Premier

Árstíðir – Entangled (official premiere)

Az Árstíðir újradefiniálta a hangzását: egy forradalmi ugrással a nagyon elismert, eklektikus izlandi zenekar pozíciójából egyenesen a nemzetközi figyelem középpontjába katapultált. Az Árstíðir zenéje soha nem volt tipikus rút kiskacsa, de most zeneiségük a hattyú a teljes szépségében tündököl a ‘Nivalis’-on. Az izlandiakat soha nem lehetett belepasszírozni semmiféle stilisztikai fiókba, működésük során számtalan műfajt érintettek az indie rock-tól kezdve a progresszív rock, indie folk, chamber folk és pop műfajáig, a neoklasszikus zenéktől  a minimalizmusig. Valamilyen igazság persze van mindezen kategóriákban, amelyekkel az Árstíðir-t társítják, de egyetlenegy sem pontos leírás, ami teljes egészében lefedné a hangzást. Mindig valami más hatás vagy elem is megjelenik, ami megerősítheti a kialakult képet, vagy akár ellentmond az első benyomásnak. Habár mindaz, amit fentebb említettünk a zenekarról, továbbra is igaz, újabb elemek jelennek meg ‘Nivalis’-on, amik mélyrehatóbb változást jeleznek. Az egyik ilyen elem könnyen azonosítható, a dobok sokkal erősebb szerepet játszanak, mint a korábbi albumokon. Ez a hasonló műfajban utazó Sólstafir-ral közös európai turnéjuk üdvözlendő mellékhatása. Az egyéb változtatásokat nehezebb pontosan definiálni, de úgy tűnik, az izlandiak mindegyik kapcsolót a megfelelő irányba fordították, és ez nem csak a ragyogó, kristályos, meleg hangulat esetén érhető tetten; ez amúgy tökéletesen ötvözi a domináns akusztikus hangszerek hangját az elektronikus elemekkel, ezzel egy törékeny melankóliát teremtve. Valószínűleg elkerülhetetlenek lesz a ‘Nivalis’ párhuzamba állítása a honfitársak, alapvetően a Sigur Rós zenéjével, még akkor is, ha az Árstíðir egyértelműen egy saját stílust fejlesztett ki. Más párhuzamosságok is kirajzolódnak, elkerülhetetlenül felismerhetők a korábbi hatások, például a Simon & Garfunkel-é vagy Pentangle-é, vagy akár a fiatalabb Radiohead hatása.

Az Árstíðir 2008-ban, a burjánzó izlandi zenei színtéren vált ismertté. A zenekar három alapító tagja, a különböző zenei háttér ellenére, felülmúlhatatlan szeretetet érez a dallamok iránt. Daniel, Gunnar és Ragnar gyorsan megindultak az akusztikus megoldások felől, és különböző stílusok beolvasztásával alakították ki egyedi hangzásukat, ezzel teljesen egyediekké válva, amelyet ‘izlandi függetlenségnek’ neveznek. A korai lírai utalások a természetből és a tájból merítenek témát, a vulkanikus sziget évszakainak erősen szélsőséges hangulataiból – ezért is kapta a zenekar az Árstíðir nevet, ami ‘évszakok’-at jelent izlandiul.

Otthon a zenekar gyorsan ismert lett. Csupán négy hónappal a megalakulásuk után – amikor az Árstíðir egy Reykjavikban lévő kávézóban játszott –, a ‘Sunday Morning’ című dalukat már a rádió is adta. Az izlandiak 2009 nyarán jelentették meg az ‘Árstíðir’ című első albumukat, és míg hazájuk a piaci összeomlástól szenvedett, a zenekar megbecsültsége rohamosan szárnyalt. Az Eyjafjallajökull vulkán kitörése alatt – amikor a kitörés fél Európa légi közlekedését blokkolta – kezdte meg az Árstíðir első nemzetközi turnéját. A következő években a zenekar folyamatosan úton volt, és jelentős rajongói bázist gyűjtött össze harminc országban.

Második albumuk, a ‘Svefns Og Vöku Skil’ 2011-ben jelent meg, csak egy évvel azután, hogy az izlandiak elnyerték a rangos Eiserner Eversteiner European Folk Music díjat Németországban. Amíg a zenekar 2013-ban turnén volt, addig az Árstíðir-tagok egy barátja feltöltötte a YouTube-ra a régi izlandi himnuszt, a ‘Heyr Himna Smiður’-t egy felvételét, amit egy vasútállomáson készítettek. Ez vírusos lett, és 6 milliós nézettséget generált eddig. Az Árstíðir folytatta turnéját a svéd Pain of Salvation és a holland énekes Anneke van Giersbergen támogatásával. Az Árstíðir 2014-ben sikeres crowfounding kampányt indított a harmadik albumuk, a ‘Hvel’ (‘Gömbök’) finanszírozásához. Ennek megjelenése után a zenekar elindult első, keleti parttól a nyugati partig tartó amerikai turnéjára. Anneke van Giersbergennel 2016-ra elmélyült az együttműködés, és ennek eredményeként jött létre a ‘Verloren Verleden’ album, ami hagyományos és klasszikus dalok újraértelmezett gyűjteménye. Most az izlandiak a negyedik albumukkal térnek vissza. A ‘Nivalis’ mindazt kínálja, amit az Árstíðir követői szeretnek, és ezzel a lenyűgöző remekművel a zenekar túllép minden, a műfajban eleddig létező korlátot.

ÁRSTÍÐIR: Nivalis
Megjelenés dátuma: 2018. június 22

Track-list
1. While This Way (3:11)
2. Lover (2:53)
3. Please Help Me (3:06)
4. Entangled (2:51)
5. Like Snow (3:34)
6. Þar sem enginn fer (sjálfviljugur) (4:00)
7. Circus (3:10)
8. Órói (3:32)
9. Mute (4:38)
10. Conviction (3:38)
11. In the Wake of You (3:35)
12. Wasting Time (3:21)
13. Passion (4:38)

www.facebook.com/arstidir
http://smarturl.it/ArstidirNivalis
www.facebook.com/seasonofmistofficial

Szólj hozzá!

A továbblépéshez fogadja el a sütik használatát. Elfogadom Részletek