Lemezismertetők

INFERN – Turn of the Tide

Ha vetsz egy pillantást a fekete-fehér borítón található hatalmas rákra, szerintem elsőre Te sem egy régivágású Bolt Thrower – Obituary – Hackneyed – Asphyx – Autopsy típusú death metalra gondolsz. Pedig jelen esetben a következő kis csemege, amivel – a Dolorem Records és a Bretagne félszigeten tanyázó Infern jóvoltából – foglalkozni fogok, éppen egy ilyen debütálás!

Közel 40 perces tombolásukat a brigád – Sylvain Collas (basszus, háttérvokál), Simon Beux (dobok), Pierre-Loup Corvez (gitárok, háttérvokál), Julien Tanguy (ének) és Jean-Marie Grövel (szólógitár) – buldózeres, nyers fémbe burkolta. A Turn of the Tide körül nincs állóvíz, nagy hatást és hatékonyságot mutat, úgy a hangtervezés, mint a megvalósítás vonalán, ami jelzi, hogy ténylegesen masszív, jól kidolgozott, ugyanakkor agresszív munka.

Hála a szilárd ritmikai alapoknak, a hangzás erőtől duzzadó, ugyanakkor tiszta, minden hangszert érteni lehet, a nehéz gitárokat épp úgy, mint a nyomatékos basszust vagy a mély, tompa dobokat. A lassú, kísérteties közjátékok meghűtik a vért az ereidben, míg a dühből jövő aprítások felpezsdítik a szívet. A sűrűn rétegzett vokálból áradó mizantróp és kritikus témák beszippantják a hallgatót, mivel sűrű, ködös aurát fejlesztenek. Rendkívül élvezetes, a kegyetlen, megalkuvást nem ismerő groove is, tele sötét és brutális pillanatokkal. Piszkos, akár egy frissen kiásott tetem.

Ami a gyártást illeti tehát nem lehet szó panaszra, ugyanakkor az, hogy többszöri meghallgatás után is alig emelkedik ki szám a számlistából, ebben az esetben nem jelent hátrányt, hiszen az Turn of the Tide konzisztenciáját hangsúlyozza koherens death metal albumként. A felhozatalból nekem öt sorscsapás lopta be magát a szívembe. Ott van mindjárt a hadműveleteket indító Undertow után érkező rendíthetetlen Phineas Case, amelynek gyötrő és taposó riffelése és dübörgő nagybőgője, – akár egy megkerült Bolt Thrower-szerzemény – garantáltan beindítja majd a nyakad mozgását, miközben a precízen kivitelezett szólótól leesik az állad.

Nagy kedvencem lett a Tormented Paranoid is. Mire ehhez a tételhez érsz, már nem lesz kétséged afelől, hogy az intenzív erőszak fő komponense a lemeznek, ugyanakkor tartalmaz egy kis Obituary és Asphyx érintést, ami a gyorsítások között egészen dallamossá varázsolják a ritmusszekciót.

Lassabb és nehezebb ritmusa miatt szeretem az Archetype of Brutal Aggressor -t. Öblösebb kezdés, majd sűrű közepes ütemben érkeznek a megfeketedett, végzetes barázdák. A középrészben belépő groove-hoz egy kis változást a dobok addigi monoton kattogásába. Mintha csak a lövöldözéseket felváltaná a golyószóró válogatás nélkül mindent letaroló demokratizmusa. A groove záró nyomása is valami frenetikus!

A Gaining Ground kezdetben hű folytatása az Archetype of Brutal Aggressor-nak, ám, ahogy előre halad vezetései egyre energikusabbá és fülbemászókká válnak. A szólói szintén nagyon betalálnak a mély bandavokállal és a kíméletlen dobritmusokkal együtt. Szuper, ahogy emelkedik és kanyarodik, miközben szinte semmi lendületet nem veszít.

Végezetül még a March of the Grotesque-ről hadd szóljak! Ez egy tipikus gyorstempójú dal, amelybe az Infern beékelt néhány középtempós lassítást, így a dallamos szóló még inkább érvényesül. A szerzemény így kicsit személyesebb és világosabb, de nem kevésbé hátborzongató köszönhetően a zsibongó riffeknek.

Ha rajongója vagy az old-school death metal azon ágának, amely nem teketóriázik csak lő és tovább gurul, akkor mindenképpen vess egy pillantást a Turn of the Tide-ra, mert megéri! Ez egy gyilkos cucc!

Kiadó: Dolorem Records
Kiadás éve: 2024
Stílus: Death Metal
Web: facebook.com/InfernDeathMetal

Tracklist:

  1. Undertow
  2. Phineas Case
  3. Tormented Paranoid
  4. Burning Fields
  5. Archetype of Brutal Aggressor
  6. Gaining Ground
  7. State Puppet Theater
  8. March of the Grotesque
  9. To the Extreme
  10. Buried Alive

Pontszám: 9,5

Kapcsolódó cikkek

Infern interjú

KMZ

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek