Lemezismertetők

FFERYLLT – Dance Of Druids

Kiadó: Stygian Crypt Prod.

Weboldal: http://fferyllt.net/

Kiadás éve: 2009

Stílus: Folk Metal

 

 

 

Manapság a pagan/folk metal őrület lassan csúcsra járatott gépezete egyre-másra termeli ki magából a bandákat, s ez alól Oroszország anyánk sem kivétel. Րszintén szólva, nekem ebből a nagy pogánykodásból néha már kezd sok lenni. A legnagyobb bajom ezzel a színtérrel az, hogy bármennyire szeretem is a népi elemekkel, mitológiai sztorikkal sűrűn megtűzdelt lemezeket, egyszerűen a bandák nagy része abszolút nem tud újat mutatni. Mindig kíváncsian várom az új Finntroll, Eluveitie, Arkona vagy Korpiklaani lemezeket, de ha kevésbé populáris bandákat kellene említenem, ott van például a Metsatöll, a Skyforger vagy a Temnozor. Az a baj, hogy a legtöbb „feltörekvő” folk metal banda a nagy neveket próbálja utánozni több-kevesebb sikerrel, de a produkciójuk abszolút jellegtelen. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy rossz, amit csinálnak, csak azt, hogy meghallgatom, és utána odarakom a másik 100 ugyanilyen lemez közé.

A fentebb leírt gondolataim sajnos a Fferyllt első lemezére is igazak. Az alapvető koncepció nem rossz, csak kissé elcsépelt. Az alapító Diarmaid kitalálta, hogy a zenén keresztül tiszteleg ősi vallásának, a nyugat-európai pogányságnak. Dalainak témái az ásatrú és a druidizmus köré fonódnak, véget nem érő kelta csomóként. Félretéve azt az apróságot, hogy az oroszok pogány vallásának inkább van köze Veles-hez és Svantevit-hez, mint Odin-hoz, Hosszúkezű Lugh-hoz meg Dagda-hoz, a koncepció passzol a mostanság trendi európai pagan image-hez.
Viszont a szövegek, melyek 2 dal kivételével mind angol nyelven íródtak (bár lehet helyesebb lenne a konyhaangol kifejezés használata…), lubickolnak a közhelyekben. Csak egy kiragadott példa:

„Rise ye sons of frost and metal,
Rise ye children of the waves.
Win the world or die in battle,
Send to Hel those christian slaves!”

Persze ettől a zene még lehetne fantasztikusan jó. Nosza, hallgassuk meg az albumot, mely ígéretesnek indul. Kecskeduda dallama nyitja a lemezt, mely egészen kellemes. A szintidallamok is rendben vannak, a gitárok a szokásos Ensiferum-os riffelési modellt követik. Egyszerű, bólogatós témák, laza dallamocskák. Élesebb fülű hallgató révén sajnos azonnal elkezdett zavarni a dobok művi megszólalása, ami mint kiderült, nem véletlen, mivel dobgép üti a ritmusokat az egész lemezen. A sok népi és akusztikus hangszer ellenére, ami egyébként dicséretes egy ilyen fajta zenében, sajnos a szinti és a gépi ritmus kicsit steril, műanyag hangzást kölcsönöz az egész Dance of Druids-nak. A második számtól aztán vokál terén is beindul a szekér, a klasszikus tiszta női ének-hörgős férfi ének jól megszokott sémáját követve. Ezen a fronton is erősítésre szorulna a csapat, mivel az énekesnő meglehetősen karcsú produkciót nyújt. Sajnos mind hangképzés, mind angol kiejtés tekintetében ráférne még a fejlődés.

A gitárosok jól végzik a rájuk bízott munkát, ami jobbára egyszerű ritmuspengetésből áll, néha megszakítva egy-egy aprócska dallammal, de ezeket inkább a billentyű hozza. Néha eleresztenek egy-két szólót, de semmi emlékezeteset nem művelnek.
Ami meglepett, mennyi vendégzenész vállalt szerepet ennek a lemeznek az elkészítésében. Például az Arkona-ból Vlad Cherepovsky is játszik az albumon különböző népi dudákon, de a Folkearth-os Simon Muller fuvolázik és ír sípon játszik, vagy a Suada-ból két tehetséges hölgy hozza a maga hegedű-és hárfadallamait. Mindenképpen pozitívum ez a nagy számú akusztikus hangszer, és jól is szólnak a dalokban, de ez sajnos nem emeli ki a lemezt a középszerűség állapotából.
Ráadásként kapunk két bonus track-et, amit személy szerint szívesen kihagytam volna. Az Ensiferum Lai,Lai,Hei feldolgozása a kettő közül a rosszabb. Az eredeti szám epikussága, energiája valahogy abszolút nincs kódolva ebben a feldolgozásban, ráadásként a finnül éneklős résznél már nekem fájt az énekes hölgy durva akcentusa. Az Inis Mona az Eluveitie-től tűrhető, de minőségben a felvétel messze az eredeti mögött marad, és ez is kicsit energiahiányos.

A Fferyllt elsőre ennyit mutatott meg a benne rejlő lehetőségekből. Remélhetőleg legközelebb valami meggyőzőbbet sikerül előrukkolni, különben ők is evezhetnek együtt a fiatal és sikeres bandák farvizén, számos versenytársukkal együtt.

SAMPLE:
YouTube link

Tracklist:

1. A Celtic Tale
2. Ночь Лесного Бога
3. Following Skadi
4. Dance of Druids
5. Autumn’s Gold
6. Warriors of Ireland
7. Йолль
8. Winds of Trondheimsfjorden
9. Gjallarhorn
10. LAI LAI HEI (Ensiferum cover)
11. Inis Mona (Eluveitie cover)

Pontszám: 6

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek