Lemezismertetők

HADES – Resisting Success / If At First You Don’t Succeed / Live On Location (Reissues)

Kiadó: Cyclone Empire

Weboldal: myspace.com/hadesusa

Kiadás éve: 2011

Stílus: Metal

Brief Sum: A must have for the fans of Sacred Reich, Toxik, Nuclear Assault, Bay Area. Another fragment of American cultic trash/power metal of the ’80s.

Ha a méltatlanul elfeledett, alulértékelt zenekarokról egy tanulmány, netán könyv készülne, akkor a Paramusból (New Jersey) származó Hades mindenképpen a kiadvány elején szerepelne. Az amerikai thrash/power mozgalom egyik előfutáraként tekinthetünk erre a csapatra, akiknek története ide s tova 33 évre nyúlik vissza.
A zenekart 1978-ban alapította Dan Lorenzo gitáros és Tom Coombs dobos, az énekes pedig Paul Smith volt. Kezdetben, mint szinte minden együttes akkoriban, feldolgozás csapatként kezdte karrierjét a Hades. Judas Priest, Iron Maiden, Ozzy, Black Sabbath stb. feldolgozások tették ki repertoárjukat, ugyanakkor el kezdték saját dalaikat is irogatni. Joe Casilli gitáros és Anthony Vitti basszusgitáros csatlakozásával vált teljessé a tagság, mely 1982-ben adta ki a két számos Deliver Us From Evil single-t. A következő évben látott napvilágot első demójuk (Demo I), melyen már Lou Ciarlo bőgőzött. Ez idő tájt rendszeresen játszottak a TT Quick előtt, de egyszer a Twisted Sisternek is nyitottak. A Smith – Lorenzo – Casilli – Ciarlo – Coombs tagság 1984-ben rögzített egy második demót (Demo II), a The Beasttel, a Sneak Attackkal és a Tortured Doggal szerepeltek a Born To Metalize válogatáson (szintén 1984-ben), majd átmenetileg feloszlottak, de 1985-ben egy új tagsággal, megerősödve tértek vissza. Ez az az év, amely akár a csapat áttörésének is köszönhető. Ami a személyi változásokat illeti, Alan Tecchio lett az új énekes, Joe Casilli-t Scott LePage, Lou Ciarlo-t Jimmy Schulman váltotta, a zenekar pedig egy tempósabb, gyorsabb zene felé fordult. A Hades szerepelt a Metal Massacre VI. válogatáson valamint kiadott egy demót (Demo At Fox Studios) és egy single-t (The Cross). Ez a demo eljutott ahhoz a Todd Gordonhoz, aki a Torrid Recordsot irányította, azt a kiadót, amely az Exodus Bonded By Blood klasszikusát szabadította a világra 1985-ben. 1986 nyarán a Hades végre stúdióba vonult, hogy rögzítse első lemezét.

Az 1987-ben megjelent Resisting Success hangzása nem végzi ki, nem dönti le úgy a lábáról a hallgatót, mint teszem azt a Reign In Blood, a Darkness Descends, a The Ultra-Violence vagy a The Legacy, zeneileg azonban nem lehet belekötni az anyagba: klasszikus, technikás megközelítésű, ugyanakkor fogós dallamokkal megtűzdelt amerikai power/thrash-t kínál a korong. A nyitó The Leaders? elejét a Slayer ihlette, majd átvált Sacred Reich/Bay Area jellegű rifftámadásba, beszállnak Jimmy Schulman bőgőtémái és nincs megállás. Elképesztő energiával, intenzitással vezetik elő a témákat a muzsikusok, a dal közepén felbukkanó váltás egy az egyben Sacred Reich. Alan Tecchio hangja Phil Rind (Sacred Reich) és John Connelly (Nuclear Assault) orgánumához áll közel, csak az övéknél sokkal képzettebb, magasabb fekvésű, ekkor még korántsem sikoltozott úgy és annyit, mint a Watchtower Control And Resistance klasszikusán. Jimmy Schulmant külön is ki kell emelnem, játéka, bőgőfutamai élményszámba mennek, hangszerének egy alulértékelt, el nem ismert mestere, a Lorenzo/LePage páros elsöprő, lendületes riffjei mellett, a basszustémák is fontos szerepet töltenek be, nemcsak az alapok, a ritmusok feljátszására korlátozódnak. A rövid, két és fél perces Legal Tender a Death Angelt (különösen a kezdése és a gitárok hangzása) és a Nuclear Assaultot (Tecchio éneke) juttatta eszembe. Semmiképpen sem szabad megfeledkezni a gőzmozdony riffekkel és ritmusokkal megtámogatott Nightstalkerről, amely nemcsak a banda, hanem a komplett thrash/power színtér egyik legjobb tétele. Akusztikus pengetéssel díszített, balladisztikus elemekkel is felruházott felvétel a The Cross, míg a záró Masque Of The Red Death egy összetett, epikus darab, amely tulajdonképpen egy háromrészes (Red Death – The Prince’s Master Plan – The Masquerade) kompozíció, benne egy jó nagy adag ős Black Sabbath hatással. 1987-ben erre a teljesítményre abszolút kihúzhatta magát a zenekar, főleg annak tudatában, hogy milyen erős volt a színtér, milyen remek anyagok jelentek meg ezekben az időkben. Ha csak 1987-re fókuszálunk: Hall Of The Mountainking (Savatage), The Legacy (Testament), The Ultra-Violence (Death Angel), Raising Fear (Armored Saint), Ignorance (Sacred Reich) stb. Ekkoriban olyan bandákkal játszott együtt a Hades, mint a Megadeth, Anthrax, Death Angel, Danzig, Testament, Metal Church, Armored Saint és a Slayer, tehát a korszak legnagyobbaival.

1988-ban jött a folytatás az If At First You Don’t Succeed… formájában, melyen a távozott Scott LePage helyett Ed Fuhrman töltötte be a másodgitáros szerepét. A legfontosabb különbség a két album között a hangzás. Erős, telt, kemény megszólalással bír az If At First…, sehol sincsenek az első anyag hangzásbéli fogyatékosságai, vastagon, feszesen dörrennek meg Ed Fuhrman és Dan Lorenzo riffjei, Jimmy Schulman basszusfutamai. Amíg a bemutatkozó lemezre elmondható, hogy befogadható, megjegyezhető, fogós tételekkel operált, addig a második már feladta (feladhatta) a leckét a rajongóknak. Összetettebbek lettek a nóták, a csapat elkezdett kísérletezgetni, ahogy azt a Process Of Assimilation jazzes betétje/vége vagy az instrumentális, akusztikus, klasszikus gitáron előadott, alig másfél perces Tears Of Orpheus bizonyítja. Instrumentális darab még kettő lelhető az anyagon, Outro és Finale. A meglévő, a Resisting Successre jellemző Sacred Reich, Nuclear Assault, Bay Area hatások értelemszerűen nem tűntek el, a nyitó, döngölős Opinionate! és az In The Mean Time ebbe a kategóriába tartoznak, ugyanakkor Over Kill és Anthrax hatások szivárogtak a muzsikába, ahogyan azt a hipnotikus, borult hangvételű Rebel Without A Brain kórusai, a King In Exile, a M.E.S. (Technical Difficulties) illetve Jimmy Schulman bőgőtémái igazolják. A gyorsaság, a lendület helyett inkább a középtempós döngölésekre feküdt rá a zenekar, jóval több idő szükségeltetik az If At First befogadására, megemésztésére, mint elődjére. Erre az anyagra is feltettek egy összetett, Black Sabbath és jazz hatásokból egyaránt táplálkozó, komplex hangszerelésű dalt, az Aftermath Of Betrayal (The Tragedy Of Hamlet)-et. A lemez megjelenését követően ez a tagság többet koncertezett, mint az előző, olyan bandákkal léptek fel, mint a Manowar, a Nuclear Assault és a Murphy’s Law.

A csapat nekilátott megírni harmadik korongját is, de mielőtt felvették volna Európa turnéra indultak 1989 májusában. Személyi feszültségek léptek fel a csapat soraiban és ugyan a turnét befejezték, úgy döntöttek, többet nem játszanak együtt. Alan Tecchio Texasba költözött és a Watchtowerhez csatlakozott Dan Lorenzo pedig életre hívta a Non-Fictiont. Dan és Alan a Non-Fictionben újra csapattársak lettek és ez volt az a pillanat, amikor a Hades újra összejött egy buli erejéig. A Newarkban (New Jersey) rögzített Live On Location ezt az eseményt hivatott megörökíteni, felidézve a banda legnagyobb klasszikusait, mint pl. az Opinionate!, a The Leaders?, a Nightstalker vagy az In The Meantime. Jelenleg a Hades újra együtt van, Tecchio, Lorenzo, LePage, Schulman és Coombs alkotják a tagságot, további terveikről azonban nem tudok/tudunk, majd az idő eldönti, hogy éreznek-e magukban egy újabb kiváló anyagot.

A bónusz felvételekkel alaposan felhizlalt újrakiadások egyértelműen az old school tábort célozzák meg. Mivel sokáig beszerezhetetlenek voltak a korongok (vagy legalábbis csillagászati összegekért) most végre hozzájuk lehet jutni. Aki a klasszikus, technikás, amerikai power/thrash híve nem szalaszthatja el az alkalmat, nem hagyhatja ki ezt a ziccert.

Tracklist:

Resisting Success
1. The Leaders?
2. On To Iliad
3. Legal Tender
4. Sweet Revenge
5. Nightstalker
6. Resist Success
7. Widow’s Mite (Chapter Eleven)
8. The Cross
9. Masque Of The Red Death
Bonus tracks:
10. Gloomy Sunday
11. The Leaders? (Remix)
12. Nightstalker (Rough Mix)
13. Easy Way Out
15. Sledgehammer Press (LePage Version)

If At First You Don’t Succeed
1. Opinionate!
2. In The Mean Time
3. Rebel Without A Brain
4. King In Exile
5. Face The Fat Reality
6. Outro
7. I Too Eye
8. Diplomatic Immunity
9. Process Of Assimilation
10. Tears Of Orpheus
11. Aftermath Of Betrayal (The Tragedy Of…)
12. Finale
13. M.E.S. (Technical Difficulties)
Bonus tracks:
14. Decline & Fall Of The American Empire
15. Biocaust
16. Force Quit
17. Hoax
18. Responsible
19. The Me That Might Have Been

Live On Location
1. The Leaders?
2. King In Exile
3. On To Iliad
4. In The Meantime
5. Opinionate!
6. Rebel Without A Brain
7. „A”
8. Rape Of Persephone
9. The Cross
10. Face The Fat Reality
11. I Too Eye
12. Aftermath Of Betrayal
13. Nightstalker
Bonus tracks:
14. Diplomatic Immunity – Live In The Studio
15. M.E.S. (Technical Difficulties) – Live In The Studio
16. Deter My Nation – Live In The Studio
17. Not A Part Of Your Life – Live In The Studio
18. Gamblin’ With Your Life – Live In The Studio
19. Beté Noir – Live In The Studio

Pontszám: 9

Kapcsolódó cikkek

Hot News: March 2014 – the month of classic Norwegian Black Metal strike!

KMZ

Hades Interjú

Dr. Feelgood

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek