Kiadó: Napalm Records
Weboldal: @ Facebook
Kiadás éve: 2012
Stílus: Dark Rock / Gothic
Brief Sum: This album was like an overdose for me. For the first listening, it’s a little bit too much, with extremly versatile feelings and style in the songs. After loads of re-listening the whole album, i should confess, this is the most impressive and uniqueTiamat album( althought not the best in the discography).
Az évek megállíthatatlanul zakatolnak előre, bandák és trendek bukkanak fel a semmiből majd tűnnek tova. Alapvetően szeretek sodródni ezzel az árral, de vannak bandák, akikhez mindig vissza lehet térni, ha épp beleuntam a folyamatos új ingerek keresésébe. Számomra a Tiamat az egyik örök világítótorony a zenék folyamatosan örvénylő tengerében. Az első, nyers és gonosz death anyagoktól kezdve a legutolsó, teljesen kiszámíthatatlanul váltakozó alternatív/gótikus/pszichedelikus rock/metal albumig minden lemezt imádok.
Mivel a zenekar már négy éve váratott ezzel a lemezzel, kitörő örömmel fogadtam az első „hivatalos” promo track-et. Bár a Thunder & Lighting nem volt teljesen új anyag, egy régebbi Lucyfire promo anyagon is szerepelt kiforratlanabb formában, a lemez egyik legerősebb dalává nőtte ki magát. Aztán érkezett egy klippel együtt a címadó „The Scarred People”, hogy fokozza a rajongók fájdalmát, hogy még nem tartják kezükben az új CD-t. Közben felkerültek különböző videók, melyekben Johan egy felfújható gumimedencében tervezi a borítót, és hivatalosan is bejelentették, hogy Roger Öjersson immár hivatalos tagja a bandának. A legutóbbi budapesti koncerten láttam a srácot gitározni, és nagyon tetszett a stílusa, kíváncsivá tett, milyen új színt tud hozni a Tiamat-ba.
Novemberben végre megszereztem a saját példányomat. Körülbelül két hét, és rengeteg meghallgatás után rájöttem, hogy megérte várni. Nem akarok kertelni, kellett az a két hét, mire be tudtam fogadni az egész albumot. A kötelező slágeres nótáktól eltekintve (főként az előző bekezdésben említettek) elképesztően változatos dalcsokrot rakott állított össze a zenekar. Mind zenei, mind hangulati szempontból nézve gyakorlatilag minden megtalálható, ami a Tiamat életművét jellemzi (a Wildhoney-tól kezdve), de egyszerre kicsit nagy falatnak bizonyul. Fura választásnak találtam, hogy a második klipes nóta pont az egyik legminimalistább zenei megoldásokat használó 384 lett. De hallhatunk szerelmi balladát, rock & roll riffekkel operáló gót nótát, sőt, még akusztikus szám is került a lemezre. Nem igazán tudok kiemelni egy kedvencet az albumról, de gyengébb pillanatokat sem. Az első hallgatások után a véleményem váltakozott az „ez a legértelmetlenebb lemez”-től az „ez a legjobb Tiamat lemez”-ig. Az igazság valahol a kettő között van, bár a második állításhoz közelebb. Az albumnak nincs egy hangulata, stílusa, ami az egészet globálisan jellemezné, ami eddig az összes lemezre többé-kevésbé igaz volt. Ugyanakkor a számok külön-külön mindent tartalmaznak, amitől a Tiamat zseniális.
Szerencsére volt időm megemészteni a Scarred People-t, és bátran mondhatom, ha valaki rászánja az időt, megtalálja az igazgyöngyöt a kagyló héjában.
SAMPLE:
YouTube link
Tracklist:
1. The Scarred People
2. Winter Dawn
3. 384 – Kteis
4. Radiant Star
5. The Sun Also Rises
6. Before Another Wilbury Dies
7. Love Terrorists
8. Messinian Letter
9. Thunder & Lightning
10. Tiznit
11. Born To Die (Bonus Track)
12. The Red of the Morning Sun
13. Paradise (Bonus track)
14. Divided (Live) (Bonus Track)
15. Cain (Live) (Bonus Track)