Kiadó: AFM Records
Weboldal: www.manimal.se
Kiadás éve: 2009
Stílus: Melodic / Power Metal
(scroll down for English Version)
Júniusban jelenik meg világszerte a négytagú svéd Manimal első teljes albuma – az AFM Records-nál – „The Darkest Room” címmel. Az album 9 dalt tartalmaz. Az itthon viszonylag ismeretlen zenekar 2001-ben alakult. A kiadó szerint melodic/power metal stílusban, némi progresszív beütéssel. Az indulás után több CD-nyi demót is kiadott a zenekar, és rengeteget koncerteztek. Az alapító énekes Samuel Nyman ambíciói miatt hamar megtalálták a „saját hangot”, ami az énekes képességét figyelembe véve nem volt nehéz: Samuel Nyman iszonyat magas hangon képes énekelni, anélkül hogy erőtlenségbe fulladna az album. A zenekar 2001-es fennállása óta sokat koncertezett, de hogy valójában mire ment el 8 év az nem teljesen világos az első album meghallgatása után.
A zenét hallgatva (és a kiadó ismertetője szerint is) a hagyományos power metalos elemeket modern progresszív köntösbe bújtatták (mint manapság szinte mindenki). Lehet, bennem van a hiba, mert a modern elemeket kihallom a dalokból (effektezett ének, érdektelen hangszeres kíséret), nem is tetszik igazán, de a progresszivitásnak nyomát sem hallom. Nincsenek igazán fogós vagy érdekesen bonyolult részek az albumon, nehéz bármit is megjegyezni belőle, azon kívül, hogy remekül, sőt mondhatni tökéletesen szól (az énekes beszámolója szerint a felvételek jelentősen elhúzódtak a tervezetthez képest, ami hallatszik is a remek hangzáson).
Az egyetlen, ami megmarad többszöri hallgatás és az értékek keresgélése után az énekes hangja. Elmehetne a korai Helloween-be is, de meghívhatnák a Helloween-t is zenét írni magukhoz, mert sajnos egyformák a dalok, se nem gyors, se nem érdekes, se nem fogós. Ötlet híján nagyon kellemetlenül hatott ebben az esetben a modern irány a zenére, túl egyszerű és egyforma lett az egész, túl sok az effekt pár dalban az éneken, és ez nem tett jót az egyszer már jól kitalált viszonylag puritán de erőteljes műfajnak. Így aztán az átlagos hosszúságú dalokból manapság 9 kevés lenne egy igazán jó albumra, de erre éppen elég.
A felejthetőség mellett az albumnak nincs semmi más hibája. Jók az énektémák, de kéne egy jó zeneszerző ez alá a hang alá, aki olyan dalokat ír ebben a műfajban, ami nem modern, nem progresszív, hanem egyszerűen „csak” melodic powermetal. Az énekes képességei alapján minden esély meglenne arra, hogy ez sikerüljön. Egy ilyen hangú frontember képességeit csak jó dalokkal lehetne igazán kamatoztatni, és vegyük figyelembe, hogy ez a zenekar első albuma, igaz 8 év munkája van benne. Ha optimista akarok lenni, azt mondhatom, hogy amennyiben a következő albumok gyorsabban elkészülnek mint az első, 2-3 lemez kiadása után esetleg magára találhat a zenekar dalok tekintetében is. Ha nem, akkor csak a metálzene iránt igen toleráns és fogékony északi régióban esélyesek elismerésre. Eme optimizmusomat megelőlegezve a zenekar akár 9 pontot is kaphatna, de ez az első albumuk nekem most max 5 pontot ér.
————————–
ENGLISH VERSION:
The first full-length album of this Swedish four-piece called Manimal will be out in July on AFM Records titled The Darkest Room. The album includes 9 songs. The band which is quite unknown here in Hungary was formed in 2001. According to the label, their style is melodic/power metal with some progressive touch. After their formation they put out some demo CDs and toured a lot. Due to the ambitions of founder/vocalist Samuel Nyman they son found their own sound which, taking into account the abilities of the singer, was not that hard. Samuel Nyman can sing on a truly high note without losing the record’s power. After their 2001 formation they toured a lot but it’s not too clear what these 8 years in between were used for.
Listening to the music (and according to the press sheet too) they dressed the traditional power metal elements into a modern, progressive form (as most bands today). Maybe there’s something wrong with me since I can hear the modern elements (vocals with effects, uninteresting instrumental parts) which I don’t like but I can find no trace of the progressive touch. There are no really catchy or interestingly complex parts on the album. It’s difficult to remember anything at all beside the excellent, almost perfect production (according to the vocalist, the recordings got delayed compared to the plans and this can be heard in the excellent sound).
The only thing that remains after several listens and attempts to find values is the voice of the singer. He could fit in Helloween, or they could also invite Helloween to compose tracks for them because the tracks sound alike, they are neither fast nor interesting and catchy. Lacking ideas the impact of modernism on the music is truly unpleasant, it turned out to be too simple and alike, there’s too much effect on some vocal parts and this made no good to already invented, relatively pure but powerful genre. Thus these days 9 of average length songs are not enough for a good record but here they are enough.
Beside the uncatchy nature there’s no problem with the record. The vocal themes are good but they need a good song writer for these who can write tracks that are not modern or progressive but „just” melodic power metal. Based on the ability of the vocalist they have the chance for that. They could exploit the potential of such a singer with good track only, and take into account that this is their debut, and there is 8 years’work in it. If I want to be optimistic, I would say that if the next stuffs will be made sooner than this one, after 2-3 records, they could turn into a decent band. If not, they’ll be acknowledged only in the northern region of metal fans tolerant and susceptible. So, based on this latter statement they could even get 9 points, but since this is their debut album it’s only a 5 now at maximum.
Tracklist:
1. Shadows
2. The Darkest Room
3. Living Dead
4. I Am
5. Ordinary Man
6. Human Nature
7. Spinegrinder
8. Dreamers and Fools
9. The Life We Lived