Lemezismertetők

OCTOBER TIDE – A Thin Shell

Kiadó: Candlelight Records

Weboldal: http://octobertide.net/

Kiadás éve: 2010

Stílus: Doom Metal

Brief Sum: Dark music from Fred Norman (ex-Katatonia) and his new companions  in the atmosphere of the „90s. Tobias tempts with his awesome vocals, a quality made dark/atmosphere music spiced with doom elements. Though the penetrating force and success would rather be presented by catchier, more melodic refrenes.

Az October Tide történetének kezdetei a múlt század utolsó évtizedének közepén, egészen pontosan az első demo megjelenése körül, 1995-ben keresendőek. A Katatonia-főnök Jonas Renkse és Fred Norman által alapított és a Katatonia szüneteiben alkotó csapat 1995-ben és 1998-ban jelentette meg eddigi két lemezét a Rain Without End-et illetve a Grey Dawn-t, melyen már Mårten Hansen állt a mikrofon mögött. A lemezeket mind a média, mind a rajongók nagy örömmel fogadták, s bár sem interjúk, sem turnék nem promotálták, underground körökben a mai napig gyöngyszemekként tekintenek rájuk.
A több korábbi, jövőt firtató kérdésekre érkező elutasítások után, 2010 elején Fred Norman új felállással hozta össze a bandát, ezúttal Renkse nélkül. A hörgést az öblös hangú Tobias Netzell (In Mourning) szolgáltatta, dobokon Robin Bergh, bőgőn pedig a session muzsikus Jonas Kjellgren játszott. A csapatban Fred mellett most Emil Alstermark gitározik még, a basszgitárt pedig Tobias In Mourning-béli kollégája Pierre Stam nyüstöli.

Anno nagyon szerettem az October Tide-ot. Sötét, mély hangulata, atmoszférikus részei és morcossága egyaránt kedvemre való volt. Még a gurgulázó éneket is bocsánatos elkövetésnek minősítettem, sőt elfogadtam, hogy bizonyos zenei szituációkban szükség van rá, bármennyire dallamos ének párti vagyok is. Sokáig nem forogtak a csapat lemezei lejátszómban, de mindig kellemes, a szépség és a bú összefonódásának emlékeivel gondoltam rájuk. Aztán jött ez az új lemez és kicsit meglepett. Zordabb lett, mint amire számítottam. Hallgattam. Újra és újra. De egy szintnél sehogyan sem sikerült közelebb kerülnünk egymáshoz. Vagy neki hozzám. Elővettem hát a régi anyagokat, hogy kiderítsem, hol lehet a hiba. Úgy tűnik, bennem. A 90-es évek második felében elég sok death és black metalt hallgattam, így jobban fülemben voltak a brutálisabb hangszeres és vokális megoldások, könnyebben be tudtam fogadni őket. Dallamorientáltságom mára még magasabb fokra fejlődött, így minden „zavaró” tényezőt tényleges zavarként élek, érzek a zenében. A régebbi lemezekben is…

Az új énekes Tobias, elődeihez hasonlóan komolyan veszi a zsigeri hangkeltést, és a pokol mélyéről felszakadó, hátborzongató intenzitással tárja elénk témáit, melyek olykor nagyon erős kontrasztban vannak a hangszerek finom, elszállós és/vagy dallamos témáival, máskor pedig tökéletesen harmonizálnak a zúzósabb riffek elementaritásával. A dalok általában lassan vánszorognak, csendesen andalognak, vagy középtempósan hömpölyögnek, ritkán késztetik erejüket latba vetve, sebesebb bólogatásra hallgatójukat.
Bár nincs túl sok, nem említeném meg az összes dalt, de mégis egy-két gondolat, hogy jobb képet kapjatok:
Dark, gót dallam és harmóniavilág köré épül a nyitó A Custodian Of Science, szépséges a végig áttetsző hangszerelésű, instrumentális The Nighttime Project, a leggyorsabb tétel a Fragile, de persze abból sem maradhat ki a merengős félakusztikus rész, végül doomos súllyal vonszolva magát zárja a lemezt a Scorned.

Most, hogy újra áthallgattam a CD-t, lényegesen barátságosabbnak, szerethetőbbnek találtam az összképet, mint eddig bármikor. Talán csak lassan érik be. Talán csak nálam. Az biztos, hogy az October Tide nem lett rosszabb az eltelt több mint tíz év alatt. Az is biztos azonban, hogy modernebbek sem lettek, tulajdonképpen ott folytatják, ahol a Grey Dawn-nál abbahagyták. Igényesen összerakott, doomos elemekkel fűszerezett, dark/atmospheric muzsika ez, úgy vélem azonban, hogy az átütő erőt és sikert az emlékezetesebb, dallamosabb, fülbemászóbb refrének hozhatnák meg. Annak hiányában nálam marad a lemez atmoszférája, mint kapaszkodó. Az viszont emlékezetesebb dalokkal bíró pályatársaknál is jelen van, így azok némi előnnyel indulnak a lejátszóba kerülésért folytatott versenyben. Talán hajszálnyi nosztalgiának is köszönhetően: 8

SAMPLE:
MySpace link

Tracklist:

1. A Custodian Of Science
2. Deplorable Request
3. The Nighttime Project
4. Blackness Devours
5. The Dividing Line
6. Fragile
7. Scorned

Pontszám: 8

Kapcsolódó cikkek

Swallow The Sun, October Tide, Oceanwake – november 11-én érkezik a komor metal-hármas

KMZ

Swallow The Sun, October Tide, Oceanwake – komor-metal nap novemberben a Dürerben

KMZ

Az October Tide leszerződött az Agonia Records kiadóval, és megkezdte új albumán való munkálatait

KMZ

Hot News: Pulverised Records – October Tide news

KMZ

Hot News: October Tide – Swedish Melodic Gloom Lords Sign To Pulverised Records

KMZ

Hot News – October Tide new line-up and album

KMZ

Hot News – October Tide summer festivals 2012

KMZ

Hot News – October Tide to play Ireland

KMZ

Hot News – October Tide to tour Italy

KMZ

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek