

Ahogy pedig elkezdjük hallgatni az Erdentempel, azaz „Földtemplom” címre keresztelt új nagylemezt, hamarosan rájövünk, milyen nézeteltérések vezethettek a kiváláshoz. Bár az intró és a visszatérést éltető első dal, illetve a már ismerős Waldschrein („Erdei szentély”) dallamai és hangulata illeszkedik a jól megszokott Equilibrium-stílusba, a Karawane („Karaván”) már egészen eltérően indul: címéhez illően orientális témák fel-felbukkannak (ebben talán az izraeli dobos, Tuval „Hati” Refaeli keze is benne van) az elmúlásról filozofáló tételben. A személyes hangvétel és a kísérletezős, a szokásosnál is folkosabb melódiák pedig ezt követően minden dalt átszőnek. A korongra került két pörgős bulidal, az emelkedettebb-zúzósabb Uns’rer Flöten Klang („Furulyáink csengése”) és a jópofa klippel rendelkező, sramlis/alpesi mulatós Wirtshaus Gaudi („Taverna-tivornya”) – utóbbi kifejezetten meglepő az elsősorban epikusságáról híres zenekartól. A nem kifejezetten partizáshoz íródott számok dallamvilága is gazdag a bohém, az Affeninseléhez hasonlatos népies témákban. Ezek főleg a karib-tengeri térséget juttatják eszembe például a Heavy Chill pánsípjai, furulyái, ütősei és effektjei vagy épp a Stein meiner Ahnen („Őseim [sír]köve”) és a Wellengang („Hullámverés”) rézfúvósai. De a keleti vidékek hangulata is visszatér az Apokalypse-ben („Apokalipszis”), melyben az énekes Robse Dahn kislánya is közreműködik narrátorként. A gyors, pörgős témák mellett elég nagy szerepet kapott a bólogatós középtempó és belassulás is.

Természetesen a szövegek nagy része továbbra is komoly, sok esetben eléggé személyes hangvételű, de itt is érződik némi kísérletezés: megjelentek a tiszta vokálok (gyanúm szerint René Berthiaume dalszövegíró/fő dalszerző/gitáros/billentyűs hangját hallhatjuk) és a lemez zárótétele ezúttal angol nyelvű! Mindemellett pedig érződik, hogy az előző anyagtól, a Rekreaturtól eltérően az új dalok már Robse mély, hörgős hangjára íródtak.

A majdnem egy órás lemezhez egyébként még bónuszként egy kitűnő, hangulatilag teljesen illeszkedő 11 perces instrumentális dalt is hozzácsaptak. Míg az EP borítója, melyet úgyszintén René párja rajzolt, kifejezetten tetszett, addig a nagylemezé engem valahogy nem fog meg. Szomorú vagyok természetesen a tagcsere miatt is, bár biztos vagyok benne, hogy az új arcok (a Wolfchant és Nothgard egyik gitárosa, illetve egy korábban főleg gitárosként tevékenykedő zenetanár hölgy a basszusnál) megfelelő utánpótlást jelentenek.

Összességében kettős érzést vált ki belőlem a német bárdok új anyaga: egyrészt nagyon jól összerakottak és komplexek a dalok, a kísérletezős, folkos elemek csak előnyére váltak a lemeznek és közvetlen elődjénél, a Rekreaturnál jóval fogósabb lett ez az anyag. A másik oldalról viszont néhol feleslegesnek érzem a lassabb részeket, melyek nem annyira emelkedettek – valahogy jobban áll az Equilibriumnak a szélvész tempójú epikusság!

SAMPLE:
YouTube link

Tracklist:

1. Ankunft
2. Was lange währt
3. Waldschrein
4. Karawane
5. Uns’rer Flöten Klang
6. Freiflug
7. Heavy Chill
8. Wirtshaus Gaudi
9. Stein meiner Ahnen
10. Wellengang
11. Apokalypse
12. The Unknown Episode


Pontszám: 8.5

Kapcsolódó cikkek

Septicflesh, Equilibrium, Oceans – Koncertbeszámoló

Darkjedi

Septicflesh, Equilibrium: októberben közös koncert az Analogban

KMZ

Equilibrium – “Renegades Tour 2020” – epikus pagan/folk metal januárban a Dürer Kert-ben!

KMZ

EQUILIBRIUM – Armageddon

ST. Toma

KME videók: Equilibrium, Destruction, Crystal Ball, True Widow, Pain, Winterstorm, Sabaton, The Agonist

KMZ

KME videók: Sinful, Arise In Chaos, Nothing Lies Beyond, Carnifex, Tank, Elm Street, Revocation, Soilwork, Equilibrium, Whitechapel, Ringworm, Winterhorde

KMZ

Equilibrium – Ázsiai turnédátumok!

KMZ

Equilibrium online játék és verseny!

KMZ

Hot News: Equilibrium – announce video contest for ‘Wirtshaus Gaudi’!

KMZ

Hot News: Equilibrium – Hit The Charts!

KMZ

Hot News: Equilibrium – new album trailer released

KMZ

Hot News: Equilibrium – introduce new bass player

KMZ

Hot News: Equilibrium – „Erdentempel“ out now!

KMZ

Hot News: Equilibrium – new album teaser released

KMZ

Hot News: Equilibrium – Making of ‘Wirtshaus-Gaudi‘ online / tour dates announced

KMZ

Hot News: Equilibrium – video premiere of ‘Wirtshaus-Gaudi‘ on Metal Hammer.de

KMZ

Hot News: Equilibrium – introduce new guitar player / announce new video clip

KMZ

Hot News: Equilibrium – third track-by-track trailer online

KMZ

Hot News: Equilibrium – second track-by-track trailer online

KMZ

Hot News: Equilibrium – first track-by-track trailer online

KMZ

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek