Lemezismertetők

VIATHYN – The Peregrine Way

Kiadó: 

Weboldal: www.viathyn.com

Kiadás éve: 2010

Stílus: Melodic / Symphonic Metal

Brief Sum: If the tracks were faster, I may be enthusiastic of the album. But with this performance I can only say it’s a drop in the ocean.

 

Nem titkolom, a szimfonikus, melodikus, bombasztikus power/speed metal valahogy nem nőtt a szívemhez. Nem azt mondom, hogy alapból ellenszenvvel viseltetek iránta, csak ritkán hallgatok ilyen jellegű kiadványt. Azt viszont nem titkolom, hogy a zenészek tudását elismerem, hangszerkezelésüket, profi hangszerelésüket nem lehet kétségbe vonni.

A kanadai zenekar ebbe a kategóriába tartozik, azaz bemutatkozó korongjuk melodikus, szimfonikus metalt kínál, eleddig egy demót (Demagogue – 2007) készítettek. Az infolapon egyértelműen fényezik magukat, ami már eleve gyanússá tette a lemezt és kételyeket ébresztett bennem. Egy epikus opusz, mely kombinálja a tradicionális power metal ösztönös hajlamát a progresszív metal technikás szabályaival, kristálytiszta produkció, elegáns, klasszikus díszítések, szárnyaló ének, erőteljes, érzelmi szövegek, dallamvezetés és virtuóz előadás jellemzi az anyagot. Hatások/úgy hangzik, mint az Angra, Blind Guardian, Symphony X, Pagans Mind, Wuthering Heights, Dream Theater, Falconer, Sonata Arctica, Manticora. Stílus: progresszív metal thrash, folk és death metal hatásokkal. Értelemszerűen minden információt az infolapról szedtem. Futball berkekben azt a kérdést szokták feltenni, amikor valaki nem ért a dolgokhoz vagy esetleg a játékvezető teljesítménye kívánnivalót hagy maga után, hogy melyik meccset nézed? Ezt úgy ültetném át a kanadaiak lemezére, hogy melyik anyagot jellemezték?

A virtuozitással, a fölényes hangszerkezeléssel, talán még a kristálytiszta produkcióval is egyetértek, de azzal, hogy progresszív metal thrash, folk és death metal hatásokkal, azzal már nem. Már csak azért sem, mert Tomislav Crnkovic énekes/gitáros torkát üvöltés vagy hörgés el nem hagyja, mindvégig dallamosan énekel, a ritmusszekció és a gitárosok sem szaggatnak, tekernek, tehát ilyetén a thrash és a death hatások kilőve, de még a folk elemekre sem bukkantam. Ami Tomislav mikrofon mögötti teljesítményét illeti, ha olyan, a műfajban neves kollégákhoz (Timo Kotipelto, Hansi Kürsch, James LaBrie, Nils Patrik Johansson – hogy a hatásokat is említsem) hasonlítom, van még hová fejlődnie. Azt viszont el kell ismerni, hogy társával, Jacob Wrighttal pazar dolgokat művel a gitárjával. Ebből a szempontból, mármint játékszempontjából a Dave Crnkovic dobos Alex Kot basszusgitáros alkotta ritmusszekció sem marad el, a technikás játék rájuk is jellemző. Azt sajnos nem találtam meg az infolapon (nem említették), hogy ki kezeli a billentyűs hangszereket, mint eme műfajnak egyik kötelező eleme, fontos szerephez jutnak a billentyűk.

Két problémám van a lemezzel: az egyik, hogy nincsenek lendületes speed/power témák, másrészt, túljátsszák a nótákat, a kilenc dal (a nyitó Antebellum egy két perces, hosszú intro) 59 percen osztozik. Oké, kunszt májerek, jó zenészek, meg minden, de igazán szem előtt tarthatták volna a kevesebb, néha több elvét. Persze így is vannak megjegyezhető dolgok, jó szerzemények az albumon, mint pl. a Sirenum Scopuli, a Through The Orchard vagy a The Oracle’s Prophecy, de hosszútávon kevés lesz az üdvösséghez. Közeledve az anyag végéhez szomorúba vált a banda, az utolsó dalok (pl. Canvas) semmiképpen sem az örömről, a boldogságról szólnak, sokkal inkább a fájdalomról, az elmúlásról, a gyászról. A leírtak ellenére korántsem rossz a helyzet, viszont még sok spenótot kell megenniük, hogy felvegyék a versenyt pl. a Stratovarious Infinity-jével, a korai Blind Guardian lemezekkel vagy a tavaly megjelent Sinbreed When Worlds Collide-jával. Mondom, ami engem illet, a lendületet, a speed elemeket hiányolom.

Akinek nincs túltengése a melodikus, bombasztikus stb. metaltól, nincs tőle herótja és bármennyit elfogyaszt belőle, nyugodtan tehet egy próbát a kanadai srácok munkájával, nem hiszem, hogy megbánja. Ugyanakkor figyelembe kell venni azt is, hogy vannak náluk jobbak is.

SAMPLE:
MySpace link

Tracklist:

1. Antebellum
2. Heathen Arise
3. Sirenum Scopuli
4. Through the Orchard
5. The Oracle’s Prophecy
6. Blackened Woods
7. The Twilight Haven
8. Frail Titan
9. Canvas
10. The Antique Man

Pontszám: 6.5

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek