A Kreator egy intézmény. Negyven éves fennállásuk alatt a germán thrasherek Miland „Mille” Petrozza (gitár, ének) vezetésével többszörösen is bebizonyították, hogy a soraikban történt számos változás dacára mind a mai napig olyan minőségi zenét játszanak, hogy örökös bérelt helyük van a – többek között – a Destruction, a Sodom és a Tankard által fémjelzett teuton thrash mennyországban. Az eredeti felállásból már csak a dobos Jürgen „Ventor” Reil zenél Petrozza mellett, míg a szólógitárosi teendőket Sami Yli-Sirniö látja el, a basszusgitárosi posztot pedig a brit Dragonforce-ból importált Frédéric Leclercq tölti be. Az emblematikus Pleasure to Kill album (1986; a zenekar második lemeze) megjelenése óta a Kreator óriási rajongóbázist tudhat maga mögött: a zenekar teljes munkássága összességében nem kevesebb, mint tizenöt stúdióalbumot ölel fel. Az persze mindig is vita tárgyát képezte, hogy a teuton thrash legkarakterisztikusabb reprezentációja vajon a Sodom vagy a Kreator-e – ám a Sodom elemi erejű zúzása mellett mindig is volt hely a Kreator által képviselt, műfaji mixekkel kísérletező világnak. Fennállásuk négy évtizede alatt többször is újra kitalálták saját magukat – olyannyira, hogy az 1992-es Renewal albumon még hardcore és indusztriális elemeket is beépítettek az addigra karakterisztikussá vált Kreator hangzásba, az Endorama (1999) pedig egy sötétebb, atmoszférikusabb irányba kalauzolta el a hallgatóit. A vargabetűk mellett azonban egy dolog egyre inkább biztosnak látszik: az epikus (sőt, időnként egyenesen himnikus) tradicionális metal építőelemek thrash metallal való ötvözése az idők során mind hangsúlyosabbá vált a zenekar művészi kifejezésmódjában.
Az öt év várakozást követően megjelent Hate Über Alles nem is okozott csalódást – legalábbis abból a szempontból, hogy folytatja a a Phantom Antichrist (2012) és a Gods Of Violence (2017) albumokon már megkezdett kísérletezést: a zenekar a dühödt német thrash metalt ezúttal is modern hangzással és melodikus, epikus elemekkel tűzdelte meg. A szakirodalomban olvasható – és egymáshoz képest bizony igencsak széles spektrumon szóródó – vélemények azonban arra utalnak, hogy ezt az extenzív experimentálást a különböző kritikusok különbözőképpen ítélik meg. Akárhogy is, a Hate Über Alles sokszínű anyag: Mille Petrozza és csapata tizenegy dalt tár elénk az alig több, mint 46 perces játékidő alatt.
Az album a Sergio Corbucci is Dead címre keresztelt melankolikus (és kissé talán fura) instrumentális bevezetővel indul, amely a westernfilmekről és a Bud Spencer – Terence Hill duó kalandjait elmesélő vígjátékokról egyaránt ismerős olasz filmrendezőnek állít emléket. Rögtön ezután éles váltást hallhatunk: az anyag egy szemvillanás alatt robban be, és a címadó Hate Über Alles formájában zúzós – számomra egyébként rendkívüli módon kedves – old school thrash riffelésbe megy át. Szerencsére a Killer of Jesus is hasonlóan intenzíven indul, és ugyan a későbbiekben kissé meglassul, az ember ezekben a remek tételekben éppúgy felfedezni véli a modern extrém metal technikás, letisztult világát, mint az Exodus által fémjelzett, elsöprő dinamikájú thrash erőművet. Az album azonban bizonyos mértékig sajnálatos módon vészfékezéssel folytatódik: már mindjárt a negyedik dal, a Crush The Tyrants jelentősen visszavesz a tempóból. A Strongest Of The Strong ugyan ismét energikusabban indul, mégis a középtempós témák maradnak mindvégig az uralkodóak, jellemzően a nyolcvanas évek metaljának fogós, jól megjegyezhetően dallamos témáinak világát idézve fel a hallgatóban. A számomra némiképp Accept-hangulatú (egyébként igen becsületesen felépített) tétel után azonban hiába várjuk a feloldást, csak nem jön el értünk a várva várt thrash metal katarzis: a megint csak középtempós Become Immortal megmarad az epikus power metal és a NWOBHM által kijelölt határok között. Megoszlanak a vélemények arról, hogy mindez jót tesz-e a Kreator-tól megszokott harapós agresszivitásnak, ám a dalok szerkezetére nem lehet panasz, mint ahogy a kidolgozásra és a hangzásra sem. Csak hát valami mégis hiányzik: talán a drámai mélységek és magasságok azok, amik az egymást követő középtempós tételek által elénk varázsolt míves, de kissé egyhangú zeneszőnyegben mintha eltűnnének. A Conquer and Destroy aztán ismét kissé begyorsul, majd a Midnight Sun igazi csemegével szolgál: a német Sofia Portanet által felénekelt tiszta női vokál érdekes színfoltja az albumnak, mindenekelőtt különleges hangulatú harmóniavilága révén. A Demonic Future és a Pride Comes Before The Fall szintén a nyolcvanas évek hagyományait idézi (utóbbi tétel elején Mille hangja egészen érdekes, lágy tónusokat intonál). Aztán jönnek megint a középtempók, hogy aztán a Dying Planet-ben egy rendkívül epikus – bár véleményem szerint kissé túlnyújtott – tételt kapjunk zárszónak.
Összességében úgy gondolom, hogy a legkevésbé se rossz album a Hate Über Alles, de számomra az anyag valamennyi erénye dacára nem adja azt a katarzisélményt, amely már nem egyszer elfogott a Kreator hallgatása közben. A zenekar által létrehozott zenei szintézis azonban mindenképpen érdekes és színvonalas, jó szívvel ajánlom meghallgatásra.

Kiadás éve: 2022
Stílus: Thrash metal
Web: www.facebook.com/KreatorOfficial
Tracklist:
- Sergio Corbucci Is Dead
- Hate Über Alles
- Killer Of Jesus
- Crush The Tyrants
- Strongest Of The Strong
- Become Immortal
- Conquer And Destroy
- Midnight Sun
- Demonic Future
- Pride Comes Before The Fall
- Dying Planet
Pontszám: 7