Lemezismertetők

SEPTICFLESH – Communion

Kiadó: Season Of Mist

Weboldal: www.septicflesh.net

Kiadás éve: 2008

Stílus: Symphonic Death Metal

 

 

 

A görög Septic Flesht mindig is az egyik legkiemelkedőbb bandaként tartottam számon a dallamos, de kemény zenét játszó zenekarok közül. Kevesen keverték olyan remekül a death metalt a szimfonikus/atmoszférikus – és néha indusztriális – elemekkel, mint a hellének, éppen ezért meglehetősen szíven ütött az a hír, miszerint a mai napig kedvenc Sumerian Daemons album után az együttes feloszlik. Annál nagyobb volt az örömöm, amikor tavaly év vége felé meghallottam, hogy a zenekar újra működik, és az év első felében megmutatják, mire is képesek újult erővel. Nem véletlen, hogy az idei év egyik legjobban várt lemeze volt nálam a Communion, és titokban reménykedtem, hogy ez az „újradebütálás” sikeres is lesz, mert – valljuk be – sok esetben kétes értékű dolgok szoktak születni hasonló helyzetben.

Már a borító egyszerűsége és misztikussága is nagyon tetszett, talán az összes eddigi anyaguk közül ennek tetszik leginkább a külseje, ha a CD-n található zenét le lehetne festeni, akkor azt ezzel a színvilággal tökéletesen meg lehetne tenni. Mert az album pontosan ilyen: sötét, nyomasztó hangulatú, ugyanakkor a misztikum ezen az anyagon sem veszett el, sőt a dalszövegek – amelyek többnyire történelmi és/vagy mitologikus témájúak – még inkább kiemelik azt. Ez már a Lovecraft”s Death című nyitótételnél megmutatkozik, ami kicsit a modern kori Dimmu Borgirra – azon belül is leginkább a Death Cult Armageddonon lévő számokra – emlékeztet, még a riffelésben és a dallamokban is, azonban ez egyáltalán nem baj, mert mindezt úgy adják elő, hogy azt a norvégok is szó nélkül elfogadnák sajátjukként. Tökéletes felvezetés az albumhoz; amikor csak a blastbeat-vonós-vokál hármas szól, az kifejezetten jól el lett találva. Ezek után pedig mindjárt egy maximumpontos, epikus szám következik, az Annubis, aminél kikapcsoltam a kritikus receptoraim, és egyszerűen csak hallgattam. Sajnos azonban még így is kiütközött a lemez talán egyetlen gyengesége, ez pedig a tiszta ének, amelyet gyakran alkalmaznak. Igazából az ének nem hamis, hallatszik, hogy fejlesztve van, egyszerűen csak ez a hangszín az a típus, amitől én falra tudok mászni, majdnem olyan, mint ami a Blood Stain Child zenéjének befogadását is jelentősen megnehezítette, a rárakott effekt miatt pedig ez sokszor még inkább kiütközik. Mivel azonban ott is a jó számok feledtették a hangszín milyenségét, ezért gondoltam, hogy egy-két hallgatás, és már itt is élvezni fogom, pláne, hogy annyira azért nem szörnyű. Ez azonban csak minimálisan befolyásolta az összképet, és csak eleinte, most már szinte észre sem veszem.

Ezek a tiszta énekkel ellátott refrénű számok különben szintén kiválóak, nagyon jól eltalált dallamok vannak benne, néha egyébként az újabb kori Amorphis neve ugrott be ezek hallgatásakor – főként hangulatilag -, illetve a dallamos metalcore/melodeath bandák. Az összes számot ki lehetne emelni valamiért, mert szerencsére nem csupán egy jól működő ötletet ismételnek meg kilencszer, hanem minden számba csempésznek valamit, ami miatt kitűnik a többitől. Ilyen például a Babel”s Gate monumentális refrénje mellett az a kiállás, amiben szinte követhetetlen a ritmika, a heavy metal hatásokkal rendelkező Narcissus, a modern thrashes riffel kezdődő, aztán tiszta énekkel folytatódó Sangreal, vagy éppen a szerintem az utóbbi idők leghátborzongatóbb és legjobban megkomponált szimfonikus metal tétele, a Persepolis. Teljesen igaz, amit a promóciós lap hátuljára írtak, miszerint ez a zene meglehetősen „vizuális”, a címadó Communion könnyedén lehetne egy akció-horror film zenéje is, a Babel”s Gate valami fantasyé, a Persepolis pedig – már a nevéből adódóan is – valami monumentális történelmi ihletettségű filmé. Ezt jelentősen elősegíti a nagyzenekari alap, amelyet a gitáros Chris Antoniou komponált, és egyben ő volt az, aki le is vezényelte az ezt előadó prágai filharmonikus zenekart. A kompozíció-arány egyébként tökéletes, a nagyzenekar csak akkor szólal meg, amikor valóban szükséges, úgy látszik, a görögöknek remek érzékük van ennek eltalálásához – erre az Inactive Messiah legutolsó anyaga is jó példa. A Revolution DNA-n és a Sumerian Daemonson sűrűbben helyet kapó indusztriális betétek ezúttal teljesen elmaradtak, igaz, talán ezekhez a monumentális számokhoz nem is illenének.

A zenekar visszatérése az album alapján a lehető legjobb ötlet volt, ráadásul talán az életművük egyik legerősebb albumával rukkoltak elő. Nekem az album a szimpla élvezet mellett nagy hiánypótlást is jelentett, mivel a Dimmu Borgir kisebb irányváltása után az efféle szimfonikus extrém metált játszó bandák közül nehezen akadtam minőségi zenét alkotóra. De a hellének megmutatták, hogy ők képesek erre, és az újjáalakulás azt sejteti, hogy ez még csak az új út eleje, ahol az első lépés rendkívül jelentősre sikeredett. A Communion ugyanis az az album, amit bárkinek nyugodt szívvel ajánlanék, aki kicsit is kedveli a súlyos, monumentális, olykor gyors, olykor epikus, – esetleg nagyzenekart is igénybevevő – keményebb metalzenét. Csak így tovább!

SAMPLE:
MySpace link

Tracklist:

1. Lovecraft’s Death
2. Anubis
3. Communion
4. Babel’s Gate
5. We The Gods
6. Sunlight Moonlight
7. Persepolis
8. Sangreal
9. Narcissus

Pontszám: 9.5

Kapcsolódó cikkek

Hypocrisy, SepticFlesh, The Agonist, Horizon Ignited – Koncertbeszámoló

Steve

Közös turnén érkezik ősszel a Hypocrisy és a SepticFlesh

KMZ

Death metal a Dürer Kertben – áprilisban érkezik a Septicflesh és a Krisiun

KMZ

Black metal fesztivál a Barba Negrában – Septicflesh, Inquisition, Sear Bliss, Christian Epidemic és Odius

KMZ

Septicflesh – Januárban Budapesten az Inquisition társaságában!

KMZ

Septicflesh – 3rd Testament (official premiere)

KMZ

A Septicflesh bemutatja elképesztő „Prometheus” című videóját

KMZ

Septicflesh bejelenti új dobosát

KMZ

SEPTICFLESH – Titan

SteveShield

Septicflesh – Titan albumpremier!

KMZ

Hot News: Septicflesh reveal new song!

KMZ

Hot News: Septicflesh reveal new track!

KMZ

Hot News: Septicflesh premiere first track from new album!

KMZ

Hot News: Septicflesh unveil new album title and „making of” video!

KMZ

Hot News: Greek Metal Gods Septicflesh Complete Recording New Album!

KMZ

Hot News: Septicflesh reissue cult classic „A Fallen Temple”!

KMZ

Septicflesh Interjú

Gwanath

Hot News: Septicflesh unveil details of the ‘Ophidian Wheel’ reissue

KMZ

SEPTICFLESH – Esoptron (Εσοπτρον) (Reissue)

Menegroth

SEPTICFLESH – Mystic Places of Dawn (Reissue)

Gwanath

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek