Számos zenész barátom van, köztük több multiinstrumentalista, de jelenleg nem ismerek még egy olyan aktív és elkötelezett zenefanatikust, mint Márkó Zoltán, azaz Zolee, akinek nem volt elég a Detox, beindította az Anxiety Collapse-ot és az Urachel-t, majd legutóbb Szomorú „Siska” Tibor dobossal karöltve előrukkolt a heavy/death metal Haatan projekttel is.
A duó először a Fragments of the Past-ot rögzítette, és amikor nagy nehezen végre már eljutottam a korongon szereplő három Spiritbell és két Monument feldolgozás meghallgatásáig, Zoli ismét megkísértett. Egy reggel azzal köszönt be hozzám, hogy kész a folytatás, a saját szerzeményeket tartalmazó Eternal Descent of the Decadent Goddess is. Érted, kevesebb, mint két hónapon belül! Én mindenesetre lelkesen elkezdtem jegyzetelni a jövőbeni ismertetőkhöz, ám az élet úgy hozta, hogy azután beütött a fesztiválszezon, így most, hogy ne várassam a nagyérdeműt – mielőtt a munka végleg a körmömre égne – egyszerre mutatom be mindkét lemezt.
Kezdjük talán egy megállapítással. Zeneileg a Haatan munkásságát én az Anxiety Collapse és az Urachel metszéspontjába teszem. Látszólag a legkönnyebb vokál tekintetében elhelyezni, mondván ugyanaz az énekes, ezért minimális különbséggel nagyjából ugyanazt hozhatja mindhárom banda. Ez azonban nem igaz! Az AC sokkal inkább épít a torzítóra és a gépies hangképzésre, míg az Urachel valamivel talán természetesebb. A Haatanban ez a terület némileg más élményt nyújt. Egyfelől nem olyan ráspolyosan agresszív és művi, másrészt kevésbé félelmetes, így – legalábbis kezdetben – nem is asszociálsz sátáni manifesztációkra sem. Mindazonáltal az ének itt ugyancsak egy sötét lélek és gonosz elme által irányított tüdőből árad ki, és pont annyira heves, illetve kavicsos, amennyire elvárható. A kántálások és morgások bár mélyek, sötétek, azért általánosságban véve teljesen jól érthetők, ami hozzáférhetőbbé teszi a mondanivalót az avatatlan fülek számára is. Zolee legjobb alakítása a debütáláson a Cursed Sands of Djinn, míg a folytatás – a Shadows of the Collosseum – szinte vidám dallamokban gyönyörködik.
Most pedig lássuk a riffeket! Ha szereted a hőskorszak heavy metalos gitártémáit, akkor az öt számos Fragments of the Past-ot és még inkább az Eternal Descent of the Decadent Goddess nyolc démoni szárnysuhintását egyenesen neked álmodták meg. A gitármű ugyanis nyakon önti a megfeketedett riffláncot jó adag heavy metal olajjal, így az lendületesen és ami fontosabb, az élvezhető tartományban rendkívül gördülékenyen forgatja a kompozíciókat. A sötétséggel teli doom-os alapattitűdöt az egyes dalok kibontakozása során ellensúlyozza az a fajta megfontolt bonyolultság, amely ragyogó, de mégis introspektív. Mindkét albumra igaz, hogy bármelyik track-re ugrasz, erős, holisztikus csomagokat találsz! A Fragments of the Past-ról mondjuk a Demeter’s Last Journey és a Lighthouse of Sorrow hatalmas monolitikus építmények, amelyek az ősi pogány istenségek imádatára épültek. Ugyanígy az Eternal Descent of the Decadent Goddess-ről vegyük például a címadó csapást vagy az In the Embrace of Eternal Gloom-t, amelyek olyan szerteágazó és jól összehangolt riffekkel és szólókkal dolgoznak, mint az ókori Róma három evezősoros hadi gályája, a quinqueremis. Valójában a két album megközelítőleg 70 perce csak úgy szórja a súlyos riffek által uralt dicsőséget. Szándékosan nem akarom keresni a vonatkozási pontokat, mert szerintem mindenki bőven talál majd nagy neveket a ’90-es évek black, death, doom és heavy metal világából.
Dobolás tekintetében az első lemezről a Raven’s Cry és a Dance of Death tartogat pár meglepetést, míg a másodikon a Malleus Maleficarum, valamint az Shadow Entwined-nél feszül legjobban a bőr, és sziszegnek jajveszékelve a cinek.
Szólni szeretnék még a borítókról, ami mindkét album esetében kifejezőre sikerült. Abszolúte jól visszaadja a sötét atmoszférát, és a zene mellett passzol a halál leheletét fragmentumokká formáló dalszövegek szellemiségéhez is.
Amennyiben rajongsz a belassult disszonanciáért, szereted a megfontoltságot árasztó, billentyűkkel és harangokkal melankolikusra színezett, lassú és középtempós norvég hangulatot, akkor a Haatan-t válaszd! Zoliék ugyanis nem elégednek meg azzal, hogy kipróbált vagy bevált formulákat gondoljanak újra, e helyett a kísérletezve fejlődés rögös lankáin indultak el.
Kiadó: –
Kiadás éve: 2024
Stílus: Heavy Metal / Death Metal
Web: facebook.com/Haatanband
Tracklist:
Fragments of the Past:
- The Cursed Sands of Djinn
- Demeter’s Last Journey
- Raven’s Cry
- Lighthouse of Sorrow
- Dance of Death
Eternal Descent of the Decadent Goddess:
- Intro
- Togheter/Never
- Eternal Descent of the Decadent Goddess
- Malleus Maleficarum
- Shadows of the Collosseum
- In the Embrace of Eternal Gloom
- Shadow Entwined
- Nuclear World (The Last Day)
Pontszám: 9,5