Kiadó: Dark Essence Records
Weboldal: www.galar.no
Kiadás éve: 2010
Stílus: Melodic Black / Folk metal
Brief Sum: The wonderful artwork hids a mixture of a nicely performed black metal and folk. Everything is given to submerge in the mystic history of Norway. The story was supplied by Snorri Sturluson Heimskringla. The music is no match with the story’s monumentalism, but it’s heroisity is.
Norvégia szép városában, Bergenben alakult 2004-ben a Galar nevű formáció. A zenekar tulajdonképpen két embert takar. Slagmark felelős a gitárokért, és a durva énekért, Fornjot pedig a billentyűs hangszerekért és a tiszta énekért. A többi hangszert vendégmuzsikusok kezelik. Dalaikat nem másról, mint a norvég történelemről és misztikáról szövik. Zenéjük két fő elemből keveredik. Egyrészt egy letisztult szellős, dallamos, ugyanakkor szélsebes black metal, a másik pedig a folkos összetevő. Ez utóbbit leginkább a szintén norvég Lumsk-hoz tudnám hasonlítani, bár biztos jobb párhuzam is létezik.
A Til alle heimsens endar, ami magyarul annyit tesz, Minden világok végéig, a csapat második lemeze. Konceptalbumról van szó, alapját Snorri Sturluson Heimskringla című írása adja. Snorri izlandi költő volt, a 12. században született. Két fő műve miatt írta be magát a történelembe, az egyik a Póza-Edda, mely lényegében az izlandi verselés összefoglaló műve. A másik a Heimskringla, Földkerekség, ami a norvég királyok történetét tartalmazza, a mitikus időktől a költő születéséig. Ez aztán bőséges forrás egy igazi viking metalhoz! A pontos történet számomra nem derült ki, mivel, hagyományőrző módon, a dalok norvég nyelven lettek felénekelve. Akit érdekel, kénytelen lesz megvenni a cd-t, mivel annak bookletjében található angol leírás a dalokról. (Vagy megtanul norvégul.)
A lemez előjátékkal kezdődik. Zongora és vonósok együttese bontja ki a második tétel dallamát és ezzel berobban a Ván című szerzemény. Gyors tempó, néha blast beattal fűszerezve, blackes balalajka és dallamok. A károgás-szerű ének jól artikulált. A látszólag egyszerűbb riffek és megoldások néha meg vannak kicsit bolondítva, tördelve, ez némi egyediséget kölcsönöz a muzsikának.
A lemez rengeteg más hangszert is felvonultat a gitárokon kívül. Hegedűk, brácsa, cselló és nagybőgő. Ami kuriózum ebben, hogy valódi hangszerekről van szó. A vokalistákat pedig néha egy női énekhang is támogatja. Módjával, amennyit megkíván a zene.
A lemez, ha nem idegenkedsz ezektől az elemektől, hamar elbűvöl. Változatos, vannak nyugisabb tételek, mint az elő és utójáték, amik keretbe foglalják az egész lemezt. Vagy a Det graa riket (A szürke birodalma), ami egy akusztikus dal, zongorával, vonósokkal. Az utána következő tétel jó kontrasztot ad nyugtalanságával, amit a nagy ívű károgós dallam némileg ellensúlyoz. A sebesség végig dominál, de a negyedik nóta így is kitűnik örült tempójával, főleg a vége felé a kórusok alatti vágta érdekes. De hiába a tempó, még ebbe a dalba is belefér egy kis akusztikus pihegés. A leglendületesebb tétel szerintem a címadó szerzemény. Na nem a leggyorsabb, de a legnagyobb sodrása van, nagyszerű refrénnel, és a durva és tiszta ének váltogatásával megtámogatva.
Jó kis lemezt készített a Galar legénysége. Bár igaz, az összetevők nem túl eredetiek, mégis sikerült úgy keverni az elemeket, hogy kellően izgalmas legyen az anyag. Az így kapott zene elsősorban folkos dallamosságával dominál. A rengeteg hangszer, dallam és apró ötletek teszik izgalmassá az anyagot. Nem annyira a misztikusság, inkább a heroikusság szövi át. Ezt sugallják a férfi vokálok, és a világos tiszta megszólalás. A jó dalok és a szép borító kerekké teszik a művet.
Tracklist:
1. Forspill
2. Ván
3. Paa frossen mark
4. Grámr
5. Det graa riket
6. Ingen siger vart vunnin
7. Til alle heimsens endar
8. Etterspill