Az elmúlt években nagyon kevés death metalt hallgattam. Igazság szerint jó ideje fáradtnak érzem a stílust. Igyekszem képben lenni az új megjelenésekkel, de a nagy öregek nehézkesen zakatolnak már (ez alól kivétel a legújabb Nile album, jót tettek a tagcserék), az újabb bandák meg nem tudnak számomra maradandót alkotni. Bármennyi kitekert riffet rakjanak is egy dalba, vagy bármennyire elképesztő brutális és sátáni módon hörögjön a frontember a YouTube-on, valami hiányzik.
2021-ben a semmiből robbant be a Kanonenfieber, a Noise művésznév mögé rejtőző zenész egyszemélyes projektjének debütáló albuma, a Menschenmühle. Amellett, hogy rongyosra hallgattam a lemezt olyan dolgokat is megtettem, melyeket a rég elfeledett kazetta/cd korszak óta ritkán. Dalszövegeket elemeztem, utánaolvastam a kapcsolódó történelmi eseményeknek, művészeti oldalakon kerestem Bíró Mihály műveit.
Nyilvánvalóan ott volt a helyem a budapesti koncerten, ahol előzenekarként nálam simán verték az akkor kicsit megfáradt Batushkát.
A zenekar szerencsére elég termékeny, sorra adták ki a méregerős kislemezeket, majd 2024 őszén jött a második kétségbeesett szuronyos roham.
A Die Urkatastrophe komplex alkotás, ahol a harcias zene és az extrém, harsány halálhörgés szintézisbe kerül a művészi árnyaltsággal megfogalmazott szövegekkel és a XX. század elejére jellemző pasztell színű propagandaplakátok képi világával. A téma az előző anyagokhoz hasonlóan az első világháború eseményeiből merít ihletet, legtöbbször a névtelen katona szemszögéből mesélve el azokat.
A nyitó Grossmachtfantasie Johannes Kaempfnek, a Reichstag egykori elnökének egyik lelkesítő beszédét eleveníti fel, egy vesztes háború kellős közepén. A gitártéma átvezet a Menscenmühle-be, melynek fő melódiája ez a dallam marad. Hamisítatlan Kanonenfieber féle géppuskatűz egy durván közönségénekeltetős “Deutschland, Deutschland, Vaterland” refrénnel. A szöveg elég erős képekkel operál, az egyszeri baka “Karácsonyra otthon leszünk” gondolatától a tömegsírig bezárólag.
A Sturmtrupp nem veszít a lendületből, ismét egy csatahimnusz, egyben a lövészárkokban szolgáló katonák rideg valóságának szembeállítása a dicsőséges háború illúziójával.
A lemezről a személyes kedvencem a Der Maulwurf (a vakond), mely egy középtempós tétel, hidegrázós kórussal. Kiemelkedő az átkötő melankolikus basszusfutam, amely bevezeti Noise hörgős narrációját, ezután visszatér a nagyon is énekelhető kórushoz, majd a középtempós főtémával zárja ezt a kiemelkedő dalt. Az ehhez készült videoklip tökéletesen visszaadja a szöveg üzenetét. Pislogó lámpafénynél véget nem érően ásni az alagutat, amely bármikor rád omolhat és te ott maradsz, élve eltemetve.
A Lviv zu Lemberg ismét magas fokozatra kapcsol, kicsit melodeath-esebb hangvétellel. Talán ebben a dalban van az egyetlen említésre méltó, és a dal monotonitását okosan megtörő gitárszóló, prog-rockos hangzással. A dal maga a keleti fronton zajló borzalmas emberveszteségekkel járó harcokról szól, ahol az Osztrák-Magyar Monarchia katonái annak tudatában védelmezték a kulcsfontosságú várost az Orosz Birodalommal szemben, hogy nem lesz erősítés, és nincs kiút.
A Waffenbrüder központi motívuma a frontról hazatérő katona örök bűntudata: “Miért a bajtársam halt meg, miért nem én?”. Fő dallama egy egyszerű, lassú de fogós gitártéma, mely a gyors verzék között lehetőséget biztosít a bajtársaknak a közös éneklésére.
A Gott mit der Kavallerie a Halen-i csatáról szól, más néven az ezüstsisakosok csatájáról. A német lovasság megsemmisítő vereséget szenvedett, mert frontálisan nekirontott a szögesdróttal és géppuskákkal felszerelt belga városvédő erőknek. A harctéren mindenütt csillogó sisakok és halott lovak hevertek. A blastbeat és a vele egy ritmusban kipengetett tompított gitárhangok géppuskatűz hatását keltik.
A cambrai-i csata volt az első alkalom, amikor az antant erői tankokat vetettek be a nyugati fronton. A Panzerhenker ezt a témát dolgozza fel egy gránátos szemszögéből, aki próbálja megsemmisíteni a csupa vas lánctalpas monstrumot. A basszusgitár talán itt játszik legmélyebben, legalábbis látok valami szándékosságot abban, hogy a bevezetőben, illetve a lassabb részeknél nagyon mélyen penget ütemenként egyet, tank lövését imitálva.
A Ritter der Lüfte a légierőről szól, illetve a légi csaták egyszerre látványos és halálos mivoltáról. Ebben a dalban nincs megállás, végig feszített tempóban száguld, rotorok hangjától kísérve.
A Verdun az album utolsó szakaszát bevezető, egyperces prelűd.
Egyfajta fohász, egyszersmind költői kérdés a császár felé (aki lehet egy valós személy, vagy Isten): valóban abban látja-e a dicsőséget, hogy emberek százezreit küldi a mészárszékre?
Az átkötőt követően érkezik a lassan őrlő, fagyos hangulatú, black metalos hangzású Ausblutungsschlacht, mely címre gondolhatunk úgy, mint a verduni csata magyar elnevezésére, a Vérszivattyúra. A szöveg Verdunt a pusztítás szimbólumává emeli, és keresztény vallási szimbólumokat helyez szembe a tömeghalál nyers realitásával.
Az album utolsó száma, hasonlóan a Menschenmühle albumhoz egy akusztikus gitárral előadott dal. Az Als die Waffen kamen nem rossz, de kb. 40 percnyi folyamatos death metal háború után kicsit kivesz az addig megteremtett atmoszférából. Szívesen meghallgatnék Noise-tól egy “katonaballadák” jellegű akusztikus albumot, de mint különálló lemez.
Zeneileg a Die Urkatastrophe nem a legösszetettebb album, de ez a fajta letisztult egyszerűség jól áll neki. Viszont azt be kell vallanom, hogy csak ez alapján az album nem lenne több egy 7-esnél. Viszont mint produkció, aminek része a vizualitás, a szöveg, a zene, valamint a gondolatiság, ez megér 9 pontot.
A Földön jelenleg rengeteg olyan dolog történik, mely újabb globális konfliktusba sodorhat minket. A Kanonenfieber üzenete számomra az, hogy nincs jó háború! Háború van, aminek a kimenetele mindig ugyanaz: emberek százezrei mennek a húsdarálóba teljesen értelmetlenül. A háborúban nincs dicsőség, csak halál. Ezt érdemes megfontolni.
Kiadó: Century Media Records / Sony Music
Kiadás éve: 2024
Stílus: Melodic Black / Death Metal
Web: facebook.com/Kanonenfieber
Tracklist:
- Grossmachtfantasie
- Menschenmühle
- Sturmtrupp
- Der Maulwurf
- Lviv zu Lemberg
- Waffenbrüder
- Gott mit der Kavallerie
- Panzerhenker
- Ritter der Lüfte
- Verdun
- Ausblutungsschlacht
- Als die Waffen kamen
Pontszám: 9